Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Köyden kente Hacıbektaş'tan Avrupa'ya ( Av.Hüseyin Özbek)

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Ekrem YıldırımKayıt: 13 Ksm 2007
Mesajlar: 43
Konum: Okmeydanı-İstanbul

MesajTarih: Çrş Arl 09, 2009 10:14 am    Mesaj konusu: Köyden kente Hacıbektaş'tan Avrupa'ya ( Av.Hüseyin Özbek) Alıntıyla Cevap GönderAv.Hüseyin Özbek
Köyden kente Hacıbektaş'tan Avrupa'ya Aleviliğin tarihsel yol ayrımı

Türk halkının dörtte üçünün köylerde yaşadığı, kitle iletişiminin gelişmediği, sözlü kültürün belirleyici olduğu dönemin Aleviliği ile günümüzün metropol Aleviliği üzerine karşılaştırmalı sosyolojik çalışmaların, bilimsel incelemelerin zamanıdır artık.

Kırsal kesimde tüketime yönelik tarımsal ağırlıklı kapalı ekonomik yapıda durağanlık esastır. Toplumsal değişim yavaş seyreder. Değer yargıları, inanç dünyası, kültürel algı kuşaklar arasında yarılmalara neden olmadan sürdürülür.

Alevi inancı ve Alevi kültürüyle yetişmiş insanlarımız da Anadolu’ da bu sosyolojik tanıma uygun bir süreci yaşadılar. Bin yılı aşkın bir zaman diliminde birbirinden ayrışması olanaksız inanç ve kültür sarmalına dönüşmüş, Horasan’ dan Anadolu’ya uzanan Türkmen Aleviliği kendi hiyerarşini de oluşturdu.

Alevi inanç ve kültürünün manevi otoriteleri de bin yılı aşkın bir sürecin damıtılmış saygınlığıyla inanç önderliklerini sürdüre geldiler. Anadolu Aleviliğinin anlatılan inanç kültür sentezinin yaşatılarak geçmişten geleceğe taşınması büyük ölçüde geleneksel hiyerarşinin devamına bağlıdır.

İçe dönük tarımsal yapının çözülmesi, sanayileşmeyle koşut olarak kırsaldan kentlere göçün yoğunlaşmasıyla ortaya çıkan metropol Aleviliği günümüzün gerçeğidir. Anadolu’ da saygınlık katsayısı yüksek manevi hiyerarşinin metropollerde aynen devamı mümkün müdür? Dedelik-babalık geleneği, ocaklı olma, ocaktan gelme, manevi silsile, Kent Aleviliğinde kırsaldaki gibi mi sürecektir? Yoksa yeniden mi tanımlanacaktır? Bir başka söylemle Anadolu Alevliğinin bin yılda oluşturulan değerler dizgesi, metropol Aleviliğinin sosyolojik sürecinde ciddi değişimlere mi uğrayacaktır?

Kent Aleviliğinin örgütlenişi, kimlik söylemiyle ortaya çıkışı ve yeniden oluşum sürecinin öncüleri kimlerdir? Dernek, vakıf, federasyon ve konfederasyon önderleri arasında Anadolu Aleviliğinin geleneksel hiyerarşinin mensuplarının oranı nedir? Kent Aleviliğinin geleneksel manevi kaynaklardan gelmeyen önderleri ile manevi kişilikler arasındaki ilişkiler ve hiyerarşik konum nasıl olacaktır?

Anadolu Aleviliğinin coğrafi dağılımındaki nüfus oranları ile metropol Aleviliği önderliği örtüşmekte midir? Yoksa metropol Aleviliği örgütlenişinde bir ters orantı mı söz konusudur? Alevi tabanda sahip olmadığı sayısal oran ve itibarı, örgütlü kent Aleviliği piramidinin tepesini hedefleyerek sağlamak isteyen örtülü bir patronaj girişimi söz konusu mudur?

Alevi nüfusun yoğun olduğu köy ve kasabalarda, bin yılı aşkın inanç – kültür sentezinin biçimlendirdiği sosyolojik hiyerarşinin kent Aleviliğinde sürdürülmesi mümkün müdür? Farklı bölgelerden metropollere göçmüş olan Aleviler arasındaki en geniş payda nasıl oluşturulabilir?

Selçuklu’ dan Osmanlıya, Osmanlıdan Cumhuriyete Anadolu Aleviliğinin tarihsel karakterli hiyerarşisi ile günümüz metropol örgütlenmesi örtüşmekte midir? Metropol örgütlenmesiyle paralellik arz eden politikleşme sürecinin olası sonuçları neler olabilir? Örgütlenme önderlerinin politik kimlikleri, politik tercihleri metropol Aleviliği üzerinde ne ölçüde etkili olacaktır?

Anadolu’nun geleneksel Aleviliğini temsil eden manevi merkezlerin ve inanç önderlerinin etki ve saygınlığı Metropol Aleviliği üzerinde ne ölçüde sürdürülebilir? Metropol Aleviliğinde günümüzün örgütlenme modeli mi, yoksa gelenek mi daha etkili olacaktır?

Metropol Aleviliğinin sosyolojik dengelerini bulması, oluşumunun tamamlanması sonuçlanmadan bu sorulara sağlıklı cevap verilemez. Bu süreçte Aleviliğin çoğunluğunu oluşturan, geleneksel kültür ve inanç kodlarını sürdürenlerin ortak paydalarının çıkış noktası olarak alınmaması durumunda yeni yarılmalar gündeme gelecektir.

Aleviliğin uzun, acılı, sancılı tarihsel yolculuğunda yaşananların, deneyimlerin, damıtılmış inanç kültür sarmalının oluşturduğu hiyerarşinin ve dengelerin sarsılması, örselenmesi, tartışma söylemiyle değersizleştirilmesi yeni acılara, yeni ayrışmalara yol açacaktır.

Hacı Bektaş’ ın manevi merkez, Hacı Bektaş-ı Velinin manevi önderliği Anadolu Aleviliğinin tartışılmazıdır. Metropol Aleviliğini politik tercihlerin ve örtülü etnisitenin kaldıracı yapmaya çalışanların inisiyatif kazanması durumunda uzun ince yolda yaşanacak yeni acılar kaçınılmazlaşacaktır.

Yurt dışı örgütlenmeler ayrı bir yazının konusudur. Metropol Aleviliği için söylediklerimiz dışarısı için de geçerlidir. Tarihten, gelenekten, coğrafyadan, inanç köklerinden koparılarak Avrupa laboratuarlarında üretilecek, kendi çıkarlarına göre programlanacak, bizim olmayan, fabrikasyon bir Alevilik Türkiye’ nin önüne konulmak istenmektedir.

Türk ulusuna, Türkiye Cumhuriyeti’ ne, Hacı Bektaş-ı Veli’ye, Atatürk’ e yabancılaşmış, genetiği ile oynanmış, bizim olmayan bir Alevilik imali için AB laboratuarlarında epeydir yoğun bir çalışmanın varlığı saklanamaz hale gelmiştir.

Yunus’tan Pir Sultan’a, Fuzuli’ den Şah Hatayi’ ye, Veysel’ den Mahzuni’ ye el veren, dil veren, gönül verenlerin manevi mirasçılarına epey iş düşüyor anlaşılan. Elden ele, dilden dile, gönülden gönüle taşınan manevi mirasın metropollerde kurda kuşa yem edilmemesi için sorumluluk düşüyor hepimize…
_________________
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye