Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

BÜYÜK ALEVİ KURULTAYINA - Abbas Tan

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
canKayıt: 13 Ksm 2007
Mesajlar: 147
Konum: ankara

MesajTarih: Cum Oca 14, 2011 4:51 pm    Mesaj konusu: BÜYÜK ALEVİ KURULTAYINA - Abbas Tan Alıntıyla Cevap Gönder

BÜYÜK ALEVİ KURULTAYINA

Alevi sözcüğü çok büyük sözcüktür, Aleviler sözcüğü de büyüktür. Alevilerin söylemleri de büyüktür. Ama Büyük Alevi Kurultayı hem büyük hem de anlamlıdır. Bu anlam ve anlatım şüphe yok ki birilerini derinden üzmüş ve ciğerlerinden yaralamıştır.

Bu kurultayı kimler hangi şartlarda başlattılar ve bu günlere nasıl getirdiler, bu etkinliğe kimler destek veriyor ya da vermiyor konusunu tartışmayı biryana bırakarak konuya objektif olarak bakmak gerekir.

Bu ve buna benzer kurultaylar yapıldıkça artık Alevilerin sorunlarına ya da taleplerine kulaklarını tıkayanlar artık kulaklarını ve gözlerini iyice açmalılar. Kafalarını kuma gömerek bir sonuç elde edemeyecekler ama Aleviler bu haklı taleplerine verdikleri mücadeleler sonunda kavuşacaklardır. Yaklaşık yirmi yıldır Alevilerin söylemleri değişmedi ama söylemlerin karşılığı yerini bulmaya başladı bile.
Devleti yöneten zihniyet devlet yönetmekten çok halkın ihtiyaçlarını karşılayacak yasaları çıkartmaktan kaçınmışlar ve kendi istemleri doğrultusunda istedikleri yasaları kaşla göz arasında çıkartmayı başarmışlardır.

Yeri geldikçe Laiklikten, yeri geldikçe demokrasiden bahsedenler ne acıdır ki bunları söylerken Takiye yaptıklarını kendileri de görüyorlardı.

Büyük Alevi kurultayının dillendirildiği şu günlerde Devlet Bakanı Faruk Çelik gaf üstüne gaf yapmaktadır ve bunları da bilerek yapmaktadır.
Kendi aklınca Alevilerle alay etmekte yada onları uyuttuğunu sanmaktadır.
Bakan Faruk Çelik bir soruya verdiği cevapta kendi elini ayağını kendisi bağladı.
Hükümet Cemevlerini ibadethane olarak kabul edemeyeceğinden Alevi dernekleri ile anlaşarak Cemevlerine özel statü vereceklermiş.
İkincisi Cemevlerine özel statü verilmesi Devrim yasalarından birisi olan Tekke ve Zaviyeler yasasına aykırı olacakmış bu yüzden de ancak özel statü verilerek sorun çözülecekmiş.
Tekke ve Zaviyeler yasasının kaldırılması Değiştirilmesi mümkün olmayan yasalar olduğundan iktidar partisi buna müsaade edemeyecekmiş.

Bu söylemler sanıyorum bakan tarafından yeniden incelendiğine görecektir ki bu söylediklerinde samimi olmadığını çocuklar bile anlamışlardır.

Öncelikle Bakan ve Bakan gibi düşünenler çok iyi bilmelidirler ki Aleviler Cemevleri için özel bir yasa istemezler ve bunu asla kabul de etmezler.
İkincisi Tekke ve Zaviyeler yasasının tümden kaldırılması gibi kimsenin bir talebi yoktur. Aleviler inançlarını yaşarlarken Pirleri, Mürşitleri, dedeleri olmadan bu inançlarını yaşayamazlar. O yüzden de ilgili yasanın Alevilerin adeta ellerini bağlayan bölümlerinin çıkartılması ya da değiştirilmesi gerekmektedir.

Cemevlerine özel statü vererek açılmasına imkân verseler dahi bu cemevlerinde alevi inanç ve ritüellerini Bakan Çelik yada onun gibi düşünen zihniyet mi yürütecektir. O cemevlerinde hizmet verecek dedelere de özel statümü vereceklerdir.
Aleviler ne Cemevleri için özel statü isterler nede Dedeleri, Pirleri, Mürşitleri için özel statü isterler. Asla ve asla böyle bir talepleri olmadığı gibi bu tip dayatmacılığa da asla sessiz kalamazlar.
Aleviler için Cemevleri tekke değildir, zaviye değildir. Özel statü gerektirecek bir mekân değildir. Aleviler için cemlevleri bir ibadethanedir. Özel statünün ne anlama geldiğini bu toplum çok iyi bilmektedir.


Aslında Aleviler bu yüzden örgütlendiler, örgütlülüğüne de Demokratik Alevi Hareketi dediler. Bu hareket dokuz kasımda Ankara’da, sekiz kasımda İstanbul’da, iki Temmuzda Sivas’ta üç Temmuzda Çorum’da, ondokuz Aralıkta Maraş’ta boşuna yürümedi.
Haklı taleplerini buralarda onbinlerle, yüzbinlerle haykırırlarken İktidar ve yandaşları dışarılara çıkamıyorlardı.

Korkunun ecele faydası yoktur. İktidar Alevilerin haklı taleplerini bir süre daha görmezlikten gelecektir ama herkes bilsin ki Alevilerin Demokratik hak taleplerini eninde sonunda vermek zorunda kalacaktır.
Tıpkı Madımak otelini kamulaştırma konusunda isteyerek bu kamulaştırmayı yapmadıkları gibi diğer talepleri de istemeye istemeye yerine getirmek zorundadırlar.

Alevi kurumları bu tip etkinlikleri mutlaka yapmaya devam etmelidirler. İster her kurum kendi adına ve tek başına bu tip etkinlikleri yapsın, isterlerse birlikte bu etkinlikleri yapsınlar sonuç değişmeyecektir. Duyarlı Aleviler ve alevi dostları bu tip etkinliklere mutlaka destek vereceklerdir.
Kendilerini alevi sayan ama devletin alevisi olma yolunda uğraşı verenleri bu işin dışında görmek gerekir. Çünkü devleti yönetenlerin Alevilerin talepleri karşısında diretmelerinde o tip Alevilerin rolü büyüktür. Ama onlarda görevlerini yapıyorlar. Onlara bu görevi verenlere karşı sorumluluklar vardır. O sorumluluklarını yerine getirmek zorundadırlar.

Alevilerin işleri onlarla uğraşmak olmamalı. Kendi sorunları ile uğraşmaları onları da bir gün yola getirecektir yada onlar kendiliğinden yok olacaklardır.

Alevilerin sorunları sadece cemevi ile sınırlı değildir.

Alevilerin nispi temsil sorunları da vardır. Bu sorunları Yasalarla, Anayasa ile ilgilidir.
Devlet baskısı yanı sıra bu baskıları fırsat bilenler tarafından eğitimde, sağlıkta, sosyal yaşamda, siyasette, ticarette, iş alanında daha birçok alanda yaşanmaktadır.
Bunlara dur demenin zamanı geldi. Kurultaylarda söylenecekler bir süre sonra yasal platformda her yerde yüksek sesle dillendirilecek ve sonunda hak edilen değer elde edilecektir. 13.1.2011
Abbas Tan
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye