Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf?  Forumu  Forum Ana Sayfa Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu

( YOLUMUZ ?L?M , ?RFAN VE ?NSANLIK SEVG?S? ?ZER?NE KURULMU?TUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

TEKNELİ PINAR'DA GUVEÇ

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> Yemek Tarifleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Gülen Yıldırım

MesajTarih: Pts Ksm 19, 2007 11:07 am    Mesaj konusu: TEKNEL? PINAR'DA GUVE? Alıntıyla Cevap Gönder

TEKNEL? PINAR'DA GUVE?

12 K???L?K G?VE? ???N MALZEMELER:

1K?LO 500Gr.YADA 2 K?LOGRAM KUZU KABURGA (KIKIRDAKLI YERLER?NDEN)

200 Gr.KUYRUK YA?I

4 ADET SO?AN

10-12 ADET S?VR? B?BER

4 ADET PATATES

3 ADET PATLICAN

3 ADET KABAK

4 K?LO DOMATES

2 BA? ?R? SARIMSAK

15-20 ADET YE??L FASULYE (?OK GE? P??T??? ???N BEN KULLANMIYORUM)

1 KA?IK TEREYA?

E?ER VARSA 2 BARDAK ETSUYU ET SUYU YA DA ET BULYON(HAZIRLARDAN)

TUZ,KARAB?BER,?SOT(PUL B?BER ?OK ZARARLI ??NK? ZARI VAR) VE ?LLE DE K?MYON

1 ADET AL?M?NYUM FOLYO

YAPILI?I:

?NCE TEKNEL?PINAR'A G?D?L?R MALZEMELER? ?ND?RD?KTEN HEMEN SONRA O SO?UK SU ?LE B?RER DUBLE RAKI ???L?R.

SONRA HERKES?N EL?NE B?R ?? VER?L?R,B?R? SO?ANI D??ER? SARIMSA?I D??ER? KABA?I VE PATLICANI SOYAR,SOYULAN MALZEME G?ZELCE YIKANIR,B?R? DE BU ARADA ME?E ODUNU YA DA ME?E K?M?R? ?LE ATE?? YAKAR.BUNLARIN HEPS? 7 DAK?KADA B?TER.

B?T?N MALZEMELER K?BR?T KUTUSUNDAN B?RAZ K???K OLARAK DO?RANIR DOMATES B?BER VE SARIMSAK HAR??

G?VEC?N EN ALTINA TABANI KAPLAYACAK KADAR KUYRUK YA?I D??EN?R

ONUN ?ST?NE SO?AN B?RB?R?NDEN AYRILARAK KUYRUKYA?INI KAPATARAK D?Z?L?R

ONUN ?ST?NE ET D?Z?L?R

ET?N ?ST?NE S?VR?B?BER M?MK?N OLDU?UNCA K???K DO?RANARAK SERP?L?R

ONUN ?ST?NE PATATES

FASULYE KOYMAK ?STERSEN?Z ??E B?L?NEREK D?Z?L?R(BEN TERC?H ETM?YORUM)

ONUN ?ST?NE KABAK

ONUN ?ST?NE PATLICAN

ET SUYU YA DA BULYON EKLEN?R

DAHA SONRA SARIMSAK (BEN ?OK ?NCE DO?RUYORUM,S?Z D?VEB?L?RS?N?Z) ?ZER?NE SERP?L?R

DOMATESLER?N HEPS? G?ZELCE RENDELEN?R,TEREYA?,TUZ,KARAB?BER,K?MYON VE ?SOT ?LE KARI?TIRILARAK EN ?STE D?K?L?R.

KA?IK ?LE DEL?KLER A?ILARAK DOMATES?N G?VEC?N D?B?NE DO?RU ?NMES? SA?LANIR

G?VEC?N ???NE DO?RU MALZEME ELLE BASTIRILIR

VE EN SON AL?M?NYUM FOLYO ?LE G?VEC?N A?ZI HAVA ALMAYACAK ?EK?LDE ?Y?CE KAPATILIP ATE?E KOYULUR

P???RME S?RES? FASULYE KOYULMAZSA ALTI ?Y? YANIYORSA 1 SAAT 30 DAK?KADIR FASULYE KOYACA?IM DERSEN?Z YARIM SAAT DAHA EKLEY?N.

S?RE DOLDU?UNDA G?VEC?N A?ZI FOLYOYU YIRTMADAN VE B?RAZ DA UZUN B?R ALETLE YAVA??A A?ILIR YOKSA ?IKAN BUHAR EL?N?Z? YAKAR , VARSA TAHTA KA?IKLA B?T?N MALZEME KARI?TIRILIR VE FOLYO TEKRAR KAPATILARAK 5-10 DAK?KA DAHA ATE?TE BEKLET?L?R.DAHA SONRA SERV?SE HAZIRDIR.

BAL ?EKER OLSUN!!

P?F NOKTALARI VE UYARILAR:

1-KES?NL?KLE SU KOYMAYINIZ E?ER ETSUYU YOKSA DAHA FAZLA DOMATES RENDELEY?N.

2-SARIMSAK VE DOMATES NE KADAR ?OKSA O KADAR LEZZETL? OLUR

3-BEN ??MD? TEKNEL?PINAR'A NASIL G?DEY?M D?YORSANIZ MAHALLEDEK? FIRINA VER?N AYNI LEZZET? VER?R,AMA EVDEK? OCAKTA AYNI TADI BULAMAZSINIZ.

4-G?VE? P??T?KTEN SONRA SAKIN ?FLEMEDEN YEMEY?N?Z,?ZELL?KLE PATATES DAMA?INIZI ?OK K?T? YAKAR.??NK? ?Y? B?R G?VEC?N?Z VARSA YAKLA?IK YARIM SAAT KAYNAMAYA DEVAM EDER VE S?Z G?VEC? B?T?RMEDEN SO?UMAZ

5-?Y? G?VE? ALTI KALIN DUVARLARI ?NCE G?VE?T?R.

6-G?VEC? ATE?TEN ?ND?RD?KTEN SONRA SAKIN TA?A FALAN ?ARPMAYIN ANINDA TUZ G?B? UFALANIR.

AF?YET OLSUN
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> Yemek Tarifleri Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız