Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Alevilikte Kadın ( Abbas Tan )

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Datça Hacibektas
Site Admin


Kayıt: 03 Ksm 2007
Mesajlar: 213

MesajTarih: Cmt Ksm 21, 2009 11:04 pm    Mesaj konusu: Alevilikte Kadın ( Abbas Tan ) Alıntıyla Cevap Gönder

Alevilikte Kadın


Abbas Tan

Toplumda kadın erkek ayrımı yapılması kadar basit bir tartışma içerisine girmek Aleviler açısından son derece anlamsız ve yersizdir.

Alevilerde kadına verilen önem erkeklerden farklı değilken günümüzde bu fark açılmış olsa da diğer inanç ve kültürlerden oldukça farklıdır.

Aleviler Semahın Kırklar Semahı olduğunu iddia ederler, kaynaklar kırkların içerisinde kadının olduğunu söylemektedir. Sözü edilen kadın Hz.Fatimedir. Başka kadınlarında olduğu cemlerde oniki hizmet sahiplerinden süpürgecinin gulbangında ,Üç bacıydık Gurufu Naci idik kırklar ceminde süpürgeciydik diye okumaktadır. Demek ki kırklar meclisinde kadın-erkek birliktelerdi.

Bazı kaynaklar kırkların içerisinde on yedi kadının olduğunu söylerlerken,bazılarıda yirmi üç kadının olduğu iddiasındadırlar. Her hangisi olursa olsun burada bir gerçek ortaya çıkmaktadır. oda Anadolu Alevilerinin inanç ve ibadetlerinin temelini oluşturan Cem ve Semahlarda Kadın-Erkek eşitliğinin olması yada işbirliği halinde olmaları.

Buradan hareketle Anadolu Aleviliğinde Kadın-Erkek eşit şekilde semah dönerler. Diğer taraftan İslamda olay oldukça farklı.Sunni İslam her zaman kadını erkekten ayrı tutmuş,hiç bir yerde yan yana getirmemiştir. İbadette de böyle olmuştur.

Namazda dahi erkekle kadın yan yana namaz kılamazlar. Camide dahi yerleri ayrıdır.

Mevlevilikte Semah vardır ama Mevlevi semahında kadın yoktur.

Şii Alevilerinde de kadın yoktur. Çalgı yoktur. Mevlevi semahında çalgı var ama kadın yoktur. benzerliği çalgının olmasıdır.

Şamanizm de var olan Kadın - Erkek içiçeliğinde yine bir fark vardır.

Şamanlarda Kara Kamlı şamanlar, Ak kamlı şamanlar vardır. Giyim kuşam farkı olan Kamlılarda Törenlerde mavi renk giyen mistik bir karekter taşıyan Karakamlı Şamanlara karşı,Sade ve gösterişsiz beyaz renk giyen Şamanlara Akkamlı şamanlar deniyor.

Kadınlar temiz sayılmadıklarından ( Adet gördükleri için) sadece Kara şaman olabilmektedirler ve Kara şamanlar gök ruhları adına düzenlenen törenlere hiçbir zaman katılamazlar.

Bundanda anlaşılıyor ki Şamanlarda da tam olarak kadın erkek eşitliği yoktur.

Yunanistan da Kutsal Dağ (Agios Oros ) Hıristiyan Ortodoksluğunun en önemli merkezidir.

Bu kutsal dağa Kadınlar giremiyor hem de günümüzde bu yaşanmaktadır. Gelişmiş toplumların önünde kabul edilen ve insan haklarının en hararetli savunuculuğunu yapan Hıristiyan toplumu dahi Kadın - Erkek eşitliği konusunda Alevilerin çok gerisinde kalmışlardır denirse haksızlık etmiş olmayız.

Kudüste İbranilerce kutsal sayılan Ağlama duvarında kadın ve erkekler birlikte dua ederler ama Ağlama duvarının yanındaki Sinagoga kadınlar giremezler ve sadece erkekler girer ve dua ederler,halbuki Sinagogun içerisinde de dışarıdakinden farklı bir ibadet yapmıyorlar ama onların inanç ve kültürleri böyle emrediyor.


Yine diğer toplumlara bakıldığında Alevilerde olduğu gibi böyle bir uygulamaya rastlamak mümkün değil. Sadece Anadolu’da yaşayan ve Anadolu Aleviliğinden uzaklaşan veya asimile olan Yörükler,Avşarlar ve Çepniler ..gibi bazı Asya kökenli toplumlarında semaha yakın halay ve horanlar vardır.

Saydığım bu toplumda halaylarda Kadın-Erkek el ele tutuşarak Çalgılı müzik eşliğinde oynarlar ama bunu hiçbir inanç ve uygulamaları ile bağdaştırmak mümkün değildir.

Başkurt Türklerinde her yıl Mayıs ayında sadece kadınların katıldığı bir tören düzenlenirdi,bunlara en küçük erkek çocuklar dahi alınmazdı. (A.İnan,Şamanizm.S.97)

Hunlar da benzeri uygulama vardır. ama hiçbiri Anadolu Aleviliğindeki semaha benzemez. Çünkü Anadolu Alevilerinin semahında ilahilik var. Bundanda anlaşılıyor ki Semah,Anadolu Alevilerine has ibadetin bir parçasıdır. İsmet Zeki Eyuboğlu nun dediği gibi.

Kadın-Erkek-Ezgi-Çalgı-Raks beşlisinden kurulu, kutsal bir töreni Alevilerin dışında hiç bir toplumda bulamazsınız. Gelişmiş ülkelerdeki kadınlı erkekli danslı ve diskolardaki özellikle gençlerin kadınlı erkekli eğlenmelerinin hiçbir şekilde inançsal yönü olmadığından mukayese dahi edilemez.

Sunni İslamiyetin içerisinde müziğin çalgının ve ezginin yeri yoktur. Hatta Kuran okunurken ezgi müziğine yakın bir şekilde okumak dahi suç sayılmaktadır.

Bütün bu örnekler gösteriyor ki Alevilerdeki Kadın erkek eşitliğinin birçok inançta olmadığıdır,ancak günümüz Aleviliğinde kadına verilen önem yeterli mi derseniz gerçekten yetersiz ama diğerlerini göre birkaç adım öndeyiz.

Abbas Tan
_________________
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye