Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

TEKNELİ PINAR'DA GUVEÇ

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yemek Tarifleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Gülen Yıldırım

MesajTarih: Pts Ksm 19, 2007 11:07 am    Mesaj konusu: TEKNELİ PINAR'DA GUVEÇ Alıntıyla Cevap Gönder

TEKNELİ PINAR'DA GUVEÇ

12 KİŞİLİK GÜVEÇ İÇİN MALZEMELER:

1KİLO 500Gr.YADA 2 KİLOGRAM KUZU KABURGA (KIKIRDAKLI YERLERİNDEN)

200 Gr.KUYRUK YAĞI

4 ADET SOĞAN

10-12 ADET SİVRİ BİBER

4 ADET PATATES

3 ADET PATLICAN

3 ADET KABAK

4 KİLO DOMATES

2 BAŞ İRİ SARIMSAK

15-20 ADET YEŞİL FASULYE (ÇOK GEÇ PİŞTİĞİ İÇİN BEN KULLANMIYORUM)

1 KAŞIK TEREYAĞ

EĞER VARSA 2 BARDAK ETSUYU ET SUYU YA DA ET BULYON(HAZIRLARDAN)

TUZ,KARABİBER,İSOT(PUL BİBER ÇOK ZARARLI ÇÜNKÜ ZARI VAR) VE İLLE DE KİMYON

1 ADET ALÜMİNYUM FOLYO

YAPILIŞI:

ÖNCE TEKNELİPINAR'A GİDİLİR MALZEMELERİ İNDİRDİKTEN HEMEN SONRA O SOĞUK SU İLE BİRER DUBLE RAKI İÇİLİR.

SONRA HERKESİN ELİNE BİR İŞ VERİLİR,BİRİ SOĞANI DİĞERİ SARIMSAĞI DİĞERİ KABAĞI VE PATLICANI SOYAR,SOYULAN MALZEME GÜZELCE YIKANIR,BİRİ DE BU ARADA MEŞE ODUNU YA DA MEŞE KÖMÜRÜ İLE ATEŞİ YAKAR.BUNLARIN HEPSİ 7 DAKİKADA BİTER.

BÜTÜN MALZEMELER KİBRİT KUTUSUNDAN BİRAZ KÜÇÜK OLARAK DOĞRANIR DOMATES BİBER VE SARIMSAK HARİÇ

GÜVECİN EN ALTINA TABANI KAPLAYACAK KADAR KUYRUK YAĞI DÖŞENİR

ONUN ÜSTÜNE SOĞAN BİRBİRİNDEN AYRILARAK KUYRUKYAĞINI KAPATARAK DİZİLİR

ONUN ÜSTÜNE ET DİZİLİR

ETİN ÜSTÜNE SİVRİBİBER MÜMKÜN OLDUĞUNCA KÜÇÜK DOĞRANARAK SERPİLİR

ONUN ÜSTÜNE PATATES

FASULYE KOYMAK İSTERSENİZ ÜÇE BÖLÜNEREK DİZİLİR(BEN TERCİH ETMİYORUM)

ONUN ÜSTÜNE KABAK

ONUN ÜSTÜNE PATLICAN

ET SUYU YA DA BULYON EKLENİR

DAHA SONRA SARIMSAK (BEN ÇOK İNCE DOĞRUYORUM,SİZ DÖVEBİLİRSİNİZ) ÜZERİNE SERPİLİR

DOMATESLERİN HEPSİ GÜZELCE RENDELENİR,TEREYAĞ,TUZ,KARABİBER,KİMYON VE İSOT İLE KARIŞTIRILARAK EN ÜSTE DÖKÜLÜR.

KAŞIK İLE DELİKLER AÇILARAK DOMATESİN GÜVECİN DİBİNE DOĞRU İNMESİ SAĞLANIR

GÜVECİN İÇİNE DOĞRU MALZEME ELLE BASTIRILIR

VE EN SON ALÜMİNYUM FOLYO İLE GÜVECİN AĞZI HAVA ALMAYACAK ŞEKİLDE İYİCE KAPATILIP ATEŞE KOYULUR

PİŞİRME SÜRESİ FASULYE KOYULMAZSA ALTI İYİ YANIYORSA 1 SAAT 30 DAKİKADIR FASULYE KOYACAĞIM DERSENİZ YARIM SAAT DAHA EKLEYİN.

SÜRE DOLDUĞUNDA GÜVECİN AĞZI FOLYOYU YIRTMADAN VE BİRAZ DA UZUN BİR ALETLE YAVAŞÇA AÇILIR YOKSA ÇIKAN BUHAR ELİNİZİ YAKAR , VARSA TAHTA KAŞIKLA BÜTÜN MALZEME KARIŞTIRILIR VE FOLYO TEKRAR KAPATILARAK 5-10 DAKİKA DAHA ATEŞTE BEKLETİLİR.DAHA SONRA SERVİSE HAZIRDIR.

BAL ŞEKER OLSUN!!

PÜF NOKTALARI VE UYARILAR:

1-KESİNLİKLE SU KOYMAYINIZ EĞER ETSUYU YOKSA DAHA FAZLA DOMATES RENDELEYİN.

2-SARIMSAK VE DOMATES NE KADAR ÇOKSA O KADAR LEZZETLİ OLUR

3-BEN ŞİMDİ TEKNELİPINAR'A NASIL GİDEYİM DİYORSANIZ MAHALLEDEKİ FIRINA VERİN AYNI LEZZETİ VERİR,AMA EVDEKİ OCAKTA AYNI TADI BULAMAZSINIZ.

4-GÜVEÇ PİŞTİKTEN SONRA SAKIN ÜFLEMEDEN YEMEYİNİZ,ÖZELLİKLE PATATES DAMAĞINIZI ÇOK KÖTÜ YAKAR.ÇÜNKÜ İYİ BİR GÜVECİNİZ VARSA YAKLAŞIK YARIM SAAT KAYNAMAYA DEVAM EDER VE SİZ GÜVECİ BİTİRMEDEN SOĞUMAZ

5-İYİ GÜVEÇ ALTI KALIN DUVARLARI İNCE GÜVEÇTİR.

6-GÜVECİ ATEŞTEN İNDİRDİKTEN SONRA SAKIN TAŞA FALAN ÇARPMAYIN ANINDA TUZ GİBİ UFALANIR.

AFİYET OLSUN
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Yemek Tarifleri Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız