*

Vakıf Hakkında

Datça

Hacı Bektaş Veli

Alevilik

KÜLTÜREL

* GÜNÜN SÖZÜ *
* SON DAKİKA *
* PİYASALAR *
Allahın Aslanı Hz. Ali 

Allah'ın aslanıydın karanlıklar devrinde. 
Sonra nur olup parladın âlemde. 
Bu gün; 
Bitmeyen bir enerjisin 
Semah eden gönüllerde, 
'Barış, sevgi, kardeşlik' diyen her dilde.

Bahadun Köy Derneğimizin Resmi YouTube Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Resmi Twitter Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Resmi Facebook Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın RSS Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Blogger Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Video Portalı Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Haber Portalı
Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı online ziyaretçi

60 bin Alevi Gündoğdu’da eşit yurttaşlık talebinde bulundu!

   * Foto Galeri ve Slayt ( 1 ) İçin Tıklayınız! >>

   * Foto Galeri ve Slayt ( 2 ) İçin Tıklayınız! >>

   * Foto Galeri ve Slayt ( 3 ) İçin Tıklayınız! >>

İzmir'de 60 bin Alevi, eşit yurttaşlık talebinde bulundu. Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından İzmir'de düzenlenen mitingde sağanak yağışa rağmen toplanan yaklaşık 60 bin kişi eşit yurttaşlık talebinde bulundu. Mitingde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, "Diyanet İşleri Başkanlığı, zorunlu din dersleri kaldırılıncaya, cemevlerimiz yasal statüye kavuşuncaya dek mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

60 BİN KİŞİ KATILDI

Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Kültür Derneği öncülüğünde İzmir'de bir araya gelen Aleviler,"Demokratik anayasa ve ayrımcılığa karşı eşit yurttaşlık hakkı" talebinde bulundu. Gündoğdu Meydanı'nda yapılan mitinge Türkiye'nin değişik illerinde gelen yaklaşık 60 bin kişi ile birlikte CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, CHP'li belediye başkanları da katıldı. Mitingde, "Cemevleri'nin ibadet yeri olarak tanınması, zorunlu din derslerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması, Madımak Oteli'nin müzeye dönüştürülmesi" gibi talepler dile getirildi. Mitinge, bazı yöre dernekleri ve bazı siyasi partilerin yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü ve sendika destek verdi.

* * * VİDEO GÖRÜNTÜLER * * *
6 Mart 2011 İzmir Mitingi
6 Mart 2011 İzmir Mitingi
6 Mart 2011 İzmir Mitingi

"MÜCADELEMİZ SÜRECEK"

Mitingte konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız "Ta ki; Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılıncaya kadar, zorunlu din dersleri kaldırılıncaya, cemevlerimiz yasal statüye kavuşuncaya, Madımak Oteli müze oluncaya, Alevi köylerine cami yapma politikaları son buluncaya, başta Hacı Bektaş dergahı olmak üzere kutsal mekanlarımız biz gerçek sahiplerine iade edilinceye, kutsal Gadirhum günü Doğu Akdeniz bölgesinde yaşayan müsahip kardeşlerimiz Arap Alevileri için bayram, dolayısıyla resmi tatil günü ilan edilinceye dek mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

"NE HAN NE HAMAM İSTİYORUZ"

12 Eylül'de yapılan her şeyin AK Parti hükümeti döneminde devam ettiğini öne süren Balkız, "Ne han istiyoruz ne hamam, ne bayrak istiyoruz ne toprak. Bu güzel ülkede Sünni kardeşlerimizle, inanan inanmayan yurttaşlarımızla birlikte eş ve eşit koşullarda yaşamak istiyoruz. Ama bu isteklerimizi Sünni kardeşlerimiz olmaksızın yalnız başımıza gerçekleştiremeyiz. Tıpkı Kürtlerin sorununu, Türklerin anlayışı, kabulü ve desteği olmaksızın çözemeyecekleri gibi " diye konuştu.

"DEMOKRASİYİ SAVUNMAK HERKESİN GÖREVİ"

Mitingte konuşan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özel de, demokrasiyi savunmanın insanım diyen herkesin görevi olduğunu söyledi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Alevilerin bu ülkede herkes gibi eşit yurttaşlık istediğini, ayrımcılık istemediklerin dile getirdi. Mitinge katılan Ünlü halk ozanı Arif Sağ ve bazı sanatçılar söyledikleri türkü ve ezgilerle kalabalığa müzik ziyafeti verdi.


Genel başkanımız Ercan Geçmez'e söz verilmemesini KINIYORUZ!!!

İzmir'de düzenlenen alevi mitingine destek veren kurumlar arasında yer alan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez'e söz sırası geldiğinde, Dertli divani sahneye davet edildi. Geçmez, daha sonra konuşmak için çağrılmasına rağmen, kürsüye çıkmadı.

Miting, Hacı Bektaş Dergâhı Postnişini Veliyettin Ulusoy ‘un Gülbenk'i ile başlatıldı. Daha sonra sırası ile, ABF Genel Başkanı Ali Balkız, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özel ve Pirsultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Fevzi Gümüş söz aldı.

Sıra HBVAKV Genel başkanı Ercan Geçmez'e geldiğinde ise, sahneye dertli Divani davet edildi. Durumu protesto eden Ercan Geçmez, daha sonra çağrılmasına rağmen sahneye çıkmadı. Geçmez'e söz verilmemesine mitinge katılanlar da tepki göstererek alanı boşalttı. Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı şubelerinin miting alanında anons edilmemesi de birlik beraberlik mitingine yakışık alan bir davranış olmamıştır. Bu durum, Alevilerin birlik beraberlik hareketine zarar vermiştir.

Datça Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Murat YILDIRIM’ a Hacı Bektaşi şubeleri ve diğer Alevi kurumlarından çok sayıda telefon gelerek, bu durumun kabullenilemeyeceğini, birlik ve beraberlik için ikrar verenlerin ikrarında durmadığını bu çirkin olayı kınadıklarını, Alevi hareketine zarar verdiklerini, bu oyunu tezgahlayanların Alevilerin birliğini, örgütlülüğünü istemeyenler tarafından yapıldığı siyasi seçimlerin yaklaşmasıyla kendilerine Alevilerin üzerinden partilere pazarlama çabası içinde oldukları kanısına varıldığı hissedilmiştir.


RESİM GALERİSİ

   * Foto Galeri ve Slayt ( 1 ) İçin Tıklayınız! >>

   * Foto Galeri ve Slayt ( 2 ) İçin Tıklayınız! >>