Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

DERSİMİN KAYIP KIZLARI SES GETİRDİ ( Abbas Tan )

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
canKayıt: 13 Ksm 2007
Mesajlar: 147
Konum: ankara

MesajTarih: Çrş Şub 16, 2011 8:42 am    Mesaj konusu: DERSİMİN KAYIP KIZLARI SES GETİRDİ ( Abbas Tan ) Alıntıyla Cevap Gönder

DERSİMİN KAYIP KIZLARI SES GETİRDİ

Bir vahşet düşününüz ki silahsız, kavgasız, savunmasız yüzlerce insanı köyün ortasına toplayacaksınız. Sonra erkekleri bir tarafa, kadınları ve çocukları da bir tarafa ayıracaksınız bu insanların gözleri önünde evlerini ateşe vereceksiniz arkasından da önce erkekleri sonra da kadınları ve çocukları makineli tüfeklerle tarayacaksınız.
Aralarında 104 yaşında Besi Tunç da olacak 1 yaşındaki Yusuf ve İsmail de olacak. Ayrım yapmadan, suçlu ya da suçsuz olduğuna bakmayacaksınız bu insanları katledeceksiniz sonra da görev yaptığınızı sanacaksınız.

Bu olay 1937–38 Dersim olaylarıdır. Bu vahşete birileri çıkıp utanmadan sıkılmadan Dersim isyanı diyecekler. Yaşananları dinleyenler, duyanlar anladılar ki bu bir isyan değil tam bir katliam. Öyle hafife alınmayacak bir vaka. Bir ya da birkaç köyle sınırlı değildir bu vahşet. Onlarca köyde on binlerce insan bir anda yok ediliyor. Resmi kayıtlarda onüç bin insan deniliyor ama bu sayı çok daha fazla.
Bunlara birde sürgüne gönderilen anasından, babasından, çocuğundan ayırt edilen ve evlat acısıyla, bacı, kardeş, ana baba acısıyla gurbette hayatlarını kaybeden binlerce insanı da eklerseniz kabullenmeyecek bir acı, dram, insana ve insanlığa yakışmayan bir tablo ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Tarihin gizli sayfalarında saklı duran bu vahşet ne zaman kimler tarafından açığa çıkartılacak ve bunları yapanlar ya da yaptıranlar hayatta ise onlar değillerse onların temsilcileri bunların hesabını vereceklerdir.
Bu güne kadar kimse bildiklerini veya eldeki belgelerini kamuoyu ile paylaşmadı ama bu konuda duyarlılık gösterip bu işin takipçisi olan başta bazı Dersimliler olmak üzere birkaç insan bu konuyu çeşitli boyutları ile ele alarak olayları gün yüzüne çıkartmaya çalışmaktadırlar.
Buna bir örnek ve işin en ilginç yönünü ele alarak ortaya bir tablo çıkartan Kazım Gündoğan ve değerli eşi Nezahat Gündoğan olmuşlardır. Yaptıkları çalışma o kadar büyük ilgi görmeye başladı ki bundan şimdiden rahatsız olanlar kendilerini göstermeye başladılar.

Yönetmenliğini Nezahat Gündoğan’ın, Yapımını Nezahat ve Kazım Gündoğan’ın üstlendiği ve ciddi bir çalışma olan İki tutam saç Dersim’in Kayıp Kızlar adlı belgesel film ülkenin birçok yerinde gösterimi girdi ve beğeni ile izlenirken 12 Şubat 2011 tarihinde Kayseri Alevi Kültür Merkezi tarafından yapılan çalışmalar sonunda Kayserililere de sunuldu.
Oldukça kalabalık bir topluluğun izlediği belgeselin gösteriminden önce sunucu Av. Sedat Ok tarafından yapılan anlamlı sunumla başlayan gecede AKM Başkanı Rüstem Gümüş’ün duygulu konuşması henüz film izlenmeden insanları heyecanlandırdı.
Dersimli iki kızın iki tutam saçlarını konu alan film Kayserililer tarafından beğeni ile izlendi.
Filmin izlenmesinden sonra 1938 Dersim katliamında yaralı kurtulan, vücudunda bir kurşun izi ve sekiz süngü yarası olan ve olayın canlı şahidi Hıdır (Haydar) Çakmak konuşunca izleyicilerin büyük bir kısmı hıçkırıklara boğuldular.
Yapılan çalışmanın kamuoyundan gördüğü desteğe Kayseri’de yaşadık.

Nezahat – Kazım Gündoğan çiftinin yaptığı bu çalışmanın benzerleri de yapılmalıdır. Değişik konular ele alınmalıdır.
Dersim katliamından kurtulan ve alelacele sürgüne gönderilenler niçin sürgün edildiler,kimlerdi, suçları ne idi de sürgün cezasına çarptırıldılar.
Sürgünlere hangi şartlarla gittiler ve gittikleri yerlerde nelerini kaybettiler. Giderlerken kimleri vardı yanlarında. Bütün bunlar birer gerçeği yansıtan belgelerdir.

Ovacık ilçesinden altı veya yedi yaşlarında vahşeti yaşayan bir Hıdır Efe düşününüz aylarca babası,annesi birisi kendisinden küçük,diğeri kendisinden birkaç yaş büyük kız kardeşleri ile birlikte dağlarda yaşayacaklar,mağaralarda ağaç kovuklarında yaşayacaklar sonra baba dağlarda kalacak anne ve üç küçücük evlat trenle sürgüne yola çıkacaklar. Anne ile büyük kız (o tarihlerde dokuz on yaşlarında) Samsun’a gönderilecekler. Yedi sekiz yaşarındaki Hıdır ile beş yada altı yaşındaki Hatice Çorum’a sürgün edilecekler,bu yaştaki iki kardeşi yabancı memlekette biribirlerinden ayıracaklar.
İnsandan sormazlar mı? Hiç Türkçe bilmeyen yanlarında birinci derece akrabası olmayan bu çocuklar oralarda ne yaparlar,kimlerin eline düşerler sonra ne olacaklar?
Elbette bunları hazırlayanlar,kararı verenler kendilerine göre bir cevapta hazırlamışlardır ama bunlar acaba hiç empati yapma gereği duymamışlar mıdır.
Bu tip yüzlerce örnek çoğaltılabilir ama ne yazık ki bu konuda çok az çalışma vardır.
Mevcut olan Kazım Gündoğan’ın iki tutam saç Dersim’in kayıp kızları çalışmasına başta Türkiye’deki ve Avrupa’daki Alevi Dernek ve Vakıfları olmak üzere insan sevgisini yüreğinde taşıyan insanlar,tüm Demokratik Kitle Örgütleri,aydınlar,yazarlar,ressamlar sahip çıkmalı ve destek olmalıdırlar.
Verilecek destek Nezahat – Kazım Gündoğan çiftinin gücüne güç katacak,yarım kalmış diğer projelerini de hayata geçirmelerinde acele edeceklerdir.
Bu desteği görenlerde cesaretlenecekler ve yeni konular işleme imkanını bulacaklardır.

Bu çalışma belki de çok amatörce yapılmış bir çalışma olarak görülebilir. Eksikleri olabilir ve vardır da. Ama içerisine kâr amacı güden sermaye girmeden,farklı figürlerle beslenmeyen tamamen tabi ve yalın haliyle sunulan çalışma esas alınmalı ve daha yüzlerce kayıp kızların hangi şartlarda nerelerde kaldıklarını bulmak tarihle yüzleşme için bir ön çalışma sayılmalıdır.

Avrupa’da AABK ya bağlı yüzlerce AKM her biri farklı şehirlerde ve bölgelerde olmalarından dolayı büyük bir avantaja sahiptirler. Çok büyük masraf dahi gerektirmeyen bir organizasyonla Avrupa’nın her tarafındaki insanlara ulaştırmak zorda olmaz.
Türkiye’de ABF ve bileşenleri ülkeyi dörtbir yandan sarmış şubeleriyle bu çalışmaları desteklemeleri aynı zamanda kendileri içinde bir aktivite olarak değerlendirilebilir.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneklerinin yüze yakın şubesinin yanı sıra Alevi Kültür Derneklerinin yüzün üzerindeki şubelerine Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfının otuzun üzerindeki şubesine birde bağımsız dernekleri getirdiğimizde bir yılda Avrupa ve Türkiye’de bu çalışma ile ulaşılabilir.
Bu çalışmanın gösterime girdiği bölgelerde tıpkı Kayseri,Ayvalık,Burhaniye’de olduğu gibi her yerden olumlu tepkiler aldığını bildiğimizden bu belgesele destek verilmesi gerektiği üzerinde durduk.

Dersim katliamının üzerinden yetmiş üç yıl geçti kimse çıkıp ta bu yapılan zulme,vahşete karşı devlet arşivleri halka niçin açılmıyor demedi,diyemedi.
Kahramanmaraş,Sivas Ali baba,Çorum,Amasya,Malatya,Madımak,Gazi olayları son yirmi yılda kurulan Alevi deneklerinin çabaları ile gündemde tutulmaya çalışılmaktadır. Yoksa ortaya çıkartılmış bir belge yada karar yoktur. Sözde İnsan haklarını savunan sol yelpazeden gelen ve aynı anlamda isimlendirilen sağ ideolojiye hizmet veren karşılıklı anlayıştaki dernekler neredeler.

Niçin bu konuların üzerine gitmekten korkarlar,çekinirler. Korkunun ecele faydası yoktur. “Bana değmeyen yılan binyıl yaşasın diyenler” “susma sustukça sıra sana gelecek” sloganını unutmamalılar.
Aslında geç kalınmış bu tip çalışmaların hızlandırılmasının kaçınılmaz olduğunu biliyoruz.
Bildiklerimizi hayata geçirmenin bir görev olduğu bilinciyle.

14.2.2011
Abbas Tan
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye