Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf?  Forumu  Forum Ana Sayfa Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu

( YOLUMUZ ?L?M , ?RFAN VE ?NSANLIK SEVG?S? ?ZER?NE KURULMU?TUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Kafiyeli Konuşmak İsterseniz Okuyunuz!..

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> ?iirler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
REKLAM YAZARI

MesajTarih: Pzr Tem 27, 2008 7:15 pm    Mesaj konusu: Kafiyeli Konu?mak ?sterseniz Okuyunuz!.. Alıntıyla Cevap Gönder

Kafiyeli Konu?mak ?sterseniz Okuyunuz!..
Kafiyeli Konu?mak ?ster misiniz?

HAYD?, ?OCUKLAR GEN?LER
HEP B?RL?KTE KAF?YEL? KONU?ALIM!
NOTER ONAYLI A’DAN Z’YE
”KAF?YEL?=UYAKLI” KONU?MA KILAVUZU
A?a??daki yaz?n?n tamam? Ala?aml? Halk ?airi Rekl?m Yazar? E?itimci Gazeteci Hasan Sancak’ ?n kendi akl?ndan bulmu? oldu?u d???nce ?r?n?d?r. Bu yaz? T?rkiye’de ve d?nyada ilk defa yay?nlanmaktad?r. Anlat?lan bu ?nemli konu ile birlikte yediden yetmi?e herkes kafiyeli konu?may? ve yazmay? ?ok sevecek ve ??renecektir.
Her tan?d???m insana halk ?iirinin ?nemi ?zerinde durduktan sonra isterlerse kafiyeli konu?abileceklerini anlat?yorum. Son harfi ”L” ile biten bana on tane kelime s?yler misiniz? Diyorum. D???n?yorlar, s?yleyemiyorlar. Ben de biraz sonra istedikleri kadar kafiyeli kelime konu?abileceklerini s?yl?yorum. Sessizce dinliyorlar. Bu ?nemli durum her harf i?in kullan?labilir. Ben sadece “L” harfini ?rnek olarak veriyorum. ?ocuklar ve gen?lerin dikkat etmesi durumunda ?ok g?zel s?zler ya da m?sralar kullanabileceklerini s?yleyebilirim.
T?rk?e’mizde 29 tane harf vard?r. A-B-C-?-D-E-F-G-?-H-I-?-J-K-L-M-N-O-?-P-R-S-?-T-U-?-V-Y-Z ‘ dir. Bu harflerin 21 tanesi sessiz, 8 tanesi de seslidir. Kafiyeli konu?abilmek i?in A’ dan Z’ ye gitmek gerekir. Seslilerde bir sefer, sessizlerde sekiz sefer bir kelime okunabilir. Yukar?da ”L” harfini ?rnek verdim. A’ dan Z’ ye gidelim. Unutmay?n. Sesli harflerde bir sefer sessiz harflerde sekiz sefer s?ylememiz gerekir. Hangi sessiz ya da sesli harfi s?yl?yorsak, harfleri sol tarafa koyarak okuyaca??z. Okudu?umuz tek heceli kelimeler ya isim: a?-ba?-bal-bel… ya fiil bil-mek,bul-mak,?al-mak,?el-mek…ya da anlams?z olur.?sim ve fiili anlamak i?in de sonuna -mak ve -mek ekleri getirmek gerekir.Okunan kelime anlaml? ise o fiil k?k?d?r.Anlams?z ise de bu isim k?k?d?r.
A’ dan ba?l?yoruz! “AL” B’ den ba?layarak Z’ ye gidiyoruz.”BAL-BEL-B?L-BOL-BUL” “?AL-?EL-??L-??L-?UL” "DAL-DEL-D?L-DOL-D?L-DUL..."Bu durumu Z’ ye kadar ta??yabilirsiniz. Bunu unutmad???n?z ve tekrar etti?iniz zaman ?nce m?sra sonra da beyit ve d?rtl?k yazabilirsiniz.

Not: L?tfen anne ve babalar ?ocuklar?na bu yaz?m? okusunlar.

A?-ba?-bo?-?a?-da?-sa??
K?z ka??rma u?a??
Eve erken gelirsen
Tavaya koy sen ya??

Ak-bak-bek-b?k-?ak-?ek-??k
Yolunuz olsun a??k
Bencillik tutkusunu
??inde ya?atma y?k

Ay-bay-bey-boy-cay-say-yay
Ver bana a??k bir ?ay
Kar??dan ge?mektedir
At?n yavrusu bir tay...

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> ?iirler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız