*

Vakıf Hakkında

Datça

Hacı Bektaş Veli

Alevilik

KÜLTÜREL

* GÜNÜN SÖZÜ *
* SON DAKİKA *
* PİYASALAR *
Allahın Aslanı Hz. Ali 

Allah'ın aslanıydın karanlıklar devrinde. 
Sonra nur olup parladın âlemde. 
Bu gün; 
Bitmeyen bir enerjisin 
Semah eden gönüllerde, 
'Barış, sevgi, kardeşlik' diyen her dilde.

Bahadun Köy Derneğimizin Resmi YouTube Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Resmi Twitter Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Resmi Facebook Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın RSS Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Blogger Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Video Portalı Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Haber Portalı
Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı online ziyaretçi

Alevi Bektaşi inancı ve geleneğinin bir parçası olan Hızır orucu sona erdi.

Hızır orucunun sona ermesi nedeniyle Datça Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı'nda bayramlaşma ve lokma dağıtım töreni yapıldı.

   * Foto Galeri ve Slayt İçin Tıklayınız! >>

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şube Başkanı Murat Yıldırım " Hızır orucu alevi Bektaşi inancı ve geleneğinin bir parçasıdır. İnancımıza ve geleneğimize göre Hızır evliyalar evliyasıdır. Darda kalan bir kişi yetiş ya Hızır diye seslendiğinde Hızır ona mutlaka yardımcı olur inancındadır. Aleviler baharın gelişiyle birlikte o yıl bolluk bereket olsun diye 3 ile 7 gün oruç tutarlar lokmalar verirler dilekler dilerler işte bizde bu yıl Datça da ilk defa bunu gerçekleştirdik" dedi.

Hızır orucunun sona ermesi nedeniyle Datça Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı'nda bayramlaşma ve lokma dağıtım töreni yapıldı.

Törende bir konuşma yapan vakıf başkanı Murat Yıldırım,

" Hızır orucu alevi Bektaşi inancı ve geleneğinin bir parçasıdır. İnancımıza ve geleneğimize göre Hızır evliyalar evliyasıdır. Darda kalan bir kişi yetiş ya Hızır diye seslendiğinde Hızır ona mutlaka yardımcı olur inancındadır. Aleviler baharın gelişiyle birlikte o yıl bolluk bereket olsun diye 3 ile 7 gün oruç tutarlar lokmalar verirler dilekler dilerler işte bizde bu yıl Datça da ilk defa bunu gerçekleştirdik" dedi.

Törene çok sayıda davetlinin yanında Muğla Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden edebiyatçı Dr. Abbas Ali Çınar, Datça Belediye Başkan Yardımcısı Sami Bircan, İl Genel Meclisi Üyesi Dursun Kaplan, İl Genel Meclisi Üyesi Gürsel Uçar, CHP Datça ilçe başkanı Gökhan Sağır, ADD Datça Başkanı milli tekvandocu Ali Bahçetepe katıldı


YEREL BASINDAN

* Muğla Haberleri Gazetesi (19.02.2011 Sayı) >>

* Medya73 Gazetesi (19.02.2011 Sayı) >>

* Son Haberler Gazetesi (19.02.2011 Sayı) >>


RESİM GALERİSİ

   * Foto Galeri ve Slayt İçin Tıklayınız! >>