Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf?  Forumu  Forum Ana Sayfa Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu

( YOLUMUZ ?L?M , ?RFAN VE ?NSANLIK SEVG?S? ?ZER?NE KURULMU?TUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

KARA KEFENLİ VEYVE (Varter) (Abbas Tan)

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Datça Hacibektas
Site Admin

MesajTarih: Çrş Nis 25, 2012 8:52 am    Mesaj konusu: KARA KEFENL? VEYVE (Varter) (Abbas Tan) Alıntıyla Cevap Gönder

KARA KEFENL? VEYVE (Varter)
O bir anne idi,babaanne ve anneanne idi ama hi? hala yada teyze olamadan gitti. Babaannemdi yan?nda b?y?d?m. Ara s?ra yaramazl?k yapt???m?zda k?zard? hatta s?verdi ama beni d?vd???n? hi? hat?rlam?yorum. Onun Ermeni oldu?unu da bilmiyordum.

K?yde tek Acur yeti?tiren birisiydi babaannem. Biz ona hi? babaanne demezdik ebe derdik. ?ok k?zd???nda “o?muyas?calar” derdi. Onu en ?ok k?zd?ran olay bah?ede salatal?k yada acur (k?ta) lar? ?almam?z,bah?eyi tepelememizdi. Ben ebemin Ermeni oldu?unu babam?n N?fus C?zdan?nda ana ad? k?sm?nda Varter olarak g?r?nce babamdan sorarak ??rendim. Evde ebemin Ermeni oldu?u hi? s?ylenmezdi,konu?ulmaz?. Babamdan Varter ne demek diye sordu?umda yeterli bilgiyi alamam??t?m. Ger?i o d?nemler anlatsa da belki anlamazd?m ama biraz b?y?y?p arkada?larla oyun oynarken mahalle kom?umuz,arkada??m?z Abdullah oyun s?ras?nda kavga etti?imizde “Ermeni kunnad??? (do?urdu?u)” dedi?ini hat?rl?yorum ama yine de anlamam??t?m. Bende ona sensin ermeni kunnad??? dedi?imi hat?rl?yorum. Sonralar? anl?yorum ki bizde konu?ulmasa da kom?ularda ebemin Ermeni oldu?u konu?uluyormu?.

As?l ad? Varter olmas?na ra?men g?ya ad? de?i?tirildi resmiyette Zeynep oldu ama halk aras?nda ona hep Veyve diye hitap edildi. ?lk evlendikten sonra ald??? N?fus H?viyet c?zdan?nda Dini,Ermeni yaz?yor.
Veyve,Dersim dilinde Gelin demekti,Dersimli oldu?umuz i?in ailede Gelin yada Veyve Veyvik gibi ifadeler kullan?l?rken ebeme Veyve derlerdi. Ebemin ya??l??? d?neminde akrabalar ve kom?ular Veyve ebe diye hitabederlerdi

1915 Ermeni olaylar?nda dedem Elaz??’da askerlik yaparken olaylar?n ya?and??? g?nlerde ebemin b?t?n ailesi ya ?ld?r?lm?? yada s?rg?ne g?nderilmi?.

Sonradan ??rendi?ine g?re iki karde?i ka?m?? ve Amerika yada Kanada’da olduklar? ??renilmi?.
Ebem Varter gen?,g?zel bir k?z. Kom?ular? da dedemin akrabalar?. Ya?anan ac? vah?et an?nda Varter’e dedemin halas? kom?u olarak sahiplenmi?. Yakinen tan?d??? i?in dedemle evlenmesini teklif etmi?. Dedemle evlenirse di?er akrabalar?n? bulma imkan? olaca??,kendisine kesinlikle kimsenin dokunamayaca?? s?ylenerek ikna edilir ve dedemle evlenir.

Dedem ebemi al?p memleketine Kayseri Sar?z ?l?esi ?ncema?ara k?y?ndeki ailesinin yan?na getirir b?rak?r ve tekrar askerli?e d?ner. Evlilik fena gitmez ama dedem de ebeme verdi?i s?z? tutup akrabalar?n? bulma gibi bir ?al??ma i?erisine de gitmez.

Veyve ebeye k?yde kimse Varter demezler. Halk ona Veyve (gelin) demekle yetinirler. Aradan ge?en onca y?ldan sonra d?rt k?z,d?rt erkek toplam sekiz ?ocu?u olur. ?ocuklar?n? okutma konusunda e?ini zorlar ve o g?n?n ?artlar?na g?re erkek ?ocuklar?n? ancak okutur.

Aradan ge?en uzun zamandan sonra karde?lerinden birisinden bir vesileye haber al?r. O karde?i Tumacan Tumacanyan Kanada’da ya?amaktad?r. Karde?i ebeme Davetiye ve u?ak bileti dahi g?nderir ama dedem buna imkan vermez. Gidince tekrar d?nmeyece?inden korkar.
Varter (Veyve) ebem Elaz?? Harput Kulveng (?ahinkaya) k?y?nde do?mu?. Babas? Ohanis,annesi Margert . bildikleri bu kadard? yada anlatt??? sadece bunlard?.

Ebem hi? kimse ile ailesinden bahsedip konu?mazd?. Y?rede ebemin durumunda olan onlarca ermeni kad?n vard? ama hi? birisi ile g?r??t???n? hat?rlam?yorum. Sadece Halam sonralar? anlat?yor,?rdekli k?y?nde bir ermeni k?z? zaman zaman bize geldi?inde ebemle gizli gizli konu?urlarm?? ama ne konu?tuklar?n? bilemiyoruz.

O kaderine k?sm??,ya?am?n bu olmad???n? ama b?yle ya?amas? gerekti?ini kabullenmi? birisi idi. ??rencilik d?nemimde bir ara ebemi zorlam??t?k a?abeyimle. Bize Ermeniceyi ??ret diye. Duymazdan geliyordu,onu zorlad?k ve Ermenice yazmas?n? s?yledik. Defterime elindeki kalemi ka??ttan hi? kald?rmadan biti?ik harflerle bir c?mle yazd?. Uzun s?re o defteri sakl?yordum ama sonralar? defteri kaybettim. Ne yazd???n? bilemedik.

Ya?land???nda s?rekli s?yledi?i bir ?ey vard?.
Hi? y?z?m g?lmedi,hi? g?n g?rmedim. ?l?rsem bana kara kefen giydirin ve mezar?m? yapmay?n yerim belirsiz oldun dedi.
Babam vefat etti?inde bir yak?n?m?z ebemin yan?na yakla?m?? ve o?lunun ?ld???n? s?yleyince ;
“ya ?ylemi” demi? ve kafas?n? arkadaki duvara yaslam?? ve ruhunu teslim etmi?ti.

Babamla ebemi birlikte topra?a verdik. Onun dile?ini amcam yerine getirdi ve kara kenen giydirildi ebeme.
Beyaz gelinlik giyememi?ti ama kara kefen giyerek belki huzur bulmu?tu.
Babam?n mezar?n? yapt?r?rken ebemin mezar?n? da yapt?rd?m ama aileden ?ok b?y?k tepki ald?m. Ben g?revimi yap?yordum,hi? olmazsa torunu olarak ona bir hizmet yapm?? olman?n huzurunu ya?ayacakt?m.

Birka? y?l sonra yapt?rd???m mezarlarda bozulma oldu. Dedemin,babam?n ve annemin mezarlar?n? yeniden yapt?rd?m ama Varter (Veyve) ebemin mezar?n? yapt?rmad?m dedi?i yerine gelsin diye basit bir ya?am ve basit bir mezar onun sonu olmu?tu. Mezar ta??na Varter dahi yazd?ramam??t?m o tarihte. ?stelik mezar ustas? Mezar ta??na R.Fatiha yaz?s?n? da eklemi?ti.

18.04.2012 Abbas Tan

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> Yazarlar - Makaleler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız