Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

ALEVİ SORUNLARI BİR ADIM İLERİ,iKi ADIM GERİ!(İsmail Saçlı)

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
can

MesajTarih: Pts Ekm 10, 2011 8:55 am    Mesaj konusu: ALEVİ SORUNLARI BİR ADIM İLERİ,iKi ADIM GERİ!(İsmail Saçlı) Alıntıyla Cevap Gönder

ALEVİ SORUNLARI BİR ADIM İLERİ, iKi ADIM GERİ! ( İsmail Saçlı )

Tarihsel süreçten geçilerek bakıldığında, Alevilik sorunu, Selçuklu, Osmanlı, Cumhuriyet dönemi farklı isimlerle ve farklı boyutlarda ele alınmış, hep bedel ödenerek kıyımlar yaşanarak bu inanç yaşanmış, yaşatılmaya da devam ediyor. Aleviler katliamlarla, yok edilmeyince Alevilik nasıl yok edilir ve de yeni dünya düzeninde siyaset, din ve mezheplerden beslenirken Aleviler nasıl dizayn edilebilir çalışmaları yapılıyor. Biz aleviler geçmiş dönemlere göre daha örgütlü daha üretken, sorunlarımızın tespitinde çözümünde, hedef koyabilen bir güce ulaştık. Bu yaz, Alevi etkinliklerinde de gördüm ki, Abdal Musa da, Hacı Bektaşi Veli anmasında da, Seyit Cemal Sultan, Kolu Açık Hacım Sultan, Büklü baba, Kırklar baba gibi çok anmaya katıldım. Alevi tabanı örgütlerin ortak sorunlarını ortak akılla birlikte hareket edilmesini arzu ediyor. Alevi kurumların başkanları ve temsilcileri ile görüştüğümde özellikle, bu yıl ki Hacı Bektaşi Veli Anması çerçevesindeki alevi çalıştaylarının sonuçlarını değerlendirme toplantısında çıkan sonuç bildirgesinde açıklandığı gibi çalıştay sonucu alevi sorunlarının çözümünde bir gelişme sağlanmadığı, bir adım atıldığı ama gelişmelerin olmadığı saplandı. Birlikte hareket edilmesi karalaştırıldı. Geniş katılımlı sorunların çözümü için bir toplantı yapılması da oy birliği ile karara bağlandı. Alevilerin gündeminde toplumun tüm kesimlerinin olduğu gibi yeni anayasa var, yeni anayasadan neler bekleniliyor. Biz Alevilerin önerileri neler bu anlamda Alevi Vakıflar Federasyonunun, 1 9 Eylül Sabancı Müzesinde kamuoyuna açıkladığı rapor, çok önemli ve anayasası hazırlayacak olan hukukçulara öneri ve tavsiye de bulunuyor. Türkiye de inanç gruplarının sorunları ve taleplere yönelik yeni bir çerçeve çiziliyor. Ülkemizde yaşayan sadece Hanefi, Sünni inancına mensup olanlara devletin tüm imkânları, olanakları sağlanırken Hıristiyan, Musevi, Cafer, Nusayri, Alevi vs. diğer gruplara hiçbir imkân sağlanmadığı gibi baskı, zulüm, asimilasyon politikaları yasal engellemeler, devlet eli ile yapılması, laiklik ve anayasanın inanç ve vicdan özgürlüklerine insan haklarına da aykırı davranıştır.

1936 da çıkan yasa ile azınlıkların gayrimenkullerine konan engel bir kararname ile geri iade ediliyor. Tabiî ki sevindirici ve olumlu davranış, 1924 tarihinde tekke ve zaviyeler kanunu ilede çok az açık olan Alevi Bektaşi dergâhları bu kararnameden yararlanamıyor. Bu da eşitlik ilkesine ters bir durum. Hala cemevlerimiz yasal anlamda ibadethane kabul edilmediğinden belediye imkânlarından bile yararlanamıyoruz. İmar, elektrik, su, onarım- bakım gibi.

Bir adım ileri, iki adım geri dediğim bu anlam da, hükümet bazı konuları açıyor çözümde net adım atamıyor. Diyaneti aşamıyor. Suni cemaatlerden oy kaygısı ile çekiniyor. Çünkü bu hükümet siyasi oluşumunu tamamen mezhep üzerine kuruyor. İç ve dış politika da sürekli Alevilik vurgusu ile meselelere bakıyor.

Çalıştayların en önemli tartışılan konusunun biri de, zorunlu din dersleri idi. Laiklikten vurgu yapan Sn. Başbakan, Arap baharı yaşadığı ülkelerde laiklikten korkmayın derken ülkesinde laikliği unutuyor. Laik ülkede din dersleri zorunlu olmamalı, seçmeli olmalı, fakat bu olamadı. Bütün dinlerin öğretileceği Din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarına, Alevilikle ilgili bir takım Alevi öğretileri bu yıl konulmuş. Başlangıç olarak bir adım olduğunu ve olumlu bulduğumu belirterek kitaplara bakıldığında yazılanların önerilerin bile kendilerince düzelterek konulduğunu görüyoruz. Kitaplara bakıldığında niyet çok açık gözükecektir.

Birkaç örnek vermek istiyorum. 4–5–6–7–8 ve 12. sınıf kitapları elimize geçti. Benim dikkatime çeken kısımlar,

1. 12. sınıflar da Müslümanların ibadet yeri Cami, Mescit ve temiz olan her yerdir. Şimdi biz Aleviler cemevinde ibadet ediyoruz. Müslüman değilmiyiz. Neden hala Cami, Mescit dayatması bu zihniyetle Sünnilik verilmiş olmuyor mu?
2. 7. sınıfta semah tarif edilirken ilahilerle dönülen denilmiş, Mevleviler için geçerli ama Alevi Bektaşi semahı için geçerli değil, Semah, deyişlerle, duazlarla dönülür.
3. 6. sınıflarda Hacı Bektaşi veli anlatırken önce Hacca gittiği sonra Anadolu’ya geldiği vurgusu yapılması, Alevi Bektaşi kaynaklarında böyle bir bilgi yoktur. O bölgeyi gezmiştir. Tabii ama özellikle Hac vurgusu yapılması takdirini sizlere bırakıyorum.
4. 5. sınıfta çok fazla soru seçeneklerinde Namaz, Oruç, Hac farz-sünnet vurgusu öne çıkmıştır.
5. En önemlisi Hz. Peygamberin veda haccında sizlere iki emanet bırakıyorum, “Biri Kuranı Kerim, biri Ehlibeytimdir.” Demiştir. Bu bile Sünnetim diye değiştirilmesi, Ehlibeyte bağlı olunmadığının bir göstergesidir. Bu gibi birçok değişiklik ve eksiklikleri sıralayabiliriz.

Önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında düzeltilmesini umut ediyorum.

Bizim ozanlarımızın dediği gibi “El gövdede kaşınan yeri bilir, dert bizde derman ellerimizdedir.” Ortak sorun ortak akılla çözülür. Birbirimizin çalışmasına, karşı çıkmak eksik bulmak yerine destek olalım. Katkı sunalım. Bir olalım. İri olalım. Saygılarımla.

20.09.2011
İsmail Saçlı
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız