Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

SİYAH İNCİ

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Makale-Hikaye
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Güven Yaman

MesajTarih: Çrş Ksm 14, 2007 9:54 am    Mesaj konusu: SİYAH İNCİ Alıntıyla Cevap Gönder

SİYAH İNCİ

İyice anımsayabildiğim ilk yer berrak gölün yanındaki küçük evdi.Bir gün bir gürültü çıktı.Bir tilki bir tavşanı kovalıyordu.Annem ve bizde izliyorduk.Tilkinin arkasından 2 at gidiyordu.Avcılar tilkiyi vurmaya çalışıyorlardı.Bir dereye geldiklerinde dere çok genişti.Atlardan biri geçemedi ve öldü. Herkes Oraya koştu.Annem çok üzüldü.Biz ise hakettiğini düşünüyorduk.Bir çocuk her gün oradan geçerken bize taş atardı,ve bir gün sahibimiz onu yakaladı.

Bir gün sahibim beni Mr. Gordon adlı bir adama yolladı.Bu adam ünlü bir adamdı.Bana çok iyi bakıyordu.Bunlar bana siyah inci adını takmışlardı. Seyisleri olan James ve John’da bana çok iyi bakıyorlardı.Beni çok seviyorlardı.Orada birkaç arkadaş edindin.Bunlardan en iyisi Neşeli Bacaklar’dı.Onu ilk gördüğümde biraz konuşmuştuk.:

-Merhaba

-Senin adın ne?

-Siyah İnci

-Benim adımda Neşeli Bacaklar. Arkana dikkat et arada sırada arkana bak.

-Neden?

-Arkandaki at çok kötü bir at onun adı Zencefil.O James’in kolunu ısırmıştı.

-Tamam

Bir gün Serbesttik.Ben ağacın gölgesine dayanmıştım.Yanıma Zencefil geldi.Onunla tanıştık ve bana neden kötü olduğunu anlattı.

-Ben buraya gelene kadar çok olay yaşadım.Sen iyi bir ata benziyorsun.Bu olayların hiç birini yaşamamışsındır.Her gün bana kırbaçla vuruyorlardı.Tonluk yükleri taşıttırıyorlardı.Az yemek veriyorlardı.Hiç bize bakmıyorlardı.Bakımsız atlardık.O adamların hepsinden ürküyorduk.Burada James ve John bana çok iyi bakıyorlar ve beni çok seviyorlar.Bende onları çok seviyorum.

-Ama…

-Evet biliyorum sana burada James’in kolunu ısırdığımı anlatmışlardır.İlk başta onlardan ürkmüştüm ve korkudan çok kötüydüm.James girdiğinde hemen kolunu ısırmıştım.Sonra aklım başıma gelmişti.Onlara çok iyi davrandım.Onlarda benimle ilgilendiler.

Bir gün Mr.Gordon İçeriye girdi.John’u yanına çağırıp sordu:

-James iyi çalışıyor mu?

-Evet

- Kötü bir şey yapıyor mu?

-Hayır

-Atlara yemini zamanında veriyor mu?

-Evet

Mr.Gordon James’e yaklaştı:

-Bir ahbabım atlarına pek bakılamadığını ve bir tane daha seyis istediğini söyledi.Ben de sen olabilirsin,diye düşündüm.Teklifimi kabul eder misin?

-Tamam

-O zaman yarın gidersin.

Bu olaydan bir gün sonra James gitti.Onun yerine Joe Green geldi.Joe Green küçük bir çocuktu.Her gelişinde yaklaştığında ıslık çalardı.Joe

Green çocuk olduğundan bize pek iyi bakamazdı.

Bir gün Mr.Gordon’un hanımı hastalandı.John hemen beni aldı,doktora gittik.Yanımıza biri daha geldi.Hemen dizginim tutmaya çalıştı.John ona dizginleri bırakmasını söyledi.Adam bıraktı,ve ben hemen yola koyuldum.Çok kötü yağmur yağıyordu.Doktoru aldık ,ve geri döndük.Joe Green döndüğümde bana soğuk su verdi.Bana terli terli suyun zararlı olacağını bilmiyordu.Bende suyu içtim.Üstüme battaniyemi de örtmedi.

Diğer gün John ahıra girdinde benim üstümde battaniye olmadığını anladı.Hasta olduğumu düşündü.Soğuk su içtiğim için hasta olduğumu düşündü.Hemen Joe Green’i çağırdı.Bana soğuk su verip vermediğini sordu.’’O verdim’’ dedi.John ona kızdı . ’’Battaniyesini bile örtmemişsin’’ dedi.O da çok üzüldü.Ben hastalandım.Joe green çok üzülmüştü.Bir gün Joe Green ahırda yokken babası ahıra girdi.John’la konuştu:

-Oğlum Joe Gren çok üzüldü.Ona biraz iyi davranır mısın?

-Ben ona bir şey yapmamasını söyledim.

-Tamam hadi ben gidiyorum.

Mr Gordon ‘un karısı rahat bir yere gitmek istiyordu.Malikanede herkes çok üzgündü.Joe Green artık her gün gelirken ıslık çalmıyordu.Malikanede herkes üzgündü.Beni ve Zencefil’i satacaklardı.Neşeli Bacaklar’ı Joe Green’e verdiler.Beni satmak için at panayırına götürdüler.Giderken Zencefil kişnedi.Bende ona kişnedim.Bu bizim Zencefil’le birbirimizi son görüşümüz olabilrdi.Beni panayıra götürdüler.Yanıma bir adam yaklaştı.Bu adam beni beğenmişe benziyordu ve beni aldı.Bu adamın ismi Mr.Barry’di.Seyisin ismi ise filcher’dı.Adam çok hastaydı.Doktor ona ata binmesi gerektiğini söylemiş.O nedenle beni almış.Bir Fılcher gitti.Yerine kötü bir seyis geldi.Samanları hiç temizlemiyordu.Bir gün ağır koktu.Samanlar çok pisti.Beni veterinere götürdüler.Veteriner kötü olduğumu söyledi ve hemen burada da tekrar panayıra götürüldüm.Burada iyi ama yaşlanmış atlarda vardı.Benim olduğum bölmede ise benim gibi atlar vardı.jerry adlı bir adam beni almaya geldi iyi bir adama benziyordu.Bu adam beni satın aldı.Beni evine götürdü.Yolda onu gören arkadaşları ona iyi bir at alıp almadığını sordular.Jerry ise iyi bir at aldığını söyledi.Eve geldiğinde ise Dolly,Harry ve anneleri Polly hemen yanıma geldiler.Polly babasına benim iyi bir at olup olmadığımı sordu.Jerry benim iyi bir at olduğumu ve yoldan gelene kadar hiç dizginimi tutmadığını söyledi.Dolly ise hemen beni

okşadı.Jerry bana bol kepek lapası ve yulaf verdi.Her gün akşam gelişimizde Polly bizi karşılardı.Bir gün Jerry durakta konuşurken sıska sam adlı bir adam Deri Yüzen ‘e borcu olduğunu söyledi.Bir sıcak pantolon muhtaç kaldığını ve Pazar günleri dinlenemediğini söylemişti.

Diğer gün gün Sıska Sam ‘ın yerine başka bir adam gelmişti.Bu adam Sıska Sam ‘ın hasta olduğunu söylemişti.Öbür günde Sıska Sam’ın yerine yine aynı adam gelmişti.

Patron Grant Sıska Sam’ın nasıl olduğunu sordu.Adam ise gitti dedi.sabaha karşı saat dörtte öldüğünü ve dün bütün gün sayıklayıp durmuş.Hep Deri Yüzen’den ve bir Pazar bile dinlenemediğini söylemiş.Son sözü ise bir Pazar bile dinlenemedim olmuş.

Eve gittiğimizde Dolly ağlayarak babasının yanına geldi.Dolly babasına çocukların ona bücür deyip onu dövdüklerini söyledi.Harry ise onları dövdüğünü söyledi.Babası ona kardeşini koruduğu için aferin demiş.Bir gün Jerry hastalanmıştı.Bana Harry bakıyordu.Bir gün Jerry’lerin en yakın komşuları onları yanlarına çağırdı.Onlarda gittiler.Beni de sattılar.Beni Deri Yüzen aldı.O da Sıska Sam’ın dediği kadar kötüydü.Bir gün beni durağa götürürken Yanımdaki at bana :

-‘’Siyah inci sensin değil mi?’’dedi.

-Evet sen kimsin?

-Ben Zencefil

-Zencefil napıyorsun.

-Çok kötüyüm.Yük taşırken düşüp de ölesim geliyor.Bana burada çok kötü bakıyorlar.

Sahibim Deri Yüzen beni aldı ve gittik.Zencefil zayıf,sıska,boynu öne eğik çok kötü bir at olmuştu.

Sonraki gün evin önünden dün Zencefil’in koşturulduğu araba geliyordu.Üstünde ölü bir at vardı.Arabanın başında Zencefil yoktu.Ölen atın kafasından kanlar akıyordu.Atın kafası arabadan çıkmıştı.Yüzünü gördüğümde yalnızlık hissettim.Çünkü o ölen at Zencefil’di.O gün çok üzülmüştüm.

Bir gün yolda yürürken düştüm.Ayağım yaralandı.Benim kötü olduğumu anlayınca sattılar.Yeni sahibimin ismi Throughgood’du.Torununun ismi ise Willie’di.Willie beni çok seviyordu.Burada bana bakıp,beni tanıdıkları iyi birine götüreceklerdi.Orda seyis beni temizlerken ayağımdaki veterinerin aldığı kanın izini ve sırtımdaki beni görünce sen ‘Siyah İnci’ye benziyorsun.En sonunda beneği görünce sen sen Siyah İnci’sin’dedi.Beni sevip okşadı.Onu zar zor tanıdım o Joe Green’di.Şu küçük akıllı çocuk büyümüş.Yerine uzun boylu,kalın sesli,siyah bıyıklı ve genç bir adamdı.Beni artık bir daha satmayacaklarına söz verdiler ve mutlu mutlu yaşadık
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Makale-Hikaye Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız