Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Kültür Bakanı Günay Yalova'da Cem Evi Temeli Attı Cami Açtı

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Genel Merkez ve Şubelerden Haberler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Datça Hacibektas
Site Admin


Kayıt: 03 Ksm 2007
Mesajlar: 213

MesajTarih: Pts Ksm 02, 2009 7:25 pm    Mesaj konusu: Kültür Bakanı Günay Yalova'da Cem Evi Temeli Attı Cami Açtı Alıntıyla Cevap GönderKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Yalova’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Cem Evi 2n Grup Korumalı Binası’nın temel atma ve Hersekzade Ahmet Paşa Camisi’nin açılışlarına katıldı.
Cem Evi açılışında söz alan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Nasıl Sünnilerin inanç merkezi cami ise, Alevilerin inanç merkezi de Cem Evleridir. Biz artık bunun resmiyet kazanmasını istiyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise, “İnsanların inançlarının ne olacağını devlet dayatamaz. Devlet inançlara sadece saygı gösterir. Devlet inançları güvence altına özgürlükleri güvence altına almak zorundadır. Ve biz Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümeti bunu böyle biliyor ve böyle yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Cem Evi 2n Grup Korumalı Binası’nın temel atma ve Hersekzade Ahmet Paşa Camisi’nin açılışlarını yapmak üzere Yalova’ya geldi. İlk olarak Atatürk’ün Yürüyen Köşkü’nü gezen Günay Yalova Valisi Yusuf Erbay ve Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu’dan bilgiler aldı. Burada yemek yiyen Günay ardından Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Cem Evi 2n Grup Korumalı Binası’nın temel atma törenine geçti. Burada Karacaahmet Sultan Dergahı Semah ekibi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Yalova Şubesi Semah ekibinin gösterilerini izleyen Bakan Günay ardından tören alanına geçti. Tören öncesinde bir konuşma yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Cem Evleri Alevilerin inanç merkezleridir. Nasıl ki Sünni vatandaşlarımızın inanç merkezleri camilerse, nasıl ki Hıristiyan vatandaşlarımız inanç merkezlerimiz Kiliselerdir diyorsa. Nasıl değişik inançlardaki vatandaşlar kendilerini tarif ediyorlarsa bizde artık bu tarifin yasallaşmasını talep ediyoruz. Bu talebimiz çok masumane çok demokratik çok da gecikmiş bir talep olarak görüyoruz. Bizde bir söz vardır. Bir eksiklik varsa başkasında aramayız döner özümüze bakarız deriz. Bizde bir eksiklik varsa biz özümüzü yoklamaya hazırız. Bundan da sıkıntı duymayacağız.

Bu çağda hala inançlarını yerine getirirken sıkıntı yaşayan bir topluluğun kendi inançlarıyla ilgili taleplerini dile getirmesi birilerini rahatsız etmemeli. Hepimiz birlikte bu vatanda yaşamayı bilmeli birlik olmayı bilmeliyiz. Başka bir vatanımız da, bayrağımızda yok. Biz bunlara sahip çıkmalıyız ki daha güçlü bir Türkiye oluşturalım. Sahip çıkmalıyız ki bir birine daha sağlıklı bakan bireyler yetiştirelim. Çünkü biz burayı dedelerimizden miras aldık, torunlarımıza doğru bırakmalıyız. Çocuklarımıza iyi bir Türkiye nasip etmeliyiz. Bir biri ile kavga eden değil bir birine hoşgörü gösteren, ülkesini seven bireyler yetiştirmeliyiz. Bunun bir tek yolu vardır. Birileri ben Aleviyim, ben Sünni’yim veya ben Ateistim, ben inanıyorum inanmıyorum diyorsa buna saygı göstermekten geçiyor” dedi.

Geçmezin ardından mikrofona gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise devletin insanlara inançlarının ne olacağını dayatamayacağını söylediği konuşmasında, “Diri olmanın, iri olmanın temelinde bir olmak yatıyor. Bizi birliğimizi bütünlüğümüzü sağlayacak olan şey sen kendine ne istersen başkasına onu iste. 4 kitabın manası budur eğer var ise diyen Yunus Emre’nin, aslanla ceylanı bir kucakta yaşatabilen Hacı Bektaş’ı, bu memleketi bin tane badireden kurtarıp özgür ve bağımsız kılan Mustafa Kemalin yolundan yürümektir. Bunu yaptığımız zaman hiçbir nifak, hiçbir terör, hiçbir şiddet bu milletin çağdaş uygarlık üzerine yürüyüşünü engelleyemeyecektir. Bu inançla Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti parlamentosu, Türkiye Cumhuriyeti’nin merkezi ve yerel yöneticileri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sevinçle ve şükranla görüyorum ki inançlarını temsil eden sivil toplum örgütlerinin öderleri bu birlik, bu anlayış ve bu inançla yürüyoruz. Bu inançların hepsi bizimdir Anadolu’ da değil ki sadece Hasan’la Hüseyin’in annesine ana denir. İsa’nın anası Meryem’e de ana denir. Muhammed’in anası Amine’ye de ana denir. Mustafa Kemal’in anası Zübeyde’ye de ana denir. Biz Amine ananın, biz Fatma ananın, biz Meryem ananın, biz Zübeyde ananın yetiştirdiği evlatlar aramızda inanç ayrımlarını bu milletin doğal güzellikleri sayarak ellerimizi bir birine vererek geleceğe doğru bir yürüyüş eylemeliyiz. Özü öze bağlayarak, sular gibi çağlayarak bir yürüyüş eylemeliyiz. Pir Sultan’ın söylediği gibi, canlar bir olmalıyız, ve yoksulun hakkını almalıyız. Türkiye’nin artık geldiği yer budur. Geçmiş yıllarda çok acılar çektik biliyorsunuz. Ben onun kavgasını her yerde veren arkadaşlarınızdan biriyim. Hangi inançla sesimi yükseltmişsem, bugün o inançla Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bakanı olarak aynı inançla bu kürsü de duruyorum. Geçmiş yıllarda insanlarımız aşağılandı insanlarımız hırpalandı. Onlar ne kadar sağlammışlar ki, ne kadar Türkiye Cumhuriyeti’ne, ne kadar Anadolu Müslümanlığına sımsıkı bağlıymışlar ki bu toprakları terk etmediler. Hep bir bayrağın altında hep bir inancın etrafında, hep bir toprağın üzerinde hep birlikte yaşıyoruz. Bizim geleceğimizi sağlayacak olan budur.

Biz şimdi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti yurttaşlarımızı ayrımsız bir ve eşit saymanın geleceğimizi güvence altına almanın temeli olduğuna inanıyoruz. İnsanların inançlarının ne olacağını devlet dayatamaz. Devlet inançlara sadece saygı gösterir. Devlet inançları güvence altına özgürlükleri güvence altına almak zorundadır. Ve biz Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümeti bunu böyle biliyor ve böyle yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yalova Valisi Yusuf Erbay ve Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu’na birer teşekkür plaketi verdi.

Ardından 480 m2 alan üzerine 165 m2 kapalı alanda 3 kat olarak kurulacak olan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Cem Evi 2n Grup Korumalı Binası’nın temelinin atılmasına geçildi. 2 katı tamamlanan binanın temeline temsili harcı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay koydu. Bakan Günay ardından tören alanından ayrıldı.

Bakan Günay Yalova’nın Altınova ilçesinde bulunan 15. yüzyıldan kalma ve bölgedeki en önemli Osmanlı eserlerinden birisi olan Hersekzade Ahmet Efendi Camisinin açılışına da katıldı. Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından orijinaline uygun olarak restorasyonu tamamlanan camiyi gezen Günay, burayla ilgili yetkililerden bilgiler aldı. Ecdadın yadigarı eserlere hükümet olarak sahip çıktıklarının altını çizen Günay, “Burası depremden sonra ciddi zarar görmüştü. Minaresi yıkılmış, caminin binası ağır hasar görmüştü. Bugün Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzce restorasyonu tamamlanan bu eserin dimdik ayakta durmasından büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.
_________________
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Genel Merkez ve Şubelerden Haberler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye