Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

SİVAS HAFİK İNKÖY

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Alevi Köyleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Atilla YıldırımKayıt: 12 Ksm 2007
Mesajlar: 97
Konum: İstanbul

MesajTarih: Sal Ksm 13, 2007 2:36 pm    Mesaj konusu: SİVAS HAFİK İNKÖY Alıntıyla Cevap GönderHAFİK İNKÖY

Web Sitesi:

www.inkoy.com

İnköy Forumu:

www.inkoyforum.tr.cx/


Sivas ili Hafik ilçesi Celallı Bucağına bağlı İnköy 60 Haneli ve 450 nüfuslu olup, göç vermesi nedeniyle, günümüzde 60 kişiye kadar düşmüş durumdadır.

1700 - 1800 lü yıllarda Tunceli ili Pertek ilçesi Aşağıgülbahçe (eski adı: Aşağıkurmeş) köyünden gelen 5 hane İnköyün şimdiki yerine gelip yerleşmiştir. Zamanla büyüyen köy 30 - 60 haneye kadar büyümüştür.

İsmini yaklaşık 1500 Metre uzunluğunda tarihi ve turistik bir öneme sahip Köy mağarasında almaktadır.Köy mağarası yazın festival yeri gibidir. Mutlaka görülüp gezilmesi gereken yerlerin başında gelir...Başlıca komşu köylerimiz; Keller, Yalıncak, Eymir, Süleymaniye, Pirhüseyin, Kabalı, Demirci


Köyümüzde Genç Cumhuriyet dönemin ilk kadın muhtarı; 5 Aralık 1934 Anayasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmadan önce 1930 yılında (İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı,şimdiki CHP Sivas Milletvekili Nurettin SÖZEN'in sekreteri ve Belediye Müfettişi Leyla YILMAZ ÜNVER'in babaannesi) Hediye Hanım (HEDİYE MIHTAR) çalışkanlığı,cesareti ve örnek kişiliği ile bizim köyün olduğu kadar tüm civar köylerinde gurur kaynağı olarak rahmetle anılmaktadır.


Hele Köyümüzün "hoşirik"isminde bir kaynak suyu var ki; bu kaynak suyu, doğal maden suyu tadında olup sağlık açısından son derece yararlı, böbrek taşı ve safra taşlarını düşürme özeliğine sahip mineral bakımından son derece zengin doğal ekşimsi tatlı bir maden suyudur...

Köyümüz Gürlevik Dağı eteğindeki bir vadide kurulmuştur.İlçeye uzaklığı 45, Sivas'a uzaklığı 80 kilometredir.

Köyün tarihi değerlerini oluşturan ve daha önceki uygarlıklara ait yerleşim yeri kalıntıları ,köy mağarası görülmeye değer yerler arasındadır.

Köyün geçim kaynakları hayvancılık, tarım, halı-kilim dokuma ve son yıllarda gelişen arıcılıktır.

Folklor açısından çok zengin bir yöre olan köyde oyunlar genellikle halay türünden olup , bölgenin kendine özgü semahları da vardır.


BAŞLICA YEMEK ÇEŞİTLERİBaşta Madımak olmak üzere, Saç Kavurma, Erişte, Un Helvası, Kavurga, Azık, "Hoşirik" suyuyla yapılan kömbe (sir), Katmer ,Keşkek (keşke) ,Hingal(hıngal),İçli Köfte yöreye özgü yemek çeşitlerindendir..

ZİYARET EDİLEBİLECEK YERLER


Kırkgöz: 1668 m yüksekliği olan gürlevik dağı eteğinde bulunan kırkgöz ayrıca bir ziyaret yeri olarak kabul edilir.kırk tane gözeden su akar.Ağustos ayında suların çekilmesiyle gözelerden akan su miktarıda azalır.Bundan dolayı su sadece bir kaç gözeden akar.Bahar aylarında bütün gözlerden suyun akışı,insana doğanın güzelliğini bir daha ispatlar.Ayrıca gürlevik dağı zirvesinde bir de krater bir göl bulunur.Bu gölün suyu yağan kar ve yağmurlarla sağlanır.Köyden kırkgöze gidiş yaklaşık 2:30 saat sürer.Bu gözelerden akan su köyümüzün ırmağının kaynağıdır ve kızılırmak'ı besleyen bir kolunu oluşturur.

Aşağıda Kırkgözden bir manzara görğlmektedir...Soluk Yaylası: bahar gelince çadır kurdukları ve kışın gelmesine yakın ayrıldıkları bir yayladır.Soluk yaylası yaklaşık 1100-1200 m yükseklikte bulunur.Yaylanın tam orta kısmında soğuk suya sahip bir de çeşme bulunur.Dört mevsim rüzgarı eksik olmayan soluk yaylası,çevre köylerin görülmesine olanak sağlayan bir yüksekliğe sahiptir.Bugünlerde soluk yaylasında çam,meşe ,ardıç,söğüt ve erik ağaçı bulunmaktadır.İlk bahar aylarında doğal mantarın yetiştiği çevre köyler içinde ender yerlerdendir.İnsanı cezbeden bir güzelliğe sahiptir.Eski kurulmuş çadır yerlerinin kalıntıları zamana karşı yerinde durmaktadır.

Aşağıda Soluk Yaylasından bir manzara görğlmektedir...

Göl Yazısı: köyün tarım yapılabilecek yerlerindendir.Şimdilerde daha çok mera olarak kullanılan göl yazısı içinde 3-4 tane çeşme bulunmaktadır.Toprağı verimli olan göl yazısı dört mevsim yabani ve evcil hayvanların otlanma yeridir.Göl yazısı ilk bakışta insana bir kurumuş bir gölü andırmaktadır.Çevresini tepeler çevrelemiştir.Her zaman burada keklik,bıldırcın,tavşan gibi yabani hayvanları görebilirsiniz.Bu yazı içinde 8 tane ardıç ağacı vardır.

Aşağıda Göl Yazısı'ndan bir manzara görğlmektedir...

Harmanlar: Köyün girişinde bulunan ve köyün ekili alanlarından birisidir.Her türlü tarıma elverişli olan harmanlar ayrıca köylümüzün buluşma alanıdır.Eskiden yapılmış olan hendek 1995'lere kadar kullanıldı.Harmanların yamaçlarında bulunan yabani meyveler olgunlaştığı zaman köylümüz tarafından toplanır,kurutlur ya da yaş meyve olarak yenilir.Harmanlarda, ekilen ekinlerin harmanı burada yapılır.Harmanlar köylümüzü bir araya getiren güzel bir yerdir.Girişinde bulunan kayanın üzrinde büyümüş yabani armut ağacı vardır.Onun gölgesinde oturan bir insan bir daha kalkmak istemeyecektir.

Aşağıda Harmanlardan bir manzara görğlmektedir...

Derin Dere: Resimde gürlevik dağından çekilmiş olan ve kırkgözün aşağısından başlayan,mıla hıdr yaylasına kadar devam eden 500-650 m uzunluğundaki dar ve yüksek kayalıklarla çevrili bir deredir.Derede birden çok yapay göletler ve şelaleler bulunmaktadır.Ayrıva bu derede yabani meyveler yetişmektedir.Derin dere ve derenin yamacında bulunan ormanda ayı,domuz,kurt,keklik tavşan gibi yabani hayvanlar bulunur.

Aşağıda Derin Dereden bir manzara görğlmektedir...

Yukarı İskele: Burası göl yazısı ile soluk yaylası arasında kalan yerdir.Gürlevik dağı eteklerinde bulunan gözelerden gelen suların karışmasıyla oluşan bir ırmak bulunmaktadır.Köyün kuruluş yıllarında ormanlık bir alandı.Yukarı iskele'de köylümüz ve komşu köylerin yaylaları bulunmaktadır.Suyu yaz kış hep soğuktur.Geniş bir alana sahiptir.Derelerin fazlalığı hemen dikkatinizi çeker.

Aşağıda Yukarı İskele'den bir manzara görğlmektedir...

OKUMA YAZMA ORANI


Köyümüzde okuma yazma oranın artması sonucu her meslek dalında (Doktor, mühendis,müfettiş,ses sanatçısı,Devlet ve polis memuru,iş adamı,nakliyeci,turizmci vs..) yetişmiş kültürlü insan sayısında artış göstermektedir.

1985 yılından itibaren ekonomik ve sosyal yetersizlikler nedeniyle köyün büyük çoğunluğu başta İstanbul olmak üzere metropol illere göç etmişlerdir. Halen köyde 6 hanede ikamet eden vatandaş bulunmaktadır.

(Köyümüz en çok göçü İstanbul(Okmeydanı,GaziMah.,Ümraniye,Maltepe,Yakacık) vermekle beraber Ankara,İzmir,Muğla,
Antalya, başta olmak üzere çeşitli vilayetlere dağılmış bulunmaktadırlar.Ayrıca yurt dışından da pek çok hemşehrimiz bulunmaktadır.

Köy Muhtarımız:H.Ali ERDOĞAN
Muhtarlık Tel : 0346 848 41 79

Köyümüzün tarihçesini derleyen Hafik Kaymakkamlığı Web Sitesi yetkililerine teşekkürlerimizi sunarız.

KATKI SAĞLIYANLAR


Bana Köyün resimlerini derleyip katkı sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Gelirler Müdürlüğü Memuru Sn.Gülay ÇINAR ÜNVER ve Okan DOĞAN'a çok Teşekkür ederim...


Aşağıdaki E-Mail-Adresine köyümüz hakkındaki bilgi ve resimleri gönderebilirsiniz.

E-Mail: hafikinkoy@hotmail.com
İlimden Gidilmeyen Yolun Sonu Karanlıktır. Hacı Bektaş Girişi...Köyümüz dere kenarından görünüm..

Yeşilliğe bürünmüş köyümüzde doğa manzarası


Sivas Ellerinden Sazım Çalınır

Sivas ellerinde sazım çaılınır
Çamlıbeller bölük bölük bölünür
Yardan ayrılmışım bağrım delinir
Katip Arzuhalim yaz yare böyle

Pir Sultan Abdal'ım ey hızır paşa
Yazılan gelir sağ olan başa
Hasret kodun beni kavum, kardaşa
Katip Arzuhalım yaz yare böyle

PİR SULTAN ABDAL
İşte Gelip Gidiyorum Dünyadan

İşte Gelip Gidiyorum
İşte geldim, gidiyorum dünyadan
Ne yazık ki çözemedim ben beni
Haksızlık dünyadan sürüp giderken
Şekil verip çizemedim ben beni
Dost beni...

Yalan riyakarın meşrebi, şahı
Gider olur erenlerin dergahı
Bir mürşide yazamadım ben beni
Dost beni...

Akarsu'yum halden hale büründüm
Cahilin gözünden nokta göründü
Derya idim damarlara bölündüm
Çok bulandım süzemedim ben beni
Dost beni...

MUHLİS AKARSU


Mağara Girişinde GörünümBir başka güzeldir benim köyüm; Saf ve temiz yüreklidir köyümün insanları

_________________

Cahil bize dinsiz demiş sevgidir dinimiz bizim...!
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et Yahoo Messenger MSN Messenger

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Alevi Köyleri Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye