Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

ABF PAYE DAĞITIM MERKEZİ OLDU (Abbas TAN)

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
can

MesajTarih: Cum May 20, 2011 3:37 pm    Mesaj konusu: ABF PAYE DAĞITIM MERKEZİ OLDU (Abbas TAN) Alıntıyla Cevap Gönder

ABF PAYE DAĞITIM MERKEZİ OLDU

Alevilerin birçoğunun çok çok büyük beklentilerinin olduğu,uzun mücadeleler sonucu mahkeme kapılarında onurla savunularak elde edilen Alevi Bektaşi Federasyonu ne yazık ki neredeyse birçok Alevi insanı hüsrana uğrattı.

Yirmi yıllık uğraşı sonucu oluşan ABF henüz on yılını bile doldurmadan neredeyse adı sanı unutulacak noktaya taşındı.
Geçmişte Alevi kurumları birlik beraberlik içerisinde çalışmalar yürütürken federasyonun kuruluşunun arından beş altı yıl geçmeden bütün Kurum temsilcileri biribirlerine düştüler. Avrupa Türkiye diye ayırdılar,çok şubeliler,bağımsızlar diye ayırdılar. Çok üyeliler,az üyeliler diye ayırdılar. Siyasi partilerin aday belirleme çalışmaları sırasında birçok Genel Başkan ve Dernek,Vakıf yöneticileri siyasi partilerde sıra koparabilmek için kapılarda boynu bükük saatlerce,günlerce beklediler ama hiç ciddiye alınmadılar. Sonuçta istediklerini yaptılar.
Bundan böyle biz neyi istersek onu yaparız deme noktasına geldiler.

Alevi Bektaşi Federasyonu Olağanüstü Genel Kurul 8.5.2011 tarihinde yaptı ve Tüzük gereği Onyedi kişilik Genel Yönetim Kurulu (GYK) üyelerini belirledi.

Federasyon tüzüğünün 8/A. maddesi Genel Yönetim Kurulu oluşumunu şöyle belirtmiştir.
“Federasyon Genel Kurulu tarafından,delegeler arasından seçilen 17 asil ve 17 yedek üyeden oluşur” der.

Madde 9. Merkez Yürütme Kurulu dokuz üyeden oluşur. Genel Yönetim Kurulu ilk toplantısında kendi arasından Genel Başkan,Genel Sekreter,Genel Sayman,Örgütlenme Sekreteri,Eğitim ve Bilim Sekreteri ile Basın Yayın ve İnanç-Kültür sorumlusu olmak üzere iki Genel Başkan Yardımcısını ve iki Merkez Yürütme Kurulu üyesini gizli oyla seçer.der.

Madde 16. A-Basın Yayın Sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı, Federasyonun Basın-Yayın işlerini yürütür.
B. İnanç ve Kültür Sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı : Federasyonun İnanç ve Kültür alanındaki çalışmalarını yürütür. demektedir.

18.05.2011 tarihinde saat 18.20 de ABF Basın Bürosu açıklamasını sayın Necdet Saraç Facebook ta yayınladı.
Bu açıklamaya göre dokuz olması gereken MYK üye sayısı 13 olmuş. İki (2) Genel Başkan Yardımcılığı sayısı sekiz (Cool e çıkartılmış.
Tüzükte olmayan bu uygulama, sanıyorum Genel Kuruldan önce seçimi alabilmek için bazılarına verilmiş bir taahhüt olmalı. Her ne kadar genel kurula tek liste ile gidilmiş olsa da genel kurul öncesi yaşanan olumsuzluklar bu uygulamayı zorunluluk haline getirmiştir.
GYK üyeleri tüzük gereği delegeler arasından mı seçildi yoksa üyeler arasından mı seçildi bunu tam olarak öğrenebilmiş değiliz çünkü Genel Kurulun yapıldığı haftaya kadar hangi delegelerle genel kurula gidileceği netlik kazanmamıştı bir yazıda Olağanüstü Genel Kurul olduğu için eski delegelerle gidilecek derken diğer taraftan yeni delegelerle gidileceği adeta el altından birilerine bildiriliyordu.
Nasıl bir Alevi örgütlülüğü ki haftalar önce genel kurula gidilme kararı alınacak ama Hazurin cetveli son güne kadar yayınlanmayacak.

Bir Alevi kurumunda hem de çatı örgütü Alevi Bektaşi Federasyonunda bu keyfi uygulamalar utanç verici ve çok kötü uygulamalardır.
Aralarında bu örgütlülüğe yıllarını vermiş bazı yöneticilerde vardır. Bunlar hiç mi ABF tüzüğünü okumamışlar,yada okumuşlar da anlayamamışlar mı?

Birileri sizleri listeye yazdı ve yönetici yaptılar diye onların bu keyfi uygulamalarına nasıl göz yumabildiniz.
Sizlere soruyorum sayın Genel Başkan Yardımcıları,sizlere bu görevler verilirken hiç düşünmediniz mi tüzükte yeri olmayan bu makamı ben hangi şartlarla nasıl işgal edebilirim? Benden bunun hesabını sorarlarsa nasıl cevap verebilirim. Çocuklarım tüzüğü okuyup da bana “baba tüzükte olmayan bu görevi nasıl kabul ettin. Senin Aleviliğinde olmayanı almak var mı diye sorarsa ne derim diye düşünmediniz mi?

Yarın göreviniz gereği bileşenleri,kendi kurumlarınızı ve halkı ziyarete gittiğinizde bu soruyu sorarlarsa acaba nasıl bir cevap hazırladınız.
Sizin Alevilik anlayışınızın neresinde var böyle uygulama. Yazık ediyorsunuz sevgili yöneticiler yazık. Hem kendinize yazık ediyorsunuz hem de Alevi Kurumlarının işleyişine yazık ediyorsunuz. Gerçi Alevi örgütlülüğü son dönemler acınacak hale geldi. Başı belirsiz,sonu belirsiz bir keyfi uygulama ile yönetilmeye çalışılan Alevi örgütlülüğünde dikkatle incelendiğinde halk tabiriyle “ sen,ben,bizim oğlan” anlayışı hakim kılındı. Bizim gibi düşünmeyen,bizim gibi yönetmek istemeyenlerin aramızda yeri yoktur anlayışı ile bir yere varılmaz.

Bu yöneticilerin büyük bir kısmının Alevilik diye bir kaygıları da yoktur. Alevi inanç ve öğretisi adına son üç yılda Genel Merkezler düzeyinde neler yapıldı.

Kesinlikle Alevilik adına bir şey yapan yok. Sadece makam mevki peşinde koşanlar yüzünden binlerce yıl kadıya,yargıca,idareye gitmeyen aleviler sizlerin bu tavrı yüzünden mahkeme kapılarında bekliyorlar.
İtirazlar,davalar,tesciller hiç Aleviliğe ve Alevilere yakışmayan uygulamalardır ama bu yöneticiler sayesine bunları da yaşamak zorunda kalındı.

Tüm Alevi örgüt yöneticilerin sesleniyorum.

Birazcık Alevi Öğretisi,birazcık alevi inancı ve kültür varsa, birazcık insan sevgisi varsa çıkarınız uğruna bu kurumlara ve inanca zarar vermeyin.
Geçmişte yapılan yanlışlarla ilgili iki defa yazmıştım ve örgüt yöneticileriyle paylaşmıştım ama gördüğüm bu tablo beni oldukça fazla endişelendirmeye başladı.

Ne olur insanlar Genel Başkan Yardımcısı etiketini kullanırsa yada kullanmazsa, ne kazanır ne kaybeder ama olmayan bir şeyi varmış gibi kullanmak da sizleri ve kurumunuzu küçültür.
Küçük olsun benim olsun anlayışından lütfen kurtulun. Alevi Bektaşi Federasyonu yöneticileri oldunuz. Büyüdünüz,büyültüldünüz.
İnsan büyüdükçe mütevazi olmalı,olması gerektiği gibi olmalı.
Umarım bu yazımdan sonra tüzüğü yeniden okursunuz ve gereğini yaparsınız aksi halde zaman gereğini yapacaktır bilesiniz.

18.05.2011
Abbas TAN
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız