Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf?  Forumu  Forum Ana Sayfa Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu

( YOLUMUZ ?L?M , ?RFAN VE ?NSANLIK SEVG?S? ?ZER?NE KURULMU?TUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Muhlis Akarsu Hayatı

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> Ozanlar ve T?rk?ler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Umut Yıldırım

MesajTarih: Sal May 05, 2009 4:06 pm    Mesaj konusu: Muhlis Akarsu Hayat? Alıntıyla Cevap Gönder

Yoruldum Yorgunum Fazla Gidemem
Neler Etti Kah?r Beni Zulm Beni
Kolay De?il Ben Bu Derdi ?ekemem
Zalimin Elinde Koydu Hal Beni

Akarsuyu A?ka Yakt? Yaradan
?m?r Bir G?n Gibi Ge?ti Aradan
??te Geldim Gidiyorum D?nyadan
Oturmu? Bekliyor Kuru Sal Beni ...

Bug?n i?in k?y-kasaba-kent ??geninde s?k??m??, kimlik aray???nda olan a??klar sosyal, siyasal ve ticari olu?umlara kar?? bir direni? i?inde olam?yorlar. ?o?u k?yl? olan g?n?m?z a??klar?n?n b?y?k bir b?l?m? kentlerde ya??yor. Bu nedenle ?retim tarzlar?ndan, bunlar? t?keti? bi?imlerine kadar h?zl? bir de?i?im ge?iriyorlar. Yak?n ge?mi?ten beri bu durumda olan a??klardan Mahzuni ?erif, Nesimi ?imen, Davut Sulari, Muhlis Akarsu, A??k Emrah bunlardan yanl?zca birka??d?r. 1960'l? y?llar?n sonlar?ndan itibaren daha geni? kitlelere seslenmek ?zere ?aba sarfeden a??klar yo?un bir bi?imde plak piyasas?na girdiler. S?yledi?i deyi?lerle ve yumu?ak ses karakterleriyle hemen dikkat ?eken bu a??klardan biri Muhlis Akarsu'ydu...

Muhlis Akarsu, 1948 y?l?nda Sivas'?n Kangal il?esi Minarekaya k?y?nde do?du. K???k ya?lardan itibaren kat?ld??? muhabbetlerde ve cemlerde Alevi-Bekta?i k?lt?r?n? ??rendi;saz ?al?p t?rk? s?ylemeye ba?lad?. K?sa zamanda sesinin g?zelli?i ile fark edildi. Gen?lik y?llar?nda geldi?i ?stanbul'da Mahzuni ?erif'in, Davut Sulari'nin deyi?leriyle tan??t?. ?lk s?yledi?i deyi?lerde gerek saz ?al?? gerekse okuyu? itibar?yla Davut Sulari'nin etkisi g?r?l?r. Davut Sulari'nin kendine ?zg? bol han?ere hareketlerini i?eren tavr?ndan uzun s?re kurtulamayan Akarsu, kendi deyi?lerinde de bu tavr?-k?sa bir s?re de olsa- denemi?tir. Daha sonralar? deyi?lerinde ve deyi? s?yleme tavr?nda Sulari'nin etkisinden kurtuldu?u g?r?l?r. 1970'lerden itibaren d?nemin etkili a???? Mahzuni ?erif'in izleri belirir Akasu'da...Uzunca bir s?re Mahzuni'nin deyi?lerini ?alar, okur. Bu arada Alevi-Bekta?i a??k gelene?inden de kopmaz. Pir Sultan, Kul Himmet gibi b?y?k ozanlar?n bir?ok deyi?ini geleneksel kal?plardan ??kmadan seslendirir.

1980'li y?llarda ise Akarsu, art?k kendi kimli?ini bulur. O g?ne kadar usta mal? deyi?lerle kendini g?steren Akarsu, 80'lerin ba??ndan itibaren deyi?lerindeki anlat?m? g??l?, ba?lamas?na hakim ve sesini deyi? tavr?nda kullanabilen bir sanat?? g?r?n?m?ndedir. Bu y?llar adeta parlad??? y?llard?r Akarsu'nun... "Muhabbet" serisinin her yap?t?nda yer al?r. Eserleri ?e?itli t?rlerde ?ark? s?yleyen sanat??lar taraf?ndan okunur. Ancak sanat?n?n en verimli ve olgun d?neminde ya?ama veda eder (2 Temmuz 1993, Sivas Mad?mak Oteli yang?n?) Ard?nda ise milyonlarca seveni ile birlikte 100'den fazla k?rkbe?lik plak, 4 uzun?alar, 20 kaset ve y?zlerce deyi? b?rak?r.

Muhlis Akarsu'nun yap?tlar?na ??yle bir bak?ld???nda, t?m?n?n lirik bir ifadeyle yap?ld??? ve s?ylendi?i hemen fark edilir. Repertuar?n?n b?y?k bir b?l?m?nde a?k ve sevda deyi?lerine yer verdi?i g?r?l?r. Akarsu'nun yar ?zerine s?yledi?i, fele?e ?att???, gurbete i?erledi?i, ayr?l??a ?z?ld??? y?zlerce deyi?i vard?r. Deyi?lerinde toplumsal konulara da kay?ts?z kalmaz;ancak bu, sevgi ?zerine s?yledi?i deyi?ler kadar ?ok ?ne ??kmaz. Birka? deyi?inde cahilli?e, k?leli?e, yoksullu?a ba?kald?rd??? g?r?l?r. Alevi-Bekta?i edebiyat?n?n ve m?zi?inin deyi? t?r?yle ?nlenen a???? Muhlis Akarsu'nun Pir Sultan Abdal ve Karacao?lan etkisindeki tavr?n? her zaman hissetmek m?mk?nd?r. Muhlis Akarsu'nun eserlerini dinledik?e ger?ekten de akarsu gibi ?a?layan sesini hissedecek ve onu sevgiyle anaca??z. Ruhu ?ad olsun.

Melih Duygulu

Eserlerinden baz?lar? :

Nenni Nenni

Bunca Gam?n Bunca Derdin ??inde
Ya?amak Bizlere Zor Nenni Nenni
Sizden Umudumu Kesmem Erenler
Elbet Bir ?aresi Var Nenni Nenni

?st?m?zde Duman Vard?r Da? Gibi
Her Yandan Ku?atm?? Sanki A? Gibi
G?z Gelince Bozulmu? Bir Ba? Gibi
Ne Hallara D??t?k G?r Nenni Nenni

E?il Gel Akarsu Gel Hakka E?il
Bir Kere A? Yara Vermedin Meyil
Su? Bizim Sevdi?im Kimsede De?il
Gelmi?iz D?nyaya K?r Nenni Nenni

Pazarl?k Edelim Alim Seninle

Pazarl?k Edelim Alim Seninle
?ki Cihan Senin Haydar Olsun Sen Benim
Hayr?n? G?r ?man?nla Dininle
Hatmin Kur'an Senin Olsun Sen Benim

Ay?p De?ilmidir Ademe Minnet
Ba??na ?al?ns?n Haydar Hurili Cennet
Dostluk Pazar?nda Olma Muhannet
Huri K?lman Senin Olsun Sen Benim

Akarsuyum B?yle Vereyim Dursun
Senin A?k?n Onu Yaks?n Kavursun
Anlad?m Alimsin Can?ms?n Nursun
Kanber Selman Senin Olsun Sen Benim

A?lama G?l?m

G?nler Gelir Ge?er Bo?a
A?lama G?l?m A?lama
Yaz?lan M? Gelir Ba?a
A?lama G?l?m A?lama

Bir G?n Kara G?nler Biter
?zme Beni Art?k Yeter
Kavu?mam?z Gelir ?atar
A?lama G?l?m A?lama

Yakt?n Akarsuyu Yakt?n
Gurbetten Gurbete Att?n
?ld?rmekten Beter Ettin
A?lama G?l?m A?lama

Sen Yaral? De?ilsin Ki

Zalim Felek Duymad?n M? Sesimi
Sen Yaral? De?ilsin Ki Bilesin
Bilemezsin Matemimi Ya??m?

Gurbet Elde G?nde ?mr?m ??r?yor
Eller Beni Bir Bi?are Biliyor
Akarsuya Gelen Bir Tas Vuruyor

Yoruldum Yorgunum

Yoruldum Yorgunum Fazla Gidemem
Neler Etti Kah?r Beni Zulm Beni
Kolay De?il Ben Bu Derdi ?ekemem
Zalimin Elinde Koydu Hal Beni

Ars?z De?ilidim Ars?z Ettiler
Sald?lar Gurbete Yurtsuz Ettiler
Yardan Ay?rd?lar Yars?z Ettiler
?imdi Gizli Gizli K?nar El Beni

Akarsuyu A?ka Yakt? Yaradan
?m?r Bir G?n Gibi Ge?ti Aradan
??te Geldim Gidiyorum D?nyadan
Oturmu? Bekliyor Kuru Sal Beni

Ey Sevdi?im Sana ?ikayetim Var

Ey Sevdi?im Sana ?ikayetim Var
Ne Sevdi?in Belli Ne Sevmedi?in
Ben De Bir ?nsan?m Bir De Can?m Var

Hainsin Oy Zalimsin Oy Nedeyim Oy

Eski G?nler Hayalimden Gitmiyor
D?n Dedi?in Bug?nk?n? Tutmuyor
Yi?idim Ya Sana G?c?m Yetmiyor

Akarsuyum B?yle Miydi Aht?m?z
Onun ??in Viran Oldu Taht?m?z
Umudum Yok G?lmez Art?k Baht?m?z

Deli misin Divanemi Sevdi?im

Her g?n ba?ka bir taraftan esersin
Deli misin divanemi sevdi?im vah beni beni
Ne dedim de benden ayr? gezersin
Deli misin divanemi sevdi?im

Y?re?imde a?an g?l?md?n benim
A?k?n deryas?nda sal?md?n benim ah beni
D?nyada kanad?m kolumdun benim
Deli misin divanemi sevdi?im

Akarsuyu bilmem b?yle mi sevdin
A?k?n ate?iyle sinemi deldin ah beni beni
Benim bu hal?ma sen sebep oldun
Deli misin divane mi sevdi?im

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> Ozanlar ve T?rk?ler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız