*

Vakıf Hakkında

Datça

Hacı Bektaş Veli

Alevilik

KÜLTÜREL

* GÜNÜN SÖZÜ *
* SON DAKİKA *
* PİYASALAR *
Allahın Aslanı Hz. Ali 

Allah'ın aslanıydın karanlıklar devrinde. 
Sonra nur olup parladın âlemde. 
Bu gün; 
Bitmeyen bir enerjisin 
Semah eden gönüllerde, 
'Barış, sevgi, kardeşlik' diyen her dilde.

Bahadun Köy Derneğimizin Resmi YouTube Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Resmi Twitter Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Resmi Facebook Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın RSS Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Blogger Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Video Portalı Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Haber Portalı
Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı online ziyaretçi

Büyük Alevi Kurultayı Toplanıyor!

Hacı Bektaş Veli Vakfı Datça Şubesi Başkanı Murat Yıldırım, Büyük Alevi Kurultayı'nın 15-16 Ocak tarihlerinde Ankara'da düzenleneceğini söyledi.

Murat Yıldırım, Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde yapılacak Büyük Alevi Kurultayı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Alevilere yönelik yeni bir asimilasyon stratejilerinin temellerinin atıldığını ileri süren Yıldırım, Büyük alevi kurultayı toplanıyor. Yüz yılların kenarda duran ortak paydalarından hareket ettiğimizde işimiz daha da kolaylaşacaktır. Çatışmadan, birlikte barış içinde bir arada yaşamayı toplumsal olarak hoşgörüyle içimize sindirmek zorundayız"dedi.

Yıldırım, "Büyük alevi kurultayı önce Alevilerin kendi içinde birlikteliğin sağlanmasına Cumhuriyet değerlerinin savunulmasına Atatürk ilke ve devrimlerinin yaşatılmasına ülkemizde birlik ve bütünlüğün korunmasına katkıda bulunacağı ve bu konuda önemli tespit ve değerlendirmeler yapacağına güvenimiz tamdır. Bu kurultaydan; sevgi, kardeşlik, barış, hoşgörü, kocaman birlik ve beraberlik çıkması temennisiyle" dedi.

Bizde bu kurultaya katılıyoruz.

Yapılacak olan kurultaya Datça Şubesi olarak katılacaklarını da ifade eden Şube Başkanı Murat Yıldırım, "Birlik ve beraberlikten söz ederken sadece Alevileri değil, dili, dini, mezhebi, ırkı, rengi ve cinsiyeti ne olursa olsun, herkesi kastediyoruz. Biz bu ülkede yaşıyoruz, ülkemizi çok seviyoruz, vergi ödüyoruz, askerlik yapıyoruz, üretiyoruz, tüketiyoruz, ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz, Başka da bir vatanımız yoktur bizim.

Artık açılımlarla, çalıştaylarla oyalanmak istemiyoruz

Biz aleviler olarak yıllardır baskı gördük, horlandık, aşağılandık,alevi gib inancımızı ve ibadetimizi yapamadık, ibadethanelerimizi oluşturamadık. Bizim kendimize has inançlarımız var.İbadet şeklimiz farklıdır. Bizim ibadethanemiz cem evidir. Bizde muharrem ayı 12 gün ve 3 gün Hızır orucu vardır. Artık bunu kimse inkar etmesin, Bu ülkedeki farklılıklardan biriside bizim inancımız, kültürümüz,yaşam tarzımız ve geleneklerimizdir. Biz nasıl hoşgörüyle yaklaşıyorsak birilerinin de bize hoşgörüyle ''insanlık gereği'' yaklaşmasını istiyoruz. Bizim taleplerimiz çözümsüzlük gibi değerlendirilemez. Bizim taleplerimiz anlayış ve hoşgörüye dayalıdır.

İşte Taleplerimiz;

Cem evleri ibadethane statüsüne alınsın. *Zorunlu, din eğitimi kaldırılsın. Diyanet işleri kaldırılsın. (devlet güvencesinden çıkarılsın) *Eşit yurttaşlık hakkı *Madımak müze olsun' gibi" dedi.Yerel Basın