*

Vakıf Hakkında

Datça

Hacı Bektaş Veli

Alevilik

KÜLTÜREL

* GÜNÜN SÖZÜ *
* SON DAKİKA *
* PİYASALAR *
Allahın Aslanı Hz. Ali 

Allah'ın aslanıydın karanlıklar devrinde. 
Sonra nur olup parladın âlemde. 
Bu gün; 
Bitmeyen bir enerjisin 
Semah eden gönüllerde, 
'Barış, sevgi, kardeşlik' diyen her dilde.

Bahadun Köy Derneğimizin Resmi YouTube Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Resmi Twitter Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Resmi Facebook Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın RSS Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Blogger Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Video Portalı Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Haber Portalı
Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı online ziyaretçi

Büyük Alevi Kurultayı ile ilgili üyeleri bilgilendirme toplantı ve yemeği!

  1) * Foto Galeri ve Slayt İçin Tıklayınız! >>

20.O1.2011 Perşembe günü saat 19.00 da Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakıfı Datça Şubesi’nin; 15- 16 Ocak 2011 Tarihinde Ankara’da düzenlenen Büyük Alevi Kurultayı ile ilgili üyelerini bilgilendirme toplantısı ve yemeğinde; Şube Başkanı Murat Yıldırım ilk olarak, "Bu kurultayın toplanmasında büyük emeği ve katkısı olan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı genel başkanı sayın Ercan Geçmez'e ve genel merkez yönetimine, şube başkanları ve yönetimine, Alevi Bektaşi dernekleri yöneticilerine konuşmacı olarak katılan Avrupa Alevi Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker'e Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız'a ve çeşitli ülkelerden Alevi kuruluşları adına katılan konuklara, bu kurultaya katkı sunan herkese Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum" diyerek teşekkür etti.

"Bu kurultay Alevi tarihinde bir ilktir" diyerek sözlerine devam eden Yıldırım, "Aleviler Hünkar Hacı Bektaş Veli'nin 'Bir olalım, iri olalım, diri olalım' söylemine uyarak taleplerini ve beklentilerini gerçekleştirebileceklerinin bilinci ile hareket etmişlerdir.

Bu görkemli birliktelik artık alevi toplumunun bütünleşen, büyüyen, gelişen, geliştikçe toplumsal potansiyel güce dönüşen aleviler artık inkar edilemez.

Alevi toplumu bu kurultayla moral bulurken şimdiye kadar kin ve nefret tohumları saçan, ötekileştiren, yabancılaştıran, ayrıştıran anlayışların; artık alevi ve Alevilik gerçeğini görmesi gerekiyor ki, toplumsal barış ve hoşgörü egemen olsun" dedi.

Alevi kültürürün her zaman kardeşlik ve barıştan yana olduğunu vurgulayan Başkan Murat Yıldırım, "Biz aleviler her fırsatta barış, kardeşlik, dostluk ve hoşgörünün ön planda tutulmasını savunduk. Savunmaya da devam edeceğiz. Çünkü; bizim yaşam tarzımız, inancımız, geleneğimiz bize öyle emrediyor.

Bu kurultaya yurtiçi ve yurtdışında bulunan yaklaşık 300'ü aşkın alevi kuruluşları katılmıştır. Görünen o ki bu kurultayla birlikte tüm dünya Alevileri bir araya gelme imkanını ilk kez yakalamışlardır. Olması gerekende budur" dedi.

Kurultay sonrasında alınan kararlara da değinen Yıldırım, "Büyük Alevi Kurultayı sona erdiğinde bu kurultaya katılan alevi kuruluşlarının ortaklaşa hazırladıkları sonuç bildirgesi sunuldu. Bu bildirgede özet olarak, “Cem Evleri İbadet Merkezi olarak tanınsın, Zorunlu din dersleri kaldırılsın, Diyanet Başkanlığı kaldırılsın, Madımak oteli utanç müzesi olsun, Alevi köylerine zorla cami yapılmasın, Eşit yurttaşlık hakkı verilsin, Kamuda Alevilere yönelik ayrımcılık son bulsun, Başta Hacı Bektaş Dergahı olmak üzere Alevilerin İnanç merkezleri Alevilere teslim edilsin” bildirgesi çıktığını belirtti ve "Tüm canlarımızı yukarıda belirtilen taleplerin hayata geçirilmesi için 6 Mart 2011'de İzmir'de yapılacak olan 'Büyük İzmir Mitingi'nde buluşmaya davet ediyorum" dedi.

Ali Asker Akay ise Şube sorunlarını dile getirerek çözüm önerileri hususunda üyeler ile bilgi alış verişinde bulundu.

İnanç önderi Erdoğan Sezer Dede ise, İnanç boyutu ile üyeleri bilgilendirdi.


YEREL BASINDAN

* Datça Ekspres Gazetesi (24.01.2011 Sayı) >>

* Yarımada'nın Sesi Gazetesi (24.01.2011 Sayı) >>