Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Forumu  Forum Ana Sayfa Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu

( YOLUMUZ İLİM , İRFAN VE İNSANLIK SEVGİSİ ÜZERİNE KURULMUŞTUR ! )
 
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Hacı Bektaş Veli dergahı tarihi

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Hünkar Hacı Bektaş Veli
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Datça Hacibektas
Site Admin


Kayıt: 03 Ksm 2007
Mesajlar: 213

MesajTarih: Çrş Ksm 18, 2009 11:12 am    Mesaj konusu: Hacı Bektaş Veli dergahı tarihi Alıntıyla Cevap Gönder

Hacı Bektaş Veli dergahı tarihiHacı Bektaş veli’nin doğum ölümü kesin olmamakla birlikte 1242-1337 yıllarında yaşayıp öldüğü tahmin ediliyor. Horasan’nın Nişabur şehrinde doğan pirin asıl adı Muhammed Bin Musa’dır. Hicaz’a gittikten sonra Anadolu’ya gelip Kırşehir Karahöyüğe yerleşmiş ve burada dergahını kurmuş Hacı Bektaş-ı veli’nin Aleviliğin kurucusu olduğu ile ilgili söylentiler varsada bunlar doğru değildir. Hacı Bektaş Veli bölgeye geldiğinde zaten Alevilik vardı. Kendi döneminde Yeniçerilik kurulurken O dönemin hükümdarı olan Orhan Hacı Bektaş-ı Veli’nin duasını alarak açtığı bazı rivayetler arasında. Hatta giyim konusunda da piri örnek almışlardır.

Nevşehir’de bulunan Hacı Bektaş Veli dergahının yapımı ise 13.yy’a dayanmakla birlikte bir kere restorasyon görmüş. Bu onarım Vakıflar Genel müdürlüğü tarafından 1958-1964 yılları arasında onarılarak bugüne gelmiştir. Müze olması 16 Ağustos 1964 yılında Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak yapılıp ziyarete açıldı.

Müze hakkında bilgi vermek gerekirse saklanmış yasaklanmış bir tarihin izlerini taşıyor. Hacı Bektaş türbesinin olduğu yere kadar olan dört kapının anlamları var. Birinci kapı Şeriat kapısı, İkinci kapı tarikat kapısı, üçüncü kapı marifet kapısı, Dördüncü en son kapı olup Hacı Bektaş Veli makamına giden kapı ise hakikat kapısı olarak adlandırılmıştır.

Bu ifadeler Müslümanlıktan faklı ifadelerdir(Örneğin şeriat kapısı). Plan bakımından Yapı üç ana mekandan oluşuyor. Şeriat kapısından girdikten sonra üçler çeşmesi çıkacak karşınıza. Burdan sonra üçler kapısından(Tarikat Kapısı) giriliyor. Burada ise Aslanlı çeşme, Şevi, Baba Köşkü, Tekke Camii, Havuz, Mihman evi, Kibr evi, Dedebaba köşkü bulunuyor. Buradaki çeşmenin ilk avludaki şeçmeden farklı yanı aslanlı olmasıdır. Üçüncü avluya ise altılar kapısından girilip şu bölümler bulunuyor; Atatürk köşesi, Pir evi, Balım Sultan türbesi ve hazine yer alıyor.

Suluca Karahöyük kazılarında ortaya çıkarılan eserler, Eski tunç, Assur Ticaret Kolonileri, Hitit, Phryg, Roma, DOğu Roma gibi çeşitli dönemlerden kalma eserler bulunuyor.

Alevi inancına göre burayı ziyaret eden kili hacı kabul edilir. Hacı Bektaş Veli Nevşehir’e geldikten sonra dersler vermiş ve halka doğru yolu göstermek için talebeler yetiştirmiştir. Yeniçeriler savaşa giderken ‘Allah, Allah! İllallah! Baş uryan, sine püryan, kılıç al kan. Bu meydanda nice başlar kesilir. Kahrımız, kılıcımız düşmana ziyan! Kulluğumuz padişaha ayan! Üçler, yediler, kırklar! Gülbang-i Muhammedi, Nûr-i Nebi, Kerem-i Ali… Pirimiz, sultanım Hacı Bektaş-ı Veli’ diyerek gidiyorlardı. BÖyle söyleyerek savaşa gitmeleri ona ne kadar bağlı olduklarını göstermektedir.

Hahcı Bektaş Veli Makalat adlı bir eser bırakmıştır bugüne. Eser Arapça’dır.
Hacı Bektaş Tarikatının makamları, ilki bir alime canı gönülden bağlanmak tövbe etmek, Tövbe ederken pişmanlık duymak ve göz yaşı dökmek. Tövbeyi Allahü Teala kabul eder ve ona tevekkül edilmelidir. 2. makam talebe olmak, üçüncü makam nefsin istediği şeyleri yapmamak, dördüncü makam hocaya hizmet, beşinci makam korku, altıncı makam ümitli olmak, beşinci makam fakirliktir.

Marifet makamının birincisi makamı edepli olmak, ikinci makam ayradandan korkmak, üçüncü makam az yemek, dördüncü makam sabır, beşinci makam utanmak, altıncı makam cömertlik, yedinci makam ilim, sekizinci makam marifet, dokuzuncu makam ise kendi nefsini bilip kontrol edebilmek.

Hacı Bektaş Veli müzesinin olduğu yapının yapılması pirin sürekli gelip orada oturması vesilesiyle müritleri tarafından yapılmış. Dergahın bulunduğu yeri Hacı Bektaş çizmiş ve onun istediği şekilde yapılmış. DErgahı yaptıracak kişi herşeyi hazırlatmış bütün taşları yonmuş ama sabah geldiğinde dergahı yapılı bulmuş. Buna çok üzülmüş ve Hacı Bektaş Veliye İsmail aracıyla üzüntüsünü belirtmiş. Bu duruma Pir şöyle cevap vermiş “Ey İsmail! O beni sevene söyle, bu dergahı zahirden birisi gelip yaptırmadı. Allahü Tealanın izni ile bir anda yapıldı. Sevabı yine onun amel defterine yazılmıştır.” dedi.

Günümüzde birçok inançlı insan Hacı Bektaş Veli makamını ziyaret edip onun önemli kişiliği aracılığı ile Allah’a dualar edip semahlar dönmektedir. Her yıl bölgede şenlikler düzenleniyor.
_________________
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder

Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder     Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Forumu Forum Ana Sayfa -> Hünkar Hacı Bektaş Veli Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye