Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Aleviler yalan bilmez. Dininden devlete sığmaz.İsmail Saçlı

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
can

MesajTarih: Prş Ksm 03, 2011 3:46 pm    Mesaj konusu: Aleviler yalan bilmez. Dininden devlete sığmaz.İsmail Saçlı Alıntıyla Cevap Gönder

“ALEVİLER YALAN BİLMEZ! DİNİNDEN DEVLETE SIĞMAZ! BÖYLE Mİ OLUR ALEVİLİK?”

Ülkemizdeki sorunlar yumağı 9 yıl önce neyse, aynı şekilde devam etmektedir. Türkiye’nin, komşuları ile sorunları, yolsuzluk, yoksulluk, talan, yalan, adam kayırma, devletin tüm kurumlarını siyasallaştırma süreci tamamlandı. Cumhuriyet Bayramı’nın dahi kutlamasına tahammül edilemiyor, bu konular herkesin malumu.

Ben ülkemizdeki Alevilik sorunları ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. En son Van depreminde tüm cemevlerimiz depremzedelere yardımlarını ulaştırdı. İnsani duyarlılığını din, dil, ırk, bölge gözetmeksizin yerine getiren herkese teşekkür ediyoruz.

Ben yıllar önce köyümde yaşamış bir divane dervişin sözünü hatırlıyorum. Her ortamda, şu nakaratı tekrarlar dururdu;

“Aleviler yalan bilmez. Dininden devlete sığmaz, böyle mi olur Alevilik?” 1976’daki Sivas Olaylarında tren istasyonunda başı kesik halde bulundu. Bu dervişimizin sözünden yola çıkarak Aleviler Cumhuriyeti özümsemiş, demokrasiyi içine sindirmiş, araç değil amaç edinmiş, toprak, bayrak, Atatürk’le sorunu olmayan, inancını kendi imkânlarıyla yaşamaya çalışan bir topluluktur. Anayasal haklarımızı alamadığımız gibi eşit yurttaş muamelesi görememekteyiz. Vergi verdiğimiz, askeri olduğumuz devletimizin olanaklarından yararlanamadığımız gibi inancımıza, ibadetimize ve felsefemize yapılan sözlü, zaman zaman da fiili saldırılara maruz kalıyor, yüzyıllardır asılıp yüzülerek, yakılarak kırılıyor, can ve kan kaybediyoruz.

Televizyon programlarında isimlerinin başında sözüm ona prof. olanlardan da bu hakaretleri görüyoruz. RTÜK Alevilerle ilgili hakaretlerle alakalı hiçbir müdalede bulunmamıştır. Benim özel gündem programında Gazi Cemevi’nde yaptığım Gazi Şehitlerinden birinin annesi; “benim oğlumu polisler öldürdü!” dediği için programıma uyarı geldi. Ne yazık ki Aleviliğe hakaret edenlere bir uyarı verilmedi. Bir kısmı zaten yandaş olan medyanın bir kısmı da yandaş olmaya zorlanarak susturuldu. Alevilere ve cemevlerine bir pkklı’nın hayır yemeği verildi diye; “Hacıbektaş Vakfı’nda şok tören!” diyerek Aleviler pkk ile ilişkilendirmek, böyle bir algı yaratılmak istendi.

Bir gazetede yayınlanan; “Alevilerden törene tepki!” diye çıkan haberleri doğru bulmuyorum. Gerçek Alevi Aleviliği içselleştirmiştir. Kişilerin ölüleriyle uğraşmaz. İnsanların inanç ritüellerine saygılı olur. Aile nasıl isterse öyle cenazesini kaldırır, yemeğini verir, duasını yapar. Cemevlerimizin terör ve teröristlerle imiş gibi gösterme çabası kasıtlı ve tehlikeli bir tertibin ürünüdür. Bazı arkadaşlar bu durumu; “Hizbullahçılar da camiden kaldırılıyor!” diyerek savunmaya çalışıyorlar, buna ve kendimizi böyle savunmaya gerek yoktur. İster Hizbullahçı, ister pkk’lı olsun aile nerede, nasıl kaldırmak istiyorsa, kaldırabilir, camiler, cemevleri, kiliseler, sinagoglar ve diğer inanç mekânları mahkeme salonu değildir, insanların inancına karışılmamalıdır.

Hacıbektaş Vakfı’nda hayır yemeği verilen Halis’in Sivas Katliamı ile ilgili olduğu yazılıp çiziliyor. Sivas Katliamında bu kişinin isminin geçmemesine rağmen bu davayla ilgili gibi gösterilmesi, asıl Sivas davasının sanıklarının gizlenip ve kollanmasına yöneliktir. Sivas davasına bu kadar duyarlı iseler, suçu kanıtlanmış sanıkların Vahit Kaynar’ın sınırda yakalanıp serbest bırakılmasına neden göz yumuyorlar? Erçakmak Sivas’ta yaşadığı halde, ölünce anlaşıldı. Bunları görmezden gelerek yapılan böyle bir haber ile Aleviler ayrıştırmak, Türk Alevi, Kürt Alevi gibi ırksal bir ayrım yaratılmak istenmektedir. Halbuki Aleviler, Hacıbektaş Veli’nin sözlerini ibadet kabul ederler, din,dil, ırk, mezhep, cinsiyet ,bölge farkı gözetmeden 72 millete aynı nazarla bakarlar. Kürtlük ve Alevilik konularının kaşınmasının nedeni, kardeş kavgası ile kargaşa yaratarak gündemi değiştirmeye çalışmaktır. Aleviler arasında bu konuda kafası karışık arkadaşlar var ise Hacıbektaş Veli’yi iyi okusunlar. Alevilik ırk temelinde bir milliyetçilik değildir. Hak - Muhammed - Ali ve Ehlibeyt yolunda bir inanç sistemidir. Kürt, Türk, Çerkez, Arap Alevisi olmaz. Bölgesel isimler almış olsa bile özde aynıdır.

Alevilik bir sınıfın, zümrenin siyasi görüşün inancı değildir. Tüm Aleviler dürüsttür, doğrudur, ya da yanlıştır demek doğru olmadığı gibi durum diğer inançtan kişiler içinde böyledir. Alevi inancında iyi de kötü de çıkabilir. Bir kişi suçlu ise bir topluma saldırmak yanlıştır. Kişileri ve olayları bahane ederek alevi inancına mekânına saldırıları kınıyorum. Bu ülkede hepimiz inancımızı özgürce yaşamak istiyoruz. İnancımızdan dolayı karalanmak, horlanmak, aşağılanmak ötekileştirmek, can vermek değil insanca ve kardeşçe yaşamak istiyoruz. Kederde, kıvançta birlikte olmak dileğimle saygılar sunarım.

1.11.2011
İsmail SAÇLI
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız