Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

"Beni Hacıbektaş'a gömün" diyordu!!!

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Genel Forum
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Ekrem YıldırımKayıt: 13 Ksm 2007
Mesajlar: 43
Konum: Okmeydanı-İstanbul

MesajTarih: Çrş Arl 09, 2009 9:54 am    Mesaj konusu: "Beni Hacıbektaş'a gömün" diyordu!!! Alıntıyla Cevap Gönder‘Beni Hacıbektaş’a gömün’ diyordu

TÜRK Dünyası’ndan bir yıldız daha kaydı. Önce Cengiz Aymatov, şimdi de İrene Melikoff...

“Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi milli gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır” diyen dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aymatov’u 10 Haziran 2008’de, “Ölürsem beni Hacıbektaş’a, mümkünse hünkarın yanına bir yere gömün” diye vasiyet eden dünyaca ünlü Türkolog Prof. Dr. İrene Melikoff’u da 9 Aralık 2009’da kaybettik.

Aymatov, Türk Dünyasının “Çağdaş Dede Korkut’u”, Melikoff ise “Türk Alevi-Bektaşi Dünyasının parlayan yıldızı” idi.

İrene Melikoff, 1917 Bolşevik İhtilali’nin başladığı gece, Petrograt’ta dünyaya geldi. Babası Bakülü Azeri Türk, annesi Rus’tu.

Petrolcülük işleriyle uğraşan ailesi Ekim İhtilali olunca Finlandiya’ya kaçtı. Oradan Fransa’ya giderek Paris’e yerleştiler.

Melikoff, babasının kütüphanesinde 14 yaşındayken Hafız Divanı’nı, Ömer Hayyam’ı ve Sadi Şirazi’yi okudu. Sorbon Üniversitesi’nde önce İngiliz edebiyatını bitirir. Daha sonra ise Şark dillerine ve Türkolojiye devam etti. Fars dili ve edebiyatını öğrendi. Safaviler üzerine çalıştı. Prof. Adnan Adıvar’ın öğrencisi oldu. Ünlü İslam araştırmacısı Louis Massignon onu Sufiliği araştırmaya yöneltti.

Fuat Köprülü ve Ömer Lütfi Barkan’la da çalışma şansı buldu. Türk destanları üzerine çalışıp mistisizmi öğrenmek isterken Alevilikle karşılaştı. Çalışmalarını Alevilik üzerine yoğunlaştırdı. 1968 yılında Strasbourg Türk Etüdleri Enstitüsü direktörü oldu. 1970 yılından beri yayınlanan önemli bir Türkoloji dergisi olan Turcica’nın da kurucusu oldu. Ünlü matematikçi Salih Zeki’nin oğluyla evlenen Melikof bir süre de Türkiye’de yaşadı.

Tarihi gerçekler

ELENE Melikoff, sıradan bir araştırmacı değil, mükemmel bir bilim kadınıydı. Alevi-Bektaşi kültürüne çok büyük katkıları oldu.

Mesela, “İslamlaşma hareketi karşısında, şeriata karşı bir duvardır Alevilik” diyordu ve Ahmet Yesevi’nin Anadolu’daki temsilcisi kabul edilen Hacı Bektaş Veli’nin Yesevi’den “el alması”nın mümkün olmadığını söylüyordu. Çünkü Ahmet Yesevi XII., Hacı Bektaş ise XIII. Yüzyıl’da yaşamıştı.

“Ancak” diyordu Melikoff, “Bu menkabelerin bütün öğeleri, Türk velilerin çeşitli menkabelerinde görülür. Burada, tarihi çizgiye çok az önem verildiğini belirtelim: Ahmed Yesevi gibi XII. Yüzyıl’da, Hacı Bektaş gibi XIII, hatta Lokman Perende gibi XV. Yüzyıl’da yaşamış kişilikler bir arada bulunmaktadır.”

Melikoff, bunların aslında anakronizma, ama bir diğer yandan mitin, masalın, söylencenin büyük bir halk topluluğunun ağzında yeniden yeniden yaratıma uğrayarak harmanlanıp gitmesi olduğunu vurguluyordu.

Farklı bir anlayış

ELENE Melikoff’a göre, Türkler’in Orta Asya’daki tek Tanrılı dinlerini andıran gök-tengri dini, köylü Türkmenlerce korunarak, ne Arap ne da Farslarınkine benzemeyen bir Müslümanlık anlayışının geliştirilmesinde önemli rol oynadı.

Atalar kültü ve tabiat kültü’nün daha evrilmiş bir hali olan Şamanizm’deki kam ve ozanın, Anadolu’da yerini, tasavvuf ehilleri ile “babalar, dedeler” aldı.
Melikoff, “tenasüh”, “transmigrasyon” gibi inanışların Bektaşiler’de ve Aleviler’de de kendisini devam ettirdiğine dikkat çekiyordu.

Türk Dünyası’nın başı sağolsun.


_________________
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Genel Forum Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye