Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Erenler Ereni Hacı Bektaş Veli

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Genel Merkez ve Şubelerden Haberler
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Datça Hacibektas
Site Admin


Kayıt: 03 Ksm 2007
Mesajlar: 213

MesajTarih: Pts Ksm 02, 2009 7:39 pm    Mesaj konusu: Erenler Ereni Hacı Bektaş Veli Alıntıyla Cevap GönderHazırlayan:Rıza ZELYUT-1

Yollar gider bizim HACI BEKTAŞ'A

Anadolu... Binlerce yıldır bu toprak parçası Kavimler Kapısı olarak anılıyor. Birçok millet, bu topraklardan gelmiş geçmiş, buraya yerleşmiş, yaşamış, iz bırakmış. Etiler, Frigler, Urartular, Romalılar, Bizanslılar, Türkler... Doğusunda, batısında, kuzeyinde şimdi eriyip gitmiş başka kavimler... Anadolu, milletlerin geçiş köprüsü olmuş. Geçenler buraya izlerini bırakmışlar, giderken de bir şeyler alıp gitmişler. Bu kapıya en son gelen Türkler; dünyanın en uzun yürüyüşünü yapmışlar. Çin sınırlarından kalkıp binlerce kilometre yol almışlar ve doğudan, güneyden bu avimler

kapısını açmışlar. Ve Anadolu toprağını bu açışla bir daha bereketlendirmişler. Öyle ki, boş güğümler yağ bal dolmuş. Türk'ün üretim gücünü anlatan efsaneye göre, Hacı Bektaş Veli'ye son yağını ekmeğe sürüp veren kadın, daha sonra küpün başına gittiğinde yağın taşacak kadar dolu olduğunu görmüş ve anasına, 'Ana dolu!' diye bağırmış. O zamana kadar Rum diyarı diye bilinen bu topraklara da Anadolu denilmiş. Rivayetin gerçeği yansıtmadığını söylemek mümkündür ama Anadolu'yu berekete boğan gücün de Hacı Bektaş Veli ile onun çevresindeki emekçiler olduğu bir gerçektir.

Bugün Hacı Bektaş Veli adını duymayan insan yoktur. Fakat onun kimliğini, yaşadığı dönemi, düşüncelerini, yaptıklarını da çok az insan bilir.

Her yıl, Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi'nde yapılan törenlerle bu ünlü bilge anılır.

Uluslararası nitelikteki bu törenlerin bu sene 39'ncusu düzenleniyor. 16 Ağustos'ta başlayacak bu törenlerde Hacı Bektaş Veli 3 gün boyunca anılacak.

Hacı Bektaş Veli, 13. Yüzyıl'da yaşamış bir düşün ve inanç önderi olarak sivrilmiştir. O, Anadolu'yu Türkleştiren Türkmen gücünün hayatına şekil veren bir halk lideridir. Hacı Bektaş Veli'ye bağlı Türkmenler'e, Bektaşi denilmiştir. Bugün Hacı Bektaş Veli, Anadolu gibi Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Bosna, Arnavutluk, Macaristan, Romanya gibi ülkelerde bile Türkler arasında bilinen, saygıyla anılan bir önderdir.

Etkisinin gücü

Macaristan'daki Gül Baba Tekkesi'den tutunuz da Girit'teki Kandiye Tekkesi'ne kadar, Romanya'daki Saru Saltuk makamından Bulgaristan'daki Otman Baba ve Demir Baba gibi dergahlara kadar pek çok noktada Hacı Bektaş Veli bilinir, anılır.

Arnavutluk'un çoğunluğunun Bektaşi olduğunu belirtmek bile onun etkisinin gücünü göstermeye yeterlidir. Bu yüzden de Hacı Bektaş Veli'yi anma törenleri artık uluslararası ölçekte yapılmaktadır.

Bu törenlere Asya Türk Cumhuriyetleri ile Rusya'daki özerk Türk Cumhuriyetlerinden de temsilciler katılmaktadırlar. Avrupa'da yaşayan milyonlarca Türk vatandaşları içindeki Alevi nüfusu, her yıl bu törenleri dernek temsilcileri düzeyinde kuvvetli bir heyetle katılmaktadır.

Bu yüzden de 3 gün süren Hacı Bektaş Veli törenleri, Türkiye'nin en geniş çaplı sivil törenidir.

Balkanlar'a geçen yol

16. yüzyıl'a ilişkin Osmanlı belgelerini incelediğimizde kırsal kesimdeki nüfusun çoğunluğunun Alevi-Bektaşi nitelikli olduğu ortaya çıkıyor. Hacı Bektaş Veli, genelde kırsal kesime hitap eden bir düşünür/önder olarak sivrildi. Zamanla onun düşüncesi kentlere de girdi. Kentlerde Bektaşilik adı altında şekillenen bu düşünce, esnaf arasında oldukça yayıldı.

Öte yandan, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda da Hacı Bektaş Veli'nin düşünceleri etkili oldu. Osmanlı Devleti, Türkmen göçebelerine dayanan bir özellik taşıyordu. Bu beyliğin kurucusu Osman Bey, eşitlikçi bir dünya görüşünü temsil ediyordu. Osman Bey'in savaşçılarını, kırsal kesimdeki Alevi düşüncesine yatkın kesimler oluşturuyordu.

Osmanlı Devleti Balkanlar'a geçince Anadolu'daki bu Alevi kimlikli nüfusu da o yana taşıdı. Böylece Balkanlar'ın ele geçirilip İslamlaştırılmasında Alevi-Bektaşi düşüncesinin eşitlikçi, insancıl özünden de yararlandı. Bugün bile Balkan ülkelerindeki Bektaşi/Alevi dergahlarına Hıristiyan halkın saygı duyması, işte bu düşünce genişliğinden kaynaklanmaktadır.

Hacı Bektaş Veli'nin mekanı ve makamı olarak bilinen Hacıbektaş İlçesi, bugün Nevşehir'e bağlı bulunuyor. Kırşehir ile Nevşehir arasındaki bu ilçe, ünlü Kapadokya havzasında yer alır. Bölge, Orta Anadolu'nun ilginç alanlarından birisidir. Buralar Roma ve Bizans uygarlığının çok kuvvetli eserlerini de barındırmaktadır. Ünlü peribacalarının, kaya kiliselerinin, yeraltı şehirlerinin bulunduğu bir bölgede yer alır Hacıbektaş.

Bu ilçe, coğrafi olarak da tüm Orta Anadolu'ya hakim olan bir noktada bulunur. Bu yüzden Hacı Bektaş Veli, çok yukarıdan Anadolu'ya bakmak ve her yeri gözlemek için burasını özellikle seçmiştir.

Hacıbektaş'a gitmek için çeşitli yollar kullanılabilir.

Kuzey'den gelecekler Ankara, Kırıkkale, hatta Yozgat hattını kullanabilirler.

Batı'dan gelecekler, Ankara-Kırşehir, Ankara-Nevşehir, Güney'den gelecekler için Aksaray ve Kayseri hatları kullanılabilir. Doğudan gelecekler için de Kayseri ve Yozgat hatları uygun görünmektedir.

Neden Hacıbektaş ilçesi

Hacı Bektaş Veli'yi anma törenleri, Hacıbektaş İlçesi'nde düzenleniyor. Bunun sebebi, Hacı Bektaş Veli'nin bu ilçede yatıyor olmasıdır. Hacıbektaş İlçesi'nin eski adı Karacahöyük idi. Buraya Sulucakarahöyük de deniliyordu. Karacahöyük, yapılan araştırmalar gösteriyor ki Roma ve Bizans döneminde de yerleşme alanı idi. Türkçe'de höyük veya öyük, yerleşme noktasına verilen adlardan birisidir. Karacahöyük, tarıma ve hayvancılığa uygun bir noktada yer alan havadar bir bölgedir. Hacı Bektaş Veli Anadolu'da değişik bölgelerde çalıştıktan sonra buraya gelerek yerleşmiştir. Alevi-Bektaşi kesiminin Hünkar

unvanı ile andığı Hacı Bektaş Veli Karacahöyük'te hayata gözlerini yummuş ve burada toprağa verilmiştir. Onun mezarı çevresinde derhal bir türbe oluşturulmuş ve burası kısa sürede dergaha çevrilerek (halk üniversitesi haline getirilerek) merkez nokta yapılmıştır. Karacahöyük'te, Hacı Bektaş Veli'nin makamına onun soyundan gelen ve Çelebiler denilen çocukları oturmuşlardır. Karacahöyük adı, daha sonra Hacı Bektaş Veli'ye saygı ile Hacıbektaş'a çevrilmiştir. Bugün Hacıbektaş İlçesi, Nevşehir'e bağlıdır ve turizmin hızla geliştiği noktalardan birisidir.

Yeniçerilerin Piri

Osmanlı Devleti, devşirme denilen Hıristiyan çocuklarından oluşturduğu orduyu Hacı Bektaş Veli'nin düşüncelerinden yararlanarak eğitti ve şekillendirdi. Yeniçeri Ordusu denilen bu ordunun başında bulunan ağa da Bektaşi idi. Bu ordu, 1826 yılına kadar Osmanlı Devleti'nin birinci gücü olmuştur.

Yeniçeri ordusu, törenlerde gülbank çeker (dua okur) ve bu gülbankta da Hacı Bektaş Veli'nin adı anılırdı. Duanın sonu şöyleydi: Pirimiz hünkarımız Hacı Bektaş-ı Veli'nin demine devranına hu diyelim hu!

Kısacası, Hacı Bektaş Veli sadece bir düşünür ve din adamı değil, devlete şekil veren siyasal bir kimlik olarak da son derece önemlidir.

Osmanlı Devleti içinde Hacı Bektaş düşüncesinin ağırlığı, Yavuz Sultan Selim zamanına kadar çok üstte idi. Onun döneminde, İran'da devlet kuran Türk padişahı Şah İsmail ile çıkar çatışması başladı.

Anadolu'daki Aleviler'in çoğu tam bir Türkmen önderi olan Şah İsmail'den yana olunca Yavuz Sultan Selim, Aleviler'i sindirme harekatı başlattı ve resmi kayıtlara göre 49 bin Alevi'yi öldürttü.

İşte bu olay devletle Bektaşiler'in arasını açtı. Buna bağlı olarak Hacı Bektaş Veli makamında oturan Kalender Çelebi 1528 yılında devlete karşı Türkmenler'in başına geçip ayaklandı ama sonunda öldürüldü. Bütün buna karşın şehirlerde Bektaşilik esnaf ve sanatçılar arasında yayılmaya başlandı. Gizli gizli cem törenleri düzenlendi. Bu hareketin önderleri de zaman zaman yakalanıp idam edildiler. Bunlardan Hamzaviler pekçok şehit vermiştir. Konu ile ilgili ayrıntıları öğrenmek isteyenler, 'Osmanlı'da Karşı Düşünce ve İdam Edilenler' adlı kitabımıza bakabilirler.

Destek istiyoruz

Hacı Bektaş Veli'yi anma törenlerini, Hacıbektaş Belediyesi yürütüyor. Belediye Başkanı Mustafa Özcivan, bütün vatandaşları bu törene davet ediyor. Fakat, Başkan Özcivan'ın ciddi sıkıntıları var. Bunları aşmak için hükümetten ve vatandaştan yardım bekliyor. Sayın Özcivan özetle şunları söylüyor: Hacıbektaş İlçesi, Anadolu'daki hatta bütün Türk dünyasındaki Aleviler'in birinci dinsel mekanı haline gelmiştir. Bu yüzden devletin, ilçemize gerekli alt yapıyı getirmesini milyonlarca Hacı Bektaş yanlısı adına bekliyoruz. Siyasetçiler Hacıbektaş'a gelip bize bazı sözler veriyorlar ilçemizin sınırları dışına çıkınca da bu sözlerini unutuyorlar. Bu yüzden onların samimi olmalarını ve sözlerini tutmalarını istiyoruz. Bu törenlerin yükü omzumuzda. Bütçemiz ise yok. Her sene bakanlara yalvarmaktan bıktık. Bu törenler için belli bir katkı artık resmi hale getirilmelidir. Devletimiz her yıl diyanet işlerine 500-600 trilyon lira para verirken bizim bu yılki törenler için istediğimiz 300 milyar lira çok görüldü. Hacı Bektaş Veli'yi ziyarete gelen vatandaşlarımızın, onu büyük törenlerle anan belediyemize hiç maddi katkıda bulunmadığını da belirtmek istiyorum. Bu büyük yükü hep birlikte paylaşırsak kaldırırız. Kapımız, inancı, düşüncesi, milliyeti, memleketi ne olursa olsun herkese sonuna kadar açıktır.'

Bir süre önce kaybettiğimiz Aşık Mahzuni Şerif, bir şiirinde Hacı Bektaş Veli'yi şöyle anlatıyor:

Sensiz bu dünyanın tadı olur mu

Adı güzel Hacı Bektaş Veli dost

Seni sevmeyenler hakkı bilir mi

Adı güzel Hacı Bektaş Veli dost

Elimi bilmezdim eli bildirdin

Yalan söylemeyen dili bildirdin

Harama çözülmez beli bildirdin

Adı güzel Hacı Bektaş Veli dost

Yunus'u yar ettin Tapduk Emre'ye

Kırk yıl dağda gezdi gönül vermeye

Her can layık değil seni sevmeye

Adı güzel Hacı Bektaş Veli dost

Der MAHZUNİ eşiğini bulayım

Yüzlerimi tozlarına dolayım

Kul eyle kapında kurban olayım

Adı güzel Hacı Bektaş Veli dost

TÖREN PROGRAMI

(Hacıbektaş: 16-17-18 Ağustos 2002)

1. Gün Gündüz Programı

16 Ağustos 2002

AÇILIŞ: Yer: Belediye Meydanı Saat: 10.00

PROGRAM: Atatürk anıtına çelenk konulması, Saygı duruşu, İstiklal marşı, Tören açılışı Kültür Bakanlığı Semah Ekibi gösterisi, Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, 9. Hacıbektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül töreni, Şiir Yarışmaları ödül töreni, Öykü Yarışması ödül töreni, Hacıbektaş Veli Külliyesinin ziyaret edilmesi NOT: Açılış Programı TRT'den canlı yayınlanacaktır.

PANEL: Yer: Kültür Merkezi Konferans salonu, Saat: 14.00

Konu: 'Alevi-Bektaşiliğin Tarihsel ve Toplumsal Boyutları'

SERGİ-SÖYLEŞİ-DİNLETİ: (16-17-18 Ağustos günleri devam edecektir.) Yer: 14.00-21.00 Konu: Anadolu'nun Nefesi Bağlama

SÖYLEŞİ: Yer: Özgürlük Parkı SAAT: 17.00 Konu: 'Nazım' Konuşmacılar: Can Dündar, Rutkay Aziz, Zülfi Livaneli

ATÖLYE ÇALIŞMASI: Yer: Kültür Merkezi Önü, Saat: 19.00, Konu: Güneş Tiyatrosu ve Hacıbektaş çocukları atölye çalışması

SERGİLER: (16-17-18 Ağustos günleri devam edecektir.)

Yer: Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Konu: Sivas Fotoğraf Sergisi 'Madımaktan Yükselen Çığlık' Yer: Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi önü Konu: 'Uluslararası Dostluk ve Barış' konulu karikatür sergisi ve konuklarla beraber karikatür çizimi

Yer: Kültür Merkezi Konu: Karma Resim Sergisi

KİTAP KASET İMZA GÜNÜ: (16-17-18 Ağustos günleri devam edecektir.) Yer: Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi önü Saat: 17.00

ALAN PROGRAMLARI: Yer: Belediye Meydanı, Saat: 20.00

SOKAK TİYATROSU: Yer: Belediye Meydanı Saat: 21.00, Oyuncular: Güneş Tiyatrosu Oyuncuları, Duvara Karşı Tiyatro, Oyun: Sen Bakma Havanın Durgun Olduğuna Deryadır Bu, Uyur, Uyur, Uyanır.

OZAN, SANATÇI VE SEMAH EKİPLERİ: Antakya Defne Semah Ekibi, Ozan Niyazi, Mercan Erzincan, Malatya Semah Ekibi, Enver Çelik, Dertli Divani, İhsan Güvercin, Grup Çığ

Gece Programı

Yer: Kapalı Spor Salonu, Saat: 20.00

OZAN-SANATÇI VE SEMAH EKİPLERİ: Hacıbektaş Dernekleri, Genel Merkezi Semah Ekibi, Ahmet Gökçe (Şiir Dinletisi), Gülseren Kılıç, Tolga Sağ, Gülcihan Koç, Erdal Erzincan, Hacim Alev-Bektaşi Kültür Vakfı Semah Ekibi, Sabahat Aslan, Muzaffer Özdemir, Canan Başkaya, Sadık Gürbüz, Ali Ekber Çiçek, Hasan Yükselir, Grup Kızılırmak. Yer: Amfi Tiyatro, Saat: 18.00

Ozan-Sanatçı Semah Ekipleri: Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Okmeydanı Şubesi Semah Ekibi, Songül Yılmaz, Zeynep Karababa, Kıvırcık Ali, Arzu Şahin, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Gaziantep Semah Ekibi, Kubilay Dökmetaş, Yasemin Çimen, Mazlum Çimen, Ekrem Ataer, Grup Yorum, Arif Sağ

HAVAİ FİŞEK VE IŞIK GÖSTERİSİ: Yer: Belediye Meydanı,

Saat: 20.30

2. Gün Gündüz Programı

17 Ağustos 2002

KONFERANS: Yer: Kültür Merkezi, Saat: 11.00, Konu: 'Hacıbektaş ve Yunus', Konuşmacı: Talat Halman (Eski Kültür Bakanı)

PANEL: Yer: Kültür Merkezi, Saat: 13.00, Konu: 'Toplumun Şekillenmesinde Sivil Toplum Örgütlerinin Yeri.'

BİRLİK CEMİ: Yer: Kapalı Spor Salonu, Saat: 12.00, Katılımcılar: İstanbul Alevi Bektaşi Kuruluşları

ŞİİR DİNLETİSİ VE SLAYT GÖSTERİSİ: Yer: Kültür Merkezi (Küçük Salon), Saat: 15.00, Su Saz Ekibi

ŞİİR DİNLETİSİ: KATILIMCILAR: Ankara Yazarlar Sendikası, Hüseyin Atabaş Şair, Selma Ağabeyoğlu Şair, Altan Alkan Tiyatro Sanatçısı, Yıldırım Şimşek Tiyatro Sanatçısı, Serdar Şimşek (Saz ve Türküleri)

SLAYT GÖSTERİSİ: Konu: 'Sesini Yitiren Şehir Sivas', Katılımcılar: Mehmet Özer

SÖYLEŞİ: Yer: Özgürlük Parkı, Saat: 17.00, Konu: 'Mahzuni', KonuŞmacIlar: Edip Akbayram, Ali Mahzuni, Dertli Divani,Kubilay +*bDökmetaş

TİYATRO: Yer: Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi, Saat: 18.00, Oyuncular: Ankara Sanat Tiyatrosu, Oynanacak oyun: 'Yolcu'

ALAN PROGRAMLARI: Yer: Belediye Meydanı, Saat: 19.00

SOKAK TİYATROSU: Yer: Belediye Meydanı, Saat: 20.00, Oyuncular: Halkevleri Genel Merkezi Tiyatro Topluluğu, Oyun: 'Dilenci ve Ölmüş Köpeği'

OZAN-SANATÇI SEMAH EKİPLERİ: Garipdede Türbesi Semah Ekibi, İlhami Uğurlu, Tolga Sağ, Alevi-Bektaşi Kültür Vakfı, Hacim Semah Ekibi, Erdal Erzincan, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Gaziantep Şubesi Semah Ekibi, Grup Kızılırmak

Gece Programı

Yer: Kapalı Spor Salonu, Saat: 19.00

OZAN SANATÇI VE SEMAH EKİPLERİ: Ankara Hacıbektaş Derneği Semah Ekibi, Grup Dosteli, Kenan Şahbudak, İsmail Nar, Çiğdem Salman, Emrah Mahzuni, Sadık Gürbüz, Dertli Divani, Canan Başkaya, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi Semah Ekibi, Kıvırcık Ali, Arzu Şahin, Grup Çığ, Arif Sağ

Yer: Amfi Tiyatro, Saat: 18.00, Hacı Bektaş Veli Kayseri Derneği Semah Ekibi n Özüm Türkgüzeli, Grup Deniz

Şİİr Dİnletİsİ: Ankara Yazarlar Sendikası, Hüseyin Atabaş Şair, Selma Ağabeyoğlu Şair, Altan Alkan Tiyatro Sanatçısı, Yıldırım Şimşek Tiyatro Sanatçısı, Serdar Şimşek (Saz ve Türküler), Edip Akbayram Konseri.

3. Gün Gündüz Programı

18 Ağustos 2002

PANEL: Yer: Kültür Merkezi, Saat: 14.00, Konu: Çağdaş Laik Bilimsel Eğitim ve Zorunlu Din Dersleri

TANITIM: Yer: Kültür Merkezi, Saat: 16.00, Konu: Binyılın Türküsü, Sunum: Necati Şahin (AABF Yönetim Kurulu Üyesi)

AŞURE: Yer: Çadırkent, Saat: 12.00

Gece Programı

Yer: Kapalı Spor Salonu, Saat: 19.00

OZAN-SANATÇI SEMAH EKİPLERİ: İsmail Kaya, İhsan Güvercin, Çiğdem Salman, Meriç Yerlikaya, Kazım Kalaycı, Mercan Erzincan, Sabahat Aslan, Tolga Sağ, Canan Başkaya, Garipdede Türbesi Semah Ekibi, Ekrem Ataer, Mazlum Çimen, Yasemin Çimen, Gülcihan Koç, Grup Yorum, Hasan Yükselir, Ali Ekber Çiçek, Grup Kızılırmak, Arif Sağ
_________________
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Genel Merkez ve Şubelerden Haberler Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye