Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

ALEVİLİK NEDİR ? VELİ GÜLSOY GAZİ CEM EVİ DEDESİ

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> İnanç Önderlerimiz ( Dedelerimiz )
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Datça Hacibektas
Site Admin


Kayıt: 03 Ksm 2007
Mesajlar: 213

MesajTarih: Cmt Ksm 21, 2009 7:30 pm    Mesaj konusu: ALEVİLİK NEDİR ? VELİ GÜLSOY GAZİ CEM EVİ DEDESİ Alıntıyla Cevap Gönder

ALEVİLİK NEDİR ?

GAZİ CEM EVİ DEDESİ
VELİ GÜLSOY


Arapça'da dil kaidelerine göre Alevi kelimesi Ali'yi sevmek, onun yoluna gitmek anlamına gelmektedir. Hz. Muhammed'in (S.A.V) vefatından sonra merkezi nizam bozuldu. Ali'yi sevmek yerine Ali düşmanlığı başladı. Müslümanlar arasında bölünmeler oldu. Hz. Muhammed'in vasiyetine itibar edilmedi. Hilafetin Hz. Ali'ye Hz. Muhammed tarafından vasiyet edilmesi iddiasında olanlara Alevi dendi. Ebu Bekir, Ömer ve Osman gibi halifelerin taraftarlarınada Sünni adı verildi.

Arap yarım adasında sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) ölümünden sonra hilafet meselesi yüzünden kavgalar savaşlar cereyan etmeye başladı. Bu üç halifeden sonra Hz. Ali Halifeliğe getirildi. Emevi hükümdarı Maviye bunu kabullenemediğinden Hz Ali’ye karşı savaş açtı.Emevi hükümdarı Hz. Muhammed'e, onun evlatlarına sevgi ve saygı göstermek yerine, Allah'ın dinini yayma yerine, kendi çıkarları doğrultusunda davranmaya başladı.Arap yarım adasında bu süreçte kanlar dökülüyordu. Ehlibeyt zümreleri gerek Emeviler zamanında gerekse Abbasiler zamanında daima zülüm gördüler. Tarihler boyunca Aleviler haksızlığa ve zulme maruz kaldılar. Osmanlı hanedanı buna dahildir.

Türkler Müslüman oluncaya kadar bu davalar Sünni ve Şii davası olarak tanındı. Türklerin islamiyeti benimsemeleri ehlibeyt soyundan gelen seyitler aracılığı ile oldu. Seyitler Muhammed ve Ali'nin kurduğu batini yolunu izlediler.Bu yol Türk insanının şuur altının seciyesini ve ahlaksal cevherlerini damgaladı. İslam'ı yeniden uygun bir şekilde biçimledirler. Ehlibeyt ilkelerini taviz vermeden kabullendiler. İbadetler Türkçe lisanı ile yapıldı.

Alevilikteki tasavvuf ve felsefi düşüncesi insan sevgisine dayanır. Onun içindir ki; insanın kutsiyeti hakkın ta kendisidir. Nefsani duygularından arındırıp hakka ulaştıran bir vasıtadır.

Alevilikte ibadetin özü ve esası doğruluktur. Kıblesi insandır. Bu anlayışın esası ve mükemmeliyeti vahdeti vücut yani insan varlığının Allah'ın birliği, sevgi aşk ve hizmettir. Bunun ilkesi Allah Muhammed Ali üçlüsüdür. Alevilik tanrı korkusu yerine Tanrının sevgisini benimser. Buda şeriat kapısını aşıp tarikat kapısında pişmek ve marifet yolu ile hakikat dünyasına ulaşmak gayesidir.

Kur'an'ın şekline değil özüne inen akla gönüle ruhsal olgunluğa amaç edinen bir tasavvuf yoludur. Çünkü Hz. Ali'de şöyle söyler. “Akıl dindir din akıldır.Eğer bir din aklın süzgecinden geçirilmezse din sayılmaz. Eğer akılda dini yörengesinden çıkarsa akıl sayılmaz. Akıllı insan ay ışığı kadar güzeldir. İlmi olan insan yıldızların varlığı kadar zengindir. İkrarı, imanı, sadakatı, irfanı ve kameleti olan insanında gönlü güneş kadar parlaktır. Ayrım yapmadan bütün insanlara aynı ışığı aynı sıcaklığı vermektir. ’’

İşte 73 milleti bir nazarda görmenin adı da budur. Alevilik insana saygıyı esas aldığı gibi saygı ve secde Allah'ın ayağına kapanmaktır. Alevilikte, namazı secde ve niyazda toplar. Namaz Allah'a davet etmektir. Kul Cemde Allah'a dua ederek , kendini Pir divanında yargılar rızalık kapısına erer. Bu kapı mertebelerin en yücesidir rızalık kapısıdır. Cemde sorgu vardır. Türkçe kuran okunur. Cemde saz vardır nefes vardır. Cemde semah vardır. Tamamı Cemdir.

Cemde 12 erkan vardır. 12 hizmet vardır. Hizmet halka hizmet hakka hizmettir. Erkan Allah'ın birliğini yüceliğini tenzih etmek ona tapınmak, ona teslim olmak ondan başka Tanrı tanımamak, Hz. Muhammed'i hak Peygamberi olduğuna, Hz. Ali'nin Veliyullah olduğuna inanmak, bunların adına Ehlibeyte sevgi duymak, onları zikir etmek, onların adına erkan yürütmek Aleviliktir.

Ali'ye mensup, taraftar, Ali Beyt ("yüce ev") anlamındadır. Hz. İmam Ali'den yana olup, onun tasavvufi yolunu sürmenin adıdır. Alevilik dedikodudan arınmak, eline, diline, beline sahip olmak, evine, eşine, işine sadık kalmak gönül Kabesini incitmemek, insandan sevgiyi saygıyı esirgememek, insan hakkına saygı duymak, riayet etmektir.

Tasavvuf :

"ALLAH'LA KAYNAŞMA VE DOSTLUKTUR."
"SULHU OYNAYAN SAVAŞTIR." ( Cüneyt-el Bağdadi 910 )


Kur'an bu savaşa "CİHAD" der. Cihad, cana kıymak değil, nefse (kötülüklere) cihattır. İnsan, "ALLAH'IN YER YÜZÜNDEKİ HALİFESİDİR" (Bakara30) Tanrı'nın zerresidir. Ruhundan ruhtur. Yani "Vahdet-i vücuttur." İbadet; ruhsal yükselişi ve manevi gelişmeyi sağlamalıdır.

"KENDİNİ BİLEN RABBİNİ BİLİR" (Hz.Ali)

Kendini bilebilmek için "İNSAN-I KAMİL" olmak gereklidir. "Ete kemiğe büründüm, Yunus gibi göründüm" demenin adıdır Alevilik. Korkuyu aşıp sevgi ile Allah'a yönelmek gereklidir. Gündüzleri aşk ile işe, geceleri şevk ile ibadete gitmek ve kul hakkı yemeden çalışmakta fiili duadır. Ahret için yalvarıştan çok, dünya için razılık aranmalıdır. Yaradan, yaradılan ayrılığı değil, bütünlüğüdür. "Yaradılmışı hoş gördük, yaratandan ötürü." (Yunus) deyip tüm yaratılmışı sevmektir. Alem sevgi üzerine yaratılmıştır.

İş bu vücut şehrine her dem giresim gelir
İçindeki sultanın yüzün göresim gelir
Her dem uğrunda da ölesim gelir." (Yunus)

İnsan " Büyük alemdir", " Kur'an-ı Natık" dır. Yani konuşan Kur'an'dır. Büyük alem olabilmenin yolu yetmiş iki milleti ayırmadan kabullenir sevmektir.

" ALLAH NUH'A BUYURDUĞU ŞEYLERİ SİZE DE DİN OLARAK BUYURMUŞTUR." ( Şura 13)

Bütün dinler (semavi) haktır. Bütün peygamberler insanları güzelliğe ve iyiliğe davet için görevlendirilmişlerdir. "Tüm insanlar doğuştan kardeştir." ( Hz. Ali ) Kardeş olan insanları incitmemek gereklidir.

"İNCİNSEN DE İNCİTME" ( Hacı Bektaş Veli) diye duyurulur) .

Hac; Gönül Kâbesini tavaf etmenin adıdır.

Hararet nardadır sacda değildir
Keramet baştadır tacda değildir
Ne ararsan kendinden ara
Kudüs'te Mekke'de Hac'da değildir" ( Hacı Bektaş Veli )

"YARADILMIŞLARIN EN ŞEREFLİSİNİ İNSAN YARATTIK" ( Kur'an )
Şerefli olmanın yolu sevgiden, ahlaktan, ilim ve kemâletten geçer.

Şevkatte ve merhâmette; güneş gibi ol.
Başkalarının kusurunu örtmekte, gece gibi ol.
Cömertlikte akarsu gibi duru ol.
Hiddet ve asabiyete ölü gibi ol.
Tevazu ve mâneviyatta toprak gibi ol.
Olduğun gibi görün göründüğün gibi." ( Hz. Mevlana )

İslam Peygamberi döneminde olduğu gibi Aleviler kadın-erkek birlikte ibadet yaparlar. "MÜMİN ERKEKLERLE, MÜMİN KADINLAR KARDEŞTİR." Der Kur'an ( Tevbe 71 ) ve ibadetlerinde müzik ( saz ) vardır.

Gerçek ibadet; tertemiz bir gönülle dünyevi ve uhrevi karşılık beklenmeden aşk ile yapılmalıdır.

"VESİLELERİ KULLANINIZ" ( Kur'an İsra 57 )

Bu vesile Allah'a giden yolda araçtır, vasıtadır. Cemde de sazdır, semah'tır, tevhit'tir, aşktır.

Hz. Davut Peygamber de ibadetini udla yapardı. ZEBUR'un adı; " Mezamir"dir. Yani musiki, "çalgı"dır. Aleviler dinin şekliyle değil, özüyle (Batınilik) ilgilidirler. ( Kur'an Lokman 20) Şekil Allah'a götürmez. Aşk ile yönelmedir. Kişi özde temiz ve pak olmalıdır. Gerçek abdest de budur. Din kardeşliğinin adı "Müsahiplik"tir. Yaşıyorken "Kul Hakkı" sorulmalıdır. "Eline, diline, beline" kişi sahip olmalıdır. Bunu adı güvendir. Gerçek güvenin olmadığı yerde birlik olmaz. Bir olmanın adı cemdir. Mazlum ve pak oldukları için EhliBeyt ve On iki İmamların yolunu süreriz. Allah sevmeyi bizlere farz kıldığı için ( Şura 23 ) Ehlibeyt ve On iki İmamları sever ve yolundan gideriz.

"DOĞU DA, BATI DA YALNIZ ALLAH'INDIR. O HALDE NEREYE DÖNERSENİZ ALLAH'IN YÜZÜNÜ GÖRÜRSÜNÜZ." ( Kur'an Bakara 115)

Yüz yüze ( cemal cemale) Türkçe ibadet yaparız. Türk Müslümanlığının adıdır Alevilik.

"EY MUHAMMED! KUR'ANI ÖNCE GELEN KİTABI TASDİK EDEREK VE ONA TANIK OLARAK GERÇEKTE SANA İNDİRDİK. HER PEYGAMBER İÇİN BİR ŞERİYAT BİRDE "MİNHAC" YOL TAYİN EYLEDİK. ALLAH İSTESEYDİ SİZİ TEK BİR ÜMMET YAPARDI. O HALDE İYİLİK YAPMA YARIŞINA GİRİN (KUR'AN Maide 4Cool

Minhaç yol ( aydınlık yol) Aleviliktir. Alevilik İslam'ın minhaç yoludur. Tüm dinlerle iyilikte, güzellikte, sevgide, barışta, kardeşlikte yarış olmanın adıdır Alevilik. Çünkü İslam; barış, güven, mutluluk ve esenliğin adıdır. Yunus gibi, Mevlana gibi, Hacı Bektaş gibi, İmam Hüseyin gibi ellerine bir gül destesi alarak "Beka Billah" (Ölümsüzlük) olmaktır. Yüceler yücesi ulu Allah tüm insanların yardımcısı olsun diye niyaz ediyoruz.


GAZİ CEM EVİ DEDESİ
VELİ GÜLSOY

_________________
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> İnanç Önderlerimiz ( Dedelerimiz ) Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye