Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf?  Forumu  Forum Ana Sayfa Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu

( YOLUMUZ ?L?M , ?RFAN VE ?NSANLIK SEVG?S? ?ZER?NE KURULMU?TUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Ali Ekber Çiçek

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> Ozanlar ve T?rk?ler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Emre Yıldırım

MesajTarih: Cum Oca 18, 2008 1:25 pm    Mesaj konusu: Ali Ekber ?i?ek Alıntıyla Cevap Gönder

Ali Ekber ?i?ek

1938 - 26 Nisan 2006. Erzincan’?n Ulalar k?y?nde do?du. 1939’daki Erzincan depreminde babas? ?ld?. ?ok k???k ya?larda ba?lama ??renmeye ba?lad?. Potim ?smail Dede ve Emin Tabak Dede’den ilk ba?lama dersleri ald?.

?lkokuldan sonra maddi olanaks?zl?klar nedeniyle ??renimi s?rd?remedi. Ya?am?n? sa?layabilmek i?in de?i?ik i?lerde ?al??t?. Ancak m?zikle ba??n? hi? koparmad?.

?lk gen?li?inde ?stanbul’a giderek d?nemin bir?ok ?nl? halk m?zi?i isimleriyle tan??t? ve kendini geli?tirdi.

Askerlikten sonra m?zik ve ba?lama bilgisini peki?tiren ?i?ek, 1954 y?l?nda Muzaffer Sar?s?zen taraf?ndan be?enilince Ankara Radyosuna girdi. Bir s?re burada ?al??t?ktan sonra, g?revini 1960’dan sonra da ?stanbul Radyosunda s?rd?rd?.

Radyoda ?al??t??? d?nemde yakla??k 400 t?rk?y? seslendiren ve geni? dinleyici topluluklar?na ula?an Ali Ekber ?i?ek, kendinden sonra bir?ok ba?lama ve ses sanat??s?n? etkiledi. Derledi?i ya da besteledi?i t?rk?lerin bir?o?u halk m?zi?inin klasikleri aras?nda yeri ald?.

Hakk?nda bir de belgesel haz?rlanan Ali Ekber ?i?ek, T?rkiye ve T?rkiye d???nda bir?ok konser ve seminere kat?ld?, birka?? Amerika ve Fransa’da olmak ?zere onlarca alb?m haz?rlad?.

?stanbul'da ?ld? ve Edremit'te topra?a verildi.

Sen de Kurtulmazs?n Ecel Elinden

D?nya umruna meyleni verme
Sen de kurtulmazs?n ecel elinden
Ben filan?m diye g??s?n? germe
Sen de kurtulmazs?n ecel elinden

Hani Meryem Hani o?lu ?sa
Elinde ejdarha olurdu asa
...cengeder musa
O da kurtulmad? ecel elinden

?skender de geldi ?lemi gezdi
Zalo?lu R?stem'in taht?n? bozdu
Yunus bal???yla deryay? y?zd?
O da kurtulmad? ecel elinden"

S?yler dervi? Yunus serveti saman (din ile iman)
Tac? taht? (gel g?r) ald? gitti S?leyman
Lokmanlar derdine olmad? derman
O da kurtulmad? ecel elinden

?iir: Yunus Emre

Ond?rt Bin Y?l Gezdim Pervanelikte (Haydar Haydar)

Ond?rt bin y?l gezdim pervanelikte
S?dk? ismin duydum divanelikte
??tim ?arab?n? mestanelikte
K?rklar?n ceminde dara d?? oldum

K?rklar?n ceminde
Haydar Haydar Haydar Haydar
Haydar dost dara d?? oldum

G?ruh-i Naci'ye ?z?m? katt?m
Adem s?fat?nda ?ok geldim gittim
B?lb?l oldum firdevs ba??nda ?tt?m
Bir zaman g?l i?in zara d?? oldum

Bir zaman g?l i?in
Haydar dost zara d?? oldum
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> Ozanlar ve T?rk?ler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız