*

Vakıf Hakkında

Datça

Hacı Bektaş Veli

Alevilik

KÜLTÜREL

* GÜNÜN SÖZÜ *
* SON DAKİKA *
* PİYASALAR *
Allahın Aslanı Hz. Ali 

Allah'ın aslanıydın karanlıklar devrinde. 
Sonra nur olup parladın âlemde. 
Bu gün; 
Bitmeyen bir enerjisin 
Semah eden gönüllerde, 
'Barış, sevgi, kardeşlik' diyen her dilde.

Bahadun Köy Derneğimizin Resmi YouTube Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Resmi Twitter Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Resmi Facebook Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın RSS Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Blogger Sayfası Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Video Portalı Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'mızın Haber Portalı
Muğla Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı online ziyaretçi

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi olarak 19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı’nı Candan Kutluyoruz

Datça Şubesi 19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı

Her yıl olduğu gibi bu yılda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak tüm Türkiye’ de kutlanacak. Atatürk Milli mücadelenin kaçınılmaz olduğunu görüp Samsun’dan başlayarak tüm Türkiye yi buna hazırlamaya çalıştığı günün başlangıcıdır 19 Mayıs.

Ayrıca Atatürk ” Ben 19 Mayıs günü doğdum…” demiştir. Bizde yüzyılın dahisini, Cumhuriyetin Kurucusunu minnetle anıyoruz.

1914'de başlayan Birinci Dünya Savaşı dört yıl sürdü. Savaş öncesi Avrupa’nın belli başlı ülkeleri ikiye ayrıldı. Birbirleriyle savaştılar. Bu savaşta bizimle birlikte savaşa giren devletler yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık.Savaş sonunda Mondros mütarekesi imzalandı. Buna göre Fransızlar Adana ve Hatay’a; İngilizler Urfa, Mardin ve Merzifon’a; İtalyanlar Antalya’ya yerleştiler. 15 Mayıs 1919 günü Yunanlılar İzmir’e girdi. Böylece yurdumuz paylaşıldı. Ordularımız dağıtıldı, İstanbul Boğazı düşman gemileri ile doldu. Yani ülke işgal edildi.

Mustafa Kemal 16 Mayıs günü İstanbul’dan Bandırma Vapuru‘na bindi.Vapur 19 Mayıs sabahı Samsun Limanına yanaştı. Kemal Paşa ve arkadaşları Samsun’da sevinç gösterileri ile karşılandı.

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür.

Tüm Ulusumuzun 19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı candan kutluyoruz.

HBVAKV DATÇA ŞUBESİ