Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Okullarda Alevilik Dersi ( Rıza Zelyut )

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Genel Forum
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Datça Hacibektas
Site Admin

MesajTarih: Sal Ksm 03, 2009 10:31 am    Mesaj konusu: Okullarda Alevilik Dersi ( Rıza Zelyut ) Alıntıyla Cevap Gönder

Okullarda Alevilik Dersi

Türkiye'nin en büyük projesi, Avrupa Birliği'ne girmek...
Bu konuda atılan adımları yeterli görenler; yanılıyorlar...
Ülkemizin, önce kendi içinde birliğini yaratması gerekiyor.
Bunun yolu da Türk toplumunu oluşturan bütün alt kimlikleri, ulusal kimliğin bir gerçeği olarak kabul etmektir.
Buradan bölücülük yaratılabilir, diye kuşku duyanlar olacaktır.
Tarih ve toplumbilim bize şunu açık açık gösteriyor: İnkar ederek, asimilasyon uygulayarak etnik veya dinsel kimliği yok etmek mümkün olmuyor.
Doğru çözüm, bu kimlikleri barış, diyalog yoluyla olumlu içeriğe kavuşturmaktır. Hoşgörü, anlayış, yardım; alt kimliklerin üst kimlik için zenginlik yaratmasını sağlayacaktır.
Türkiye'deki Alevi kimliğine de bu açıdan bakmak gerekir.

Yıllarca yazdık
Türkiye'deki tahminen 15 milyon olduğunu sandığımız Alevi toplumunun sorunları ve beklentileri ile ilgili olarak pekçok makale, 4 kitap yazdık.
Yaptığımız incelemede şunu gördük:
- Aleviler, kendi kimliklerinin inkar edilmesini istemiyor.
- Bu toplum, inancını, kültürünü, eşit koşullarda yaşamak istiyor.
- Alevi kitle, kendileri ile ilgili geçmişten gelen kötülemelerin ortadan kaldırılması için devletin konuya eğilmesini bekliyor.
Bu konuda değişik öneriler gündeme getiriliyor.

İlk kez resmiyette
Devletin şimdiye kadarki tavrı; Alevi toplumunu görmezden gelmek yönündeydi. Alevileri potansiyel tehlike gören zihniyet, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı, Alevileri inkar etmeye itiyordu.
Haberlerden öğrendik ki AKP hükümeti bu konuda çok önemli bir adım atacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Aleviliğin okullarda ders konusu haline getirilmesi için çalışma başlatmış.
Kendisi ile görüştüğümüz Sayın Çelik; her konuda kendisini eleştirdiğimiz için bize biraz sitem ettikten sonra; bu konuyu bir insan hakları sorunu olarak görüp ele aldıklarını söyledi.
Aleviliğin ders konusu haline getirilmesi işi; Başbakan Tayyip Erdoğan'a ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın'a danışılarak gündeme alınmış.
Şimdiye kadar bu konu çoktan halledilmeli idi.
Ne yazık ki Aleviler şimdiye kadar hep övüldü ama iş resmiyete gelince hep unutuldu.
AKP, çok doğru ve tarihi bir karar almıştır.
Şimdi sorun; bu konunun halledilme yöntemidir.

Dayatmadan...
Aleviliğin ders kitaplarında yer alması, Türkiye'de Alevi-Sünni birlikteliğinin sağlanması yolunda çok büyük adım olacaktır. Bu yolla; Alevilere yönelik kötü fikirler, kara saplantılar sona erdirilecektir. Alevi gençleri de yanlış yönlendirmelerden kurtaracaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı, dayatmacı veya Diyanetçi bir tavır içine girmeden konuyu müfredata alabilir.
Yapılacak iş aslında çok basittir: Aleviliği, Alevilere göre tanımlamak... Kaynak ise, Alevi yol kitabı Buyruk'lar olabilir.
Alevi toplumunun ortalama bakış açısını yansıtan ÖZ KAYNAKLARINA GÖRE ALEVİLİK adlı kitabımız Milli Eğitim Bakanlığı'na zengin bir seçenek sunacaktır.
Yine, bu konuda ders kitabı hazırlamış olan araştırmacı yazar Şakir Keçeli'nin deneyimlerinden yararlanmak mümkündür.
Kamuoyu ve siyasetçiler; hükümetin atacağı bu olumlu adımı desteklerse, kazanan Türkiye olacaktır.

Rıza Zelyut
24/04/2007

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Genel Forum Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız