Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf?  Forumu  Forum Ana Sayfa Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu

( YOLUMUZ ?L?M , ?RFAN VE ?NSANLIK SEVG?S? ?ZER?NE KURULMU?TUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

ZARALI HALİL (HALİL SÖYLER)

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> Ozanlar ve T?rk?ler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
06Burak58

MesajTarih: Çrş Şub 06, 2008 9:51 pm    Mesaj konusu: ZARALI HAL?L (HAL?L S?YLER) Alıntıyla Cevap Gönder

Bir bulut kayn?yor Sivas elinden
Ucu telli mektup geldi yarimden
Karl? da?lar ne olur ne olur
Asker a?am gelse yaralar?m ey olur

Zaral?lar?n radyodaki t?rk? programlari s?ras?nda defalarca "??te Halil Emminin t?rk?s?!" diye birbirlerine hatirlatmalarina sebep olan Halil S?yler Zara'n?n yetistirdigi en meshur sahsiyetlerden birisidir. Zarali Halil 1906 y?l?nda zay?f bir ?ocuk olarak d?nyaya gelir. ?m?r boyu yakas?n? b?rakmayan bu ?elimsizlik nedeni ile ?nce Halil olarak da bilinmistir. ?nce annesini sonra da babas?n? kaybedince ond?rt ya??nda Sivas'ta Yetistirme Yurduna yerlestirilmistir. Burada baglama ?almay? ?grenmi?tir.

M?zik formasyonunda Sivasli Hafiz Halid, Feryadi Hakki ve Divrikli Nuri (?st?nses) ?nemli rol oynam??lard?r. Daha sonra ustalik zamaninda devrinin diger ?nl? isimleri Malatyal? Fahri, Erzincanl? ?erif ve Diyarbak?rl? Celal ile me?k etmistir. Odeon plaklar?na okudu?u ilk eser, Celal G?zelses'in "Kara G?zler" adl? hoyrat?d?r.

Zarali Halil'in eserlerini radyoda Neriman Alt?nda?, Nermin Yapar, Zehra Bilir gibi sanat??lar icra etmislerdir. Zaral? Halil 15 Ocak 1964 y?l?nda vefat etmi?, geride e?i Kamer Hatun ve sekiz ?ocugunu b?rakm??t?r.

Karl? daglar karanl???n bast? m??(U.H.)

Karli daglar karanligin basti mi?
Kahbe felek ayriligin vakti mi?
Karli daglar ne olur ne olur
Asker agam gelse yarelerin ey olur

Bir bulut kayniyor Sivas elinden
Ucu telli mektup geldi yarimden
Asker agam gelse yaralarim ey olur

Allah su askere ?m?rler vere
Tezkeresin alip geriye d?ne
Asker agam gelse yaralarim ey olur
?aya indim ?a?lar?m

?aya indim ?a?lar?m
Yar yar diye a?lar?m
Yarim ?s?tma tutmu?
Ben ?s?tma ba?lar?m

?aya indim ta?? yok
Y?z?k buldum ka?? yok
Havada bir ku? g?rd?m
Benim gibi e?i yok

?aya indim ?ay susuz
Mahmur g?zler uykusuz
Ellerin yari gelmi?
Hani bizim hay?rs?z

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Mu?la Dat?a Hac? Bekta? Veli Anadolu K?lt?r Vakf? Forumu Forum Ana Sayfa -> Ozanlar ve T?rk?ler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız