Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

ANADOLU ALEVİLİĞİ' başlıklı yazı ( Bekir Özgür )

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Datça Hacibektas
Site Admin


Kayıt: 03 Ksm 2007
Mesajlar: 213

MesajTarih: Cmt Ksm 21, 2009 11:08 pm    Mesaj konusu: ANADOLU ALEVİLİĞİ' başlıklı yazı ( Bekir Özgür ) Alıntıyla Cevap Gönder

"ANADOLU ALEVİLİĞİ' başlıklı yazı "
Bekir Özgür
Anadolu Aleviligi....haksizliga baskaldiran bir tepki yumagidir. Damia iyiyi, güzeli arayan insani bir muhalefetir. Yeri geldiginde münkire kilic calan, mazlumun hakini alan Hz.Alidir Zalim Yezide karsi yigitce direnen mazlumlarin sahi imam Hüseyin"dir Baba ilyas ile Baba Isak"tir. Bilimle yolu isiklandiran Hünkar Haci Bektas Velidir ..... Yunus emredir ....Hallaci Manzur"dur .... Nesimdi"dir ...Abdal musa ile Kaygusuz Abdal"dir...Seyh Bedreddin"dir...Pir Sultan Abdal"dir..." (alıntı yazı)

Sevgili yar_ahmet, Alevi Duruşu Forumundan aktardığım üstteki alıntıda; Baba İsak, Şeh Bedrettin, Pir Sultan ve diğer Alevi yol Ulularının onurluca ve can bedeli karşı çıktıkları haksızlık ile, Hz. Ali ve oğlu, Hz. Hüseyin'in karşı çıktığı haksızlık aynı nitelik ve katagoride değildir.

Özel mülkiyet sisteminin tarih sahnesine çıkışıyla, insanın insan tarafından sömürülmesi haksızlığı, eş zamanlıdır.

Alevi Ulularının haksızlığa karşı dik duruşu; tarihin kapsadığı günden, yani Anadolu halkı Luviler den beri, kadim Anadolu aleviliği günümüze kadar insanın insan tarafından sömürülmesi temelinde insanlığa musallat olan haksızlığa karşı bir dik duruşu ifade eder ki, bu karşı çıkış ve dik duruş her dönemde halk üzerinde baskı unsuru olan devlet erkine halk tarafından karşı çılıkmış, önderleri de adı her yerde ve her zaman zikredilen Ulu Pirlerimizdir.

Alevi duaz ve deyişlerinde zikredilen seksen bin Horasan Pirleri Horasan kökenli Ulularımız, doksan bin Rum Erenleri İslam öncesi Hırıstıyan Bizans'a karşı direnen o gün ki Ulularımız, yüz bin Gayb Erenleri de, tarihi ve adı bilinmeyen Batıni-Alevi Ulularımızdır.

Arap yarımadasında yaşayan bedevi toplumun kalburüstü kesimi Kureyş kabilesinin mensubu olan ne Muhammet, ne Ali ve ne de Hüseyin Alevi değildir. Eğer bunlar Alevi ise Kureyş kabilesi mensubu ötekilerin, yani Ebu Bekir, Ömer, Osman Muaviye ve benzerleri de alevidir. Zira hepside İslem için ellerinden geldiğince, cihad a katılıp fazlasıyla katliam ve talan yapmışlardır.

İslamı yaymak için kuran ayetinin "Münkirler iman edene kadar cihad edin, cihad sonunda elde edilen ganimetlerin hepsi islam mücahitlerine helaldir" hükmü gereği Hz. Ali, iyi yetişmiş bir cengaver olarak her cihad a katılmış sonunda da, ganimetlerden kadın dahil payına düşeni almıştır.

İslam adına insanları öldürüp malını yağmalama olayı Muhammet'in ölümünden sonra, Ebu Bekir ve Ömer'in halifeliği döneminde de devam etti. Ancak Osman halife olunca bu kuralı uygulamadı. Kureyş kabilesi içinden Haşim'in torunlarına, Yani Muhammet'in aile efradına, yani Ehli-Beyt'e savaş (cihad) ganimetlerinden pay vermedi. Bu "haksızlığa" karşı çıkan Ali ve ganimetten mahrum kalan çevresi ile, Halife Osman ve çevresi arasında başlayan gerginlik sonucu giderayak oluşan çatışma ortamında Osman öldürüldü.

Osman'ın ölümünden sorumlu tutulan Ali'nin halife (devlet başkanı) olmasına karşı çıkan Şam valisi Muaviye de, Kureyş kabilesi mensubudur, Osman'n da Ali'nin de Muhammet'in de akrabasıdır. "Biz Allah rızası için öldürür, Allah rızası için ölürüz" diyen Ali ile Muaviye arasındaki savaşta Allah Arslanı Ali'ye yardım etmedi. Ali kaybetti, Muaviye de kötü ünlü Emevi Devletini kurdu. Osmanın ve Ömer'in bacanağı Ali, aynı zamanda Ömerin kayın babasıdır.
Ali' yi bir sabah namazı camide ajanlarına öldürttüren Muaviye, oğlu Yezit'e, "Ali oğlu Hüseyin yaşadıkça tahtın tehlikededir" vasiyeti üzerine Yezit; Hüseyin'i ailesi ve yakınlarını sürekli baskı altında taciz etmiştir. Yaşamsal alanı ve olanakları daralan Hüseyin, İslama göre daha hoşgörülü bir inanç olan Zerdüşt ülkesi İran'a kaçarken, Kerbela da önü kesilerek ailesi ve yakınlarıyla birlikte katledilmiştir. Yezit'n korkusu, Hüseyin İran'a geçerse orada güçlenenip kendisini devireceğidir. Yezit kendi mantığınca haklıdır, çünkü bu bir taht kavgası.

Osman'nın ganimet paylaşımında yaptığı haksızlık sonucu İslam içinde başlayan çatlak, gider ayak kabile içi iktidar kavgasına dönüşmüştür. Muhamet'in kurduğu ilk İslam devleti yıkılmış, yerine Emevi Devleti kurulmuş, bu sureçte müslümanlar birbirini öldürmüş, Emevi Devletinin bekası için de, Peygamber Muhammet'in soyu, taht düşmanı ilan edlip iktidar olmanın gereği yapılmıştır.

Evet, Ali ve Hüseyin özellikle de Ali bir haksızlığa karşı çıkmıştır. Ama; Baba İsak'ın "Bizans ve Selçuklu'nun talanını yer yüzünden silelim canlar" diyerek ayağa kalkmasıyla; Şey Bedretti'in " yarin yanağından gayri her şeyde ve hep beraber" deyip huruç eylemesi; Pir sultan Abdal'ın "münkire kılıç çalalım mazlumun hakkın alalım" diyerek karşı çıktıkları haksızlıklarla Hz.Ali'nin karşı çıktığı haksızlık aynı nitelikte mi?

Sevgili yar-ahmet, bu yazıyı uygun görürsen yayınlayabilirsin.

Eğer arzu edersen, "Erdebil tekkesi, Şah İsmail ve On İki İmam kültünü" başka bir yazıda tartışırız. Sevgiyle.

20 Eylül 2009

Bekir Özgür
_________________
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye