Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

ALEVİLİK İNSANLIK YOLUDUR...

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Alevilik Öğretisi
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Atilla YıldırımKayıt: 12 Ksm 2007
Mesajlar: 97
Konum: İstanbul

MesajTarih: Sal Ksm 13, 2007 2:35 pm    Mesaj konusu: ALEVİLİK İNSANLIK YOLUDUR... Alıntıyla Cevap Gönder

Aleviler ve Alevilik:

Aleviler özelikle Türkiye ve az miktarda komsu ülkelerde yasayan kültürel (inançsal) bir azinliktir. Yaklasik 20 milyonluk bir nüfusla, Türk, Kürt, Zaza ve diger halklardan olusan Aleviler Türkiye nüfusunun üçte birini olusturmaktadir. Danimarka’da yasayan Türkiyeli göçmenlerin de yaklasik 1/3 Alevidir. Aleviler, inanç, yasam sekli ve kültürleriyle, Türkiye nüfusunun diger kesiminden önemli oranda farklidirlar.


Alevilik Nedir?

Alevilik inanç, kültür ve toplumsal yasami kapsayan, 3 boyutlu bir ögretidir. Aleviler ögretilerini bir ‘YOL’ olarak tanimlarlar.

Alevilikte tanri inanci;

Aleviler insan ve doganin (uzaydaki tüm varliklarin) birligine, ayni kaynaktan olustugu düsüncesine ve tanrinin (Allah’in) bunlarin toplami olduguna ve Tanrinin, alemde en mükemmel varlik olan insanin özünde olduguna inanirlar.


Alevi ögretisinden bazi deyimler:

Her ne arar isen kendinde ara. - Benim kabem insandir. - Okunacak en büyük kitap insandir. - İlimden gidilmeyen yolun sonu karanliktir. - Bilim bizim yolumuzdur. Sevgi bizim dinimizidir, baska dine inanmayiz. - Kendine yapilmasini istemedigini baskasina yapma. - Enel-Hak (gerçek, tanri benim)Bu deyimlerden de anlasilacagi üzere, Alevi ögretisinde (inancinda) insan, bilim ve sevginin çok önemli bir yeri vardir.

Aleviligin kültürel boyutu:

Müzik, dans (semah) deyis/siir ve her türlü sanati kapsar. Alevilerde özelikle deyis ve semah duygu ve düsünceleri yaymak dile getirmek için bir araç olarak kullanilir, ayni zamanda bir tür ibadettir. Aleviligin Danimarkalilarinda bildigi ‘dansende -dervisher’ (dans eden dervisler) ve sufizmle (tasarrufla da) yakin iliskisi vardir.

Aleviligin toplumsal boyutu:

Alevi toplumunda, zor yoktur, hersey, gönüllülük (riza) üzerine kurulmustur. Alevilerin toplumsal ütopyasi (istedigi, özledigi) toplumsal düzen: Yarin yanagindan gayri her seyin paylasildigi bir düzendir. Bu insancil bir tür sosyalizm olarak nitelendirilebilir.


Alevi ögretisi.

Dogada oldugu gibi, her seyin degistigi ilkesinden hareket eder. Kurallar, sinirlar ve yasaklar topluluk tarafindan konulur ve kaldirilabilir. Alevi toplumunda 72 millete bir bakilir, toplumda herkes (irk, milliyet, cinsiyet (kadin-erkek), esit, ayni hak ve sorumluluklara sahip olmalidir. Aleviler tüm dinlerin temel/öz buyruklarina saygi duyarlar. Irkçiligin, milliyetçiligin, fanatikligin Alevi dünya görüsü (felsefesinde) yeri yoktur.

Aleviligin tarihi.

M. sonra 800-1100 yillarinda Orta Asyada göçebe halinde yasayan Türkler Ortadogu ve Anadolu’ya gelirken ‘bavullarinda’ kendi inançlari (Samanizm) disinda Buddizim ve diger inançlardan da bir seyler getirmislerdir. Anadolu’da bu inançlar, eski Iran, Kürt inançlari (Zerdüs vs.) Ve ayrica, Yahudililik, Hiristiyanlik, islam ve eski Yunan doga felsefesinden unsurlarla karismis ve daha sonralari (Batinilik, Kizilbaslik, Bektasilik) ve sonuçta Alevilik olarak ortaya çikmistir.


Alevilik: Anadolu’da yasayan çesitli halk ve kültürlerden olusmus ve o tarihte var olan hakim din ve toplumsal düzene karsi bir muhalefet hareketi olarak ortaya çikmis ve gelismistir.


‘ALEVi’ kelimesi:

Alevi kelimesinin çesitli sembolik anlamlari vardir: Felsefî anlamda alevi kelimesi; her seyin ‘alevi’ öz kaynagi, ‘nur’ kutsal yaratici güce baglanir. Dogada her seyi hareket ettiren enerji ve canlilarda yasam gücü olarak kabul edilen ask/sevgiye baglanir. Diger inançsal ve toplumsal yönüyle de; Islam peygamberi Muhammed’in amca oglu ve damadi Hz. Ali’ye baglanir.İslamin o zaman ki Arap toplumunda ki hakim güçlere karsi bir devrim olarak ortaya çikmasinda büyük emegi geçen fakat, islam dini iktidar olduktan sonra ailece, (Eehli-Beyt olarak) haksizlik ve zulme maruz kalip katledilen Hz. Ali’ye sevgi ve düsüncesine bagliligi simgeler.

Alevilik ve İslam

Aleviler bütün dinlerin oldugu gibi, Islaminda temel/öz buyruguna inanır/saygı duyarlar, fakat oruç, namaz, haç vb. gibi ibadet ve birçok yüzeysel kural ve kuran yorumlarına uymazlar.


Alevilik ögretisi (4 Kapi - 40 Makam):

1200 yillarinda yasamis ve Alevilerce Pir kabul edilen “Hünkar Bektas Veli” tarafindan kurulmustur. HBV’nin ögretisi, 4 kapi-40 Makam üzerine kurulmustur. Sirayla Seriat, Tarikat, Marifet, Hakikat, olarak isimlendirilen 4 Kapi, yine sirayla; Yasa - yol - eylem - gerçek anlamindadir. Ve Hünkar Veli, bu 4 kapiyi, uzayda bulunan ve her zaman hareket hainde olan 4 ana maddeye hava, ates (enerji) su ve topraga baglamaktadir. Burada hareket ettirici güç ates/enerjidir. ‘Her seyin bir yüzü, bin özü vardir’ önemli olan bu özleri bilmek ögrenmektir.


40 Makam:

Ilk makami iman (inanmaktir): HBV: ‘Inanmak akil, mantik, bilim üzeredir, akla mantiga sigana kalbinden sahip çik’ ve ‘Ilimden gidilmeyen yolun sonu karanliktir’ diyor. Kirkinci son makam ise: Kamili-insan, Enel-Hak olma (Kendini tanri yerine koyabilecek, bilgi ve olgunluga ulasma) makamidir. Kisaca insan, bilim ve sevgi yolundan 4 kapi-40 makamdan geçerek (tanriya) tanrisal bir olgunluga ulasabilir.


Aleviler tarih boyu ezilmisler:

Aleviler tarih boyu, hakim güçlere/ sisteme karsi (inançsal, kültürel ve politik) yönden muhalefet olmuslardir. Aleviler daima azinlikta olduklari için, yüzyillarca iktidarlar, cahil kitleler ve fanatik dinciler tarafindan baski altinda tutulmus, katliamlara maruz kalmistir. Osmanlilar döneminde Alevilerin basini çektigi 200"ün üzerinde (katliam olmus) halk ayaklanmasi kanla bastirilmistir.Alevilere ve aydin lâik insanlara yönelik bu iktidar destekli, fanatik-dinci saldirilarin en son örneklerinden biri 2 Temmuz 1993"te Sivas’ta olmustur. Pir Sultan’i anma senlikleri altinda yapilan etkinliklere katilan 33 aydin, sanatçi ve semahçi genç, Madimak Otelinde güvenlik güçlerinin göz yummasi nedeniyle, cahil fanatik kitlelerce kaldiklari hotelde, yakilarak katledilmistir. Yüzlerce yarali arasinda, uluslararasi alanda taninmis, yazar Aziz Nesin’de vardi.


Alevilikte Semah ve Cem;

Semah Alevilerin geleneksel dansidir, bir çesit ibadet biçimidir. Semah kelimesi; gökyüzü/uzay ve müzik ve sözle ögrenme anlamina gelir. Ayrica evrende ki her seyin hareket ettigini, bir dönüsümden geçtigini sembolize eder. Semahta insan duygusal bir dünyada uzayi/alemi dolanip, aradigini yine kendinde bulmasi sergilenir. Semah normal olarak Alevilerin Aini-CEM dedikleri özel toplantilarinda dönülür.


Alevilikte CEM:

CEM ‘birlik’ demektir. Burada ki birlik hem insanin kendini bilmesi, toplumsal dayanisma, alemdeki varliklarin birligini kapsar. Cem, derneklerde yapilan genel kurullara benzetilebilir. Cem’de tüm üyeler kendilerini görgüye/ toplum içinde sorguya (dara) çektirirler. Bu yönüyle Cem, bir tür halk mahkemesidir.

Alevilerin kisisel sabit, belirli, yer ve zamanda yapilan ibadet sekilleri yoktur. Önemli olan her an (ibadetli) iyi insan olmaya çalismaktir.
Aleviligin en önemli kurumlarinin ve ibadetlerinin basinda Cem gelir ve topluluk istedigi zaman, uygun herhangi bir yerde yapilabilir. Bir kaç çesit Cem vardir. Fakat hepsinin gündeminde, 12 hizmet vardir. Sirayla yapilan 12 hizmetin; sosyal, kültürel, politik, ahlâksal, pratik ve inançsal anlamlari vardir. Cem’de kadin erkek, yasli, çocuk esit sayilir, herkes (evli çiftler bile) birbirine CAN veya baci kardes diye hitap eder. Cem’de hizmetler arasinda yemek- içmek, müzik, dans (semah) vs... vardir. Bu 12 hizmetten birisi de semahtir.


Alevilikte Semah ve sembolik anlamlari:

* Semah normalde Cem’de dönülür (dönmek hiçbir seyin durmadigini ölmedigini hareket edip degistigini sembolize der. * Semah, Cem disinda ayrica; toplumsal içerigi olan toplantilarda ve tanitmak amaci için dönülebilir. Baska yerlerde dügün, eglence vs. kurallarina uyulamayacagi için, semah dönülmesi uygun görülmez.
* Yüzün üzerinde semah çesidi vardir, hepsi için geçerli olan, agir tempoyla baslar, hizlanir ve yavaslayarak durur. Duygularin/ruhun uçus ve geri dönüsünü sembolize eder.
* Cemde ve Semah dönülürken normalde çirag/mum yakilir. Bu isik, bütün alemi hareket ettiren/yaratan ilâhî NUR olarak kabul edilir. Ayrica alevi/enerjiyi, bilim ve sevgiyi-aski sembolize eder.
* Semahta kadin ve erkek sarttir, bununda birlik, esitlik, yaradilis, sevgi, karsitlarin birligi gibi çok derin anlamlari vardir.
* Semah yalin ayak dönülür, duygular dünyasinda uçulsa da gerçege, dogaya/topraga bagliligi sembolize eder. (Oku; benim sadik yârim kara topraktir. A.Veysel)
* Semah günlük, fakat temiz elbiseyle dönülebilir, bazi semahlar disinda (üryan semahi) özel elbise gerekmez. Genelde bele, kendini kontrol etmeyi (Eline Diline Beline sahip olmayi) ve sevdigine (yola) bagliligi sembolize eden bir kusak baglanir.
* Bazi semahlarda avuçlar yer ve gökyüzüne döndürülür, yerle gök arasinda (1. kapi hava ve 4 kapi toprak / tanri ve insan) arasinda bag kurulur.
* Gözler genellikle el/avuç içine bakar, bu da aynada kendini (insanda tanriyi) görmeyi, sembolize eder. (Aynayi tuttum yüzüme Ali göründü gözüme. Nazar eyledim özüme Ali göründü gözüme)
* Semahta kalbe, (döse) götürülen eller, Alevilerin bir tür selamidir. Içten ve kalpten sevgi ve yola bagliligi sembolize eder.
* Bazi semahlarda eller dairenin disindan içine uzatilir. Bu Haktan, hakkiyla, helâl alip, halkla ‘yarin yanagindan gayrisini paylasmayi sembolize eder.
* Bazi semahlardaki figürlerde dogadaki canli varlilarin (hayvanlarin, bitkilerin) özeliklerini, emek, sevgi, birlik vbg. çesitli konulari sembolize eder.


Alevilik insanlik yoludur.

(Feramuz Acar. Pir-Der. Randers)
Smile Razz Smile

_________________

Cahil bize dinsiz demiş sevgidir dinimiz bizim...!
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Alevilik Öğretisi Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye