Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf?  Forumu  Forum Ana Sayfa Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu

( YOLUMUZ ?L?M , ?RFAN VE ?NSANLIK SEVG?S? ?ZER?NE KURULMU?TUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Muğla Tahtacıları...

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> Dat?a - H?z?r?ah
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
BARAN

MesajTarih: Cum Arl 11, 2009 4:08 pm    Mesaj konusu: Mu?la Tahtac?lar?... Alıntıyla Cevap Gönder

Mu?la Tahtac?lar?…
Milas`a ilk geldi?im y?llard?. S?t??m?z, g?ler y?zl?, de?i?ik giyimli, orta ya?l? bir kad?nd?.

Milas`a ilk geldi?im y?llard?. S?t??m?z, g?ler y?zl?, de?i?ik giyimli, orta ya?l? bir kad?nd?. Haftada iki g?n kendisi getiriyordu evimize s?t?m?z?, yumurtam?z?. "S?t?n?z? bakkaldan alsan?z daha iyi olur, bu kom?unun s?t? i?ilmez" dedi daha ya?l? di?er bir kom?u kad?n?. Nedenini sordu?umda "Onlar Tahtac?" dedi. "Tahtac?" s?zc???n? ilk kez duyuyordum. "Marangoz mu bunlar?" dedim. "Hay?r, onlar Alevi" dedi k?s?k sesiyle.

Milas ve Aleviler? O g?ne kadar hi? duymam??t?m. Hi? ummuyordum bu b?lgelerde de Alevilerin olabilece?ini. Ortaca ve Fethiye y?resi ba?ta olmak ?zere k?rk, elli Alevi k?y?nden s?z ediliyordu.

?lk konaklad???m yer Ortaca`da Kemaliye k?y? oldu. ?yle s?cakt? ki insanlar?; hani nur y?zl? derler ya sanki onlar i?in s?ylenmi?ti. Daha sonra Mersenet`ten, ?rmene`ye; ???enli Yaylas?`ndan, G?ll?kba??`na kadar ?evredeki di?er Alevi yerle?imlerini gezdim. Buram buram Hac?bekta?, Pir Sultan, Anadolu kokuyordu baldan tatl? dilleri, kutsal nas?rl? elleri. "Bize ?nceleri d??man g?z?yle bak?yorlard? T?rkler, ama ?imdi onlar da bizi tan?d? ve seviyorlar" dedi ???enli Yaylas?`ndan ya?l? bir Dede. "T?rkler kim dede?" dedim ?a?k?n g?zlerle. "O?lum biz buralarda S?nnilere T?rk diyoruz; nereden geliyor bu s?z biz de bilmiyoruz. Ama eskiden beri biz onlara T?rk diyoruz. Zaten onlar da bizi T?rk saymazlar."

"Neden yayla?" dedim ya?l? dedeye. G?z?n? ?i?ekbaba`n?n eteklerine, Eren Da??`na ?evirdi; Bir s??ara yakt?. "Bak o?lum, biz eskiden beri bu da?larda ya?ar?z. H?l? mezarlar?m?z ve yat?rlar?m?z bu da?larda" diyerek s?zlerine devam etti. "Bizim bir yan?m?z hep da? kokar, Toros kokar. Madran`dan Akda?`a kadar her da?da onlarca yaylam?z, ibadet yerimiz, yat?rlar?m?z var. Sadece ?u Eren Da??`nda y?zlerce mezar?m?z var. Eskiden cemlerimiz yasakt?. Biz de, bu da?lar?n en y?celerinde ve en gizli yerlerinde yapard?k cemlerimizi. Cumhuriyetten sonra a?a??lara indik. K?yler kurduk. Ama bir yan?m?z h?l? bu da?larda. ?imdi yayla olarak kullan?yoruz buralar? ve yazlar? ??k?yoruz. Bir de Sandrasl?lar vard? eskiden bu da?larda. Hatta bu da??n eski ismi de Sandras Da??`d?r. Biz, onlarla i? i?e ya?ard?k. ?imdi onlar, hep terk ettiler bu da?lar?. ?ehirlere yerle?tiler. ?yi mi ettiler, k?t? m?? Do?rusu ben de bilmiyorum. Bak ?u ?al Da??`n?n do?usunda bir de Nif Yaylam?z vard?. En g?zel yer oras?yd?. Ama ?imdi bo?ald?, kimseler kalmad?. Daha do?uda Akda?lar var, orada da ?oktur bizim Tahtac?lar. Do?u ete?indeki Ye?ilg?l ve U?arsu kutsald?r bizim i?in. Her yaz ba?lang?c?nda orada t?remize uygun Abdal Musa ?enlikleri d?zenleriz. Kurbanlar keser, deyi?ler s?yler, semahlar d?neriz. ?ok kalabal?k olur. Madem t?remizi ara?t?r?yorsun oraya da git."

Aradan onlarca y?l ge?ti. Her yan? insan kokan aksakall? dedemiz, ?oktan hakka y?r?m??t?r. Ne g?zleri kirlendi ne ayaklar? ne de kulaklar?. Onun s?z?n? etti?i Abdal Musa ?enlikleri`ni d?zenleyenlerden vakf?n y?netim kurulu ?yeleri de ne ac? ki ge?en Muharrem orucunda Ankara`da Erdo?an`la birlikte haramiler sofras?nda, iftar yeme?indeydi.

Haydar K?yl? (Bodrum/MU?LA)

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> Dat?a - H?z?r?ah Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız