*

Vakıf Hakkında

Datça

Hacı Bektaş Veli

Alevilik

KÜLTÜREL

* GÜNÜN SÖZÜ *
* SON DAKİKA *
Allahın Aslanı Hz. Ali 
 
Allah'ın aslanıydın karanlıklar devrinde. 
Sonra nur olup parladın âlemde. 
Bu gün; 
Bitmeyen bir enerjisin 
Semah eden gönüllerde, 
'Barış, sevgi, kardeşlik' diyen her dilde.

Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı online ziyaretçi
Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ‘’Dergahta Birlik’’ toplantısına katıldı.
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi ‘’Dergahta Birlik’’ toplantısına katıldı.Bu toplantıda şubemizi Başkan Murat Yıldırım ve Sayman Nihat Yoleri(Dede) temsil etti.Başkan Yıldırım Toplantı anında aldığı notları ve toplantı fotoğraflarını kendi sitelerinde yayınlamak için Cemalettin Köse’ye aktardı.İşte izlenimlerimiz ve sonuç.

Toplantı Mehmet Turan Dede’nin Gülbenkiyle ,Veliyettin Ulusoyun açılış konuşmasıyla başladı. Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, " Yeni bir örgütlenme çabasıyla yola çıktıklarını, kültürlerini sınırlar ötesine taşıdıklarını ifade etti. ‘’

Vakıf çalışmaları ile ilgili olarak üyelerin bilgilendirildiği Genel Kurul Toplantısında yapılan seçimlerle yeni yönetim kurulu belirlenirken üyeler arasında da görev dağılımı yapıldı. Ulusoy, "Arı birlikte yapar balı. Bizler de öyle bir örgütlenme olmalı ki hepimiz gücümüz oranında taşın altına elimizi koymalıyız. Hiç kimseye torpil yok. Eşikte de bir, beşikte de bir olmalıyız. Alevi toplumunun yoğun olduğu yerlerde duyuyoruz. Babalar ya da dedeler kendi kendilerine reform yapıyorlar. Olmaz öyle şey. Postnişin eğer isterse dedeyi ya da babayı atar ya da görevlendirir. Dedeler mutlaka eğitimden yani görgüden geçirilmeli. Şikayet mercisi önce baba, sonra dede, en son olarak postnişin. Silsile takip edilecek. " Bu toplantıda : Mehmet Akgün: Cenazelerin camilere götürüldüğünü söyleyerek eleştirdi.’’Gönül Akkuş: ‘’Dergahta birliği kutluyorum.’’dedi.Ali Aslan Genç: ‘’Gelin beraber olalım.’’dedi.Aşık Divani: ‘’Tek bir ses tek bir yürek.’’dedi.Tran dan gelen Mondi Baba:Dergahta her şeyin birlik içinde yürütülmesi gerekir.’’dedi.Emel Sunur:’’yol uludur’’dedi.Atmaca Özkan:’’Burada bir tarih yazıyoruz.’’dedi.Kazım Güneş Dede:’’Bizim yolumuz birlik yoludur.’’dedi.Hasan Aslan Dede:’’Köyümüze cami hocası veriyorlar buna çare.’’dedi. Satı Ana,Gülağa Öz,Raziye Subaşı,Gülçin Akcan ve birçok kişi görüş ve düşüncelerini açıkladılar.

Değerli sanatçılarımızında katıldığı bu toplantıda adını sayamadığım onlarca kişi var.Aslında amacımız kimlerin katıldığından ziyade,alınan sonuçtur.İşte bu sonucu çok önemsiyoruz.İşte sonuç bildirgesi.

“ Dergâhta birleşmek üzere postnişin başkanlığında bir üst kurul ve bir de bunun yardımcı danışma kurulu oluşturulması, asimilasyonun önlenmesi için çalışmaların hızlandırılması ve gençlerin eğitimine önem verilmesi yönünde kararlar alındı. Toplantıya Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı (ABF) ve Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özel ve yönetim kurulu üyeleri, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ve yönetim kurulu üyeleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül ve yönetim kurulu, üyeler, dedeler, analar, babalar, zâkir ve diğer hizmet sahipleri ile sanatçı, yazar, akademisyen ve kurum yöneticileri ile birlikte çeşitli Avrupa Alevi sivil toplum örgütü yönetici ve temsilcileri katıldı.

2 gün süren toplantının sonuç bildirgesinde 3 karar alındı. Bildirgede dergâhları birleştirmek üzere postnişin başkanlığında Alevi Bektaşi inancı kurumsal bir yapıya kavuşturulması için her yıl dört kez toplanacak bir dergâh kurulu oluşturulmasına ve buna yardımcı bir danışma kurulu oluşturulmasına karar verildi. Ayrıca dergâh kurulu bünyesinde sekretarya, basın yayın birimi gibi alt komisyonlar kurulacak. Dergâh ve danışma kurulu yıl içerisinde yapacağı toplantılarla kamuoyu inanç ilkeleri doğrultusunda bilgilendirilecek. Bildirgede asimilasyona karşı önlem alınması kararı da alındı. Karar kapsamında Alevi ve Bektaşilik tüm dergâh ve derneklerde anlatılacak, yurttaşlar daha detaylı olarak bilgilendirilecek. Bu doğrultuda yurdun dört bir yanında katılımın sağlanacağı toplantılar yapılacak. Toplantılardan çıkan sonuçlar dergâh ve danışma kurulunca değerlendirilip olgunlaştırıldıktan sonra toplum ile paylaşılacak. Toplantıda, Alevilerin sorunlarının çözümüne ağırlık verilmesi, kadın ve gençlerin eğitimine önem verilmesi kararları da alındı.’’


Basında ’Dergahta Birlik’’ toplantısı

Demokrathaber Haberi İçin Tıklayınız. >>

Fotoğraflarla ’Dergahta Birlik’’ toplantısı